دیجیتال مارکتینگ

اینفلوئنسر کیست ؟ همه چیز برای تبدیل به اینفلوئنسر موفق

 اینفلوئنسر کیست ؟ شاید در سال های اخیر با تکرار شدن کلمه اینفلوئنسر در اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگری ، برای شما هم این سوال پیش اومده باشه که اینفلوئنسر چیه یا در واقع اینفلوئنسر کیه .

در این مقاله از سایت کارکوک می خواهیم به این موضوع بپردازیم ، تا انتهای مقاله همراه من باشید .

اینفلوئنسر کیست ؟

اینفلوئنسرها کاربران پر فالووری هستند که خیلی از ما اونها رو در شبکه های اجتماعی دنبال می کنیم . گاهی می شنویم کار پردرآمدی دارند گاهی روایتشون رو دنبال می کنیم و از بینشون چند نفری رو دوست داریم و احتمالا از دست چند نفری هم حرص می خوریم، البته تا وقتی که بلاخره یک روز دستمون روی دکمه آنفالو بره .

گاهی از خود راضی به نظر می رسند و گاهی مهربون و صمیمی میشن .بعضی هاشون کمتر جلو دوربین هستند و بیشتر عکس های خوش آب و رنگشون رو بدون حضور خودشون می بینیم .

ویژگی مشترک همه ی اینها این است که فالوورهای زیادی دارند و دائم در حال انتشار محتوا هستند .

اینفلوئنسرها شغلی دارند که جذاب به نظر می رسد . البته اگه به مرحله ای رسیده باشند که بشه اسمش رو شغل گذاشت .

آنها از منتشر کردن عکس و تصویر از کارهایی که دوست دارند درآمد کسب می کنند و روی مخاطبان خود تاثیر می گذارند .

تعریفی از اینفلوئنسر

اینفلوئنسر به فردی گفته می شود که به دلیل وسعت مخاطبان یا متقاعد سازی فردی آنها، توانایی تأثیرگذاری بر رفتار دیگران را دارد . اینفلوئنسرها می‌ توانند از طریق اندازه کلی مخاطبان خود (دسترسی کل) یا به دلیل اعتبار و شهرتشان در جامعه کوچک‌ تری از افراد تأثیر بگذارند .

اینفلوئنسرها مورد توجه شرکت هایی هستند که می خواهند بازاریابی تأثیرگذار را دنبال کنند. اینفلوئنسر مارکتینگ برخاسته از رویه رایج تایید افراد مشهور است. یک ترتیبات بازاریابی اینفلوئنسر معمولی شامل یک برند است که به یک اینفلوئنسر برای ذکر یا تبلیغات محصولاتش پول می دهد .

اینفلوئنسر مارکتینگ به ویژه در صنعت سلامت و تناسب اندام رایج است و اینستاگرام یک پلتفرم بازاریابی تأثیرگذار رایج است. با این حال، اینفلوئنسر مارکتینگ به هر برنامه بازاریابی با هدف افزایش ذکر نام تجاری توسط اینفلوئنسر اشاره دارد.

اینفلوئنسر چه می کند؟

اینفلوئنسر به عنوان فردی که تأثیرگذار است، از این تأثیر برای هدایت تصمیمات خرید پیروان خود استفاده می کند . اینفلوئنسرها اغلب از طریق ایجاد رسانه (ویدئوها، پادکست ها، خبرنامه ها) کار می کنند ، محصولاتی را تبلیغ می کنند که برای تبلیغ آنها پول دریافت می کنند .

 

 

کلمه اینفلوئنسر از کجا آمده است ؟

اما کلمه اینفلوئنسر که چند سال است اینقدر شنیده می شود از کجا آمده است .

اگر بخواهیم بدونیم که اینفلوئنسر کیست ؟ بهتره از معنی این کلمه شروع کنیم.

کلمه اینفلوئنسر در لغت یعنی تاثیرگذار و اینفلوئنسر کسی است که قدرت نفوذ روی نظر دیگران و جهت دهی به افکار اونها رو دارد .

معنی اینفلوئنسر در دنیای مجازی اول در یوتیوب شکل گرفت و بعد وارد شبکه های اجتماعی دیگر مثل اینستاگرام شد.

واژه اینستافیمس هم اشاره به همین اشخاص داره و گاها از میان مردم اصطلاحاتی مثل شاخ اینستاگرام می شنویم.

آیا فعال های فضای مجازی واقعا تاثیرگذار هستند؟

در دنیای واقعی افراد تاثیر گذار شامل گروه هایی مثل استادان دانشگاه ،نویسنده و روزنامه نگار ،چهره های مشهور و دانشمندان هستند . اما در دنیای مجازی قاعده بازی فرق می کنه .

اینفلوئنسرها افرادی هستند که توانستند فالوورهای زیادی جذب کنند و در تصمیم گیری اونها موثر باشند. گاهی اعضای این دو تا دسته باهم یکی هستند. یعنی چهره هایی که در دنیای واقعی شناخته شده و تاثیر گذار بودند حالا در دنیای مجازی فعالیت می کنند .

خیلی از هنرمندان و ورزشکاران در اینستاگرام پر فالوور هستند و جز این دسته به حساب می آیند. همچنین بعضی از چهره هایی که در فضای مجازی مورد پسند کاربران بودند حالا در دنیای واقعی هم شناخته می شوند . مثلا خیلی از اینفلوئنسرها با استفاده از محبوبیتشان توانسته اند برندهایی به ثبت برسانند و فعالیت خارج از فضای مجازی را شروع کنند .

با وجود اینکه تاثیر گذاری و اینفلوئنسری اصطلاح فراگیری به نظر می رسد، در عمل این واژه بیشتر از هر موضوعی در زمینه ی مارکتینگ یا بازاریابی به کار رفته است .

میشه گفت بخش بزرگی از افرادی که اونها رو تاثیرگذار می دونیم در واقع روی تصمیم گیری مخاطبانشان برای خرید کالا یا خدمات تاثیرگذار هستند و این اصطلاح بیشتر از هر چیزی بار اقتصادی دارد . برای همین است که صفحه های این افراد کانال های خوبی برای تبلیغات و بازاریابی و روابط عمومی به حساب می آیند .

حالا با این نگاه اگر بخواهیم بگوییم اینفلوئنسر کیست ؟

باید بگوییم اینفلوئنسر کسی است که از یک یا چند شبکه اجتماعی استفاده می کند تا دنبال کننده هایش را به خرید کالا یا خدماتی از برندها و شرکت هایی که با آنها همکاری دارد ترغیب کند .

خیلی از اینفلوئنسرها با انتشار تصاویر زیبا از خودشون یا محیط اطرافشون مخاطب جذب می کنند و می توانند با معرفی چیزی که در تصاویر دیده میشه کسب درآمد کنند .

زیبایی بصری عکس ها همراه جذابیت کپشن هایی که می نویسند به اونها کمک کرده که مخاطب هایی داشته باشند. این افراد توانسته اند به شناخت خوبی از آن چیزی که در شبکه های مجازی مورد پسند کاربران قرار می گیرد بدست آورند و از آن برای افزایش فالوورهای خودشان استفاده کنند . همچنین اگر توانسته باشند تفاوت محتوای محبوب در شبکه های اجتماعی مختلف را درک کنند این امکان را هم دارند که در چند شبکه اجتماعی هم زمان فعالیت کنند و درآمد داشته باشند .

اگر به اینفلوئنسرهایی که می شناسید فکر کنید ، ممکنه بعضی از آنها را در زمینه ای به جز تبلیغات هم موثر بدونید . مثلا در زمینه مد و زیبایی ، محیط زیست ، سفر و روزمره نگاری و غیره .

خیلی از اینفلوئنسرها در سرتاسر دنیا تلاش کرده اند فقط در زمینه تبلیغات تجاری و معرفی کالا موثر نباشند بلکه تاثیرات اجتماعی و فرهنگی و حتی سیاسی روی مخاطب های خود داشته باشند . در واقع حالا با افزایش تعداد اینفلوئنسرها تولید محتوای مفید و جذاب مهم تر از قبل شده و این موضوع تبدیل به لازمه اینفلوئنسر بودن شده .

آنها در مورد موضوعات خاصی به مخاطبانشان اطلاعات می دهند و آنها را آگاه می کنند. آموزش می دهند و حتی بعضی از آنها همزمان با اتفاقات اجتماعی و رویدادهای سیاسی نظراتشان را با مخاطبان خود در میان می گذارند تا روی افکار آنها درباره این موضوعات هم تاثیر بگذارند .

 

وقتشه که بخونی : افزایش فالوور اینستاگرام

 

اگر بخواهیم بدانیم اینفلوئنسر کیست ؟

باید گروه های مختلفی از افراد را در نظر بگیریم که همه آنها در تعریف نمی گنجد. از کمدین هایی که فقط محتوای سرگرم کننده منتشر می کنند تا مدل هایی که عکس های زیبا برایشان مخاطب جذب کرده و حتی کسایی که فقط به دلیل یک سری کارهای عجیب مشهور شدن و افرادی که با نوشتن کپشن هایی پر محتوا محبوب شده اند همه در گروه افراد پر فالووری که میشه اسمشون رو اینفلوئنسر گذاشت قرار می گیرند .

البته همه آنها می توانند از اینستاگرام و شبکه های اجتماعی دیگر درآمد کسب کنند. خیلی از اینفلوئنسرها حتی تصمیم گرفته اند فقط در حوزه تخصصی خودشان پست منتشر کنند و هیچ فعالیت تبلیغاتی نداشته باشند، این افراد هم اینفلوئنسر به حساب می آیند اما زمینه ی اصلی فعالیت آنها اقتصادی نیست . پس با طیف وسیعی روبه رو هستیم که خیلی باهم تفاوت دارند.

چه کسی واقعا اینفلوئنسر است ؟

به نظر میرسه فهمیدن این که اینفلوئنسر کیست ؟ یکم گیج کننده باشد ابزارهایی که به ما کمک می کنند که متوجه بشیم چه کسی واقعا اینفلوئنسر است شامل موارد زیر می شود .

  • تعداد فالوور
  • میزان مشارکت یا اینگیجمنت فالوور ها
  • میزان تاثیرگذاری فرد روی رفتارهای مخاطبانش در دنیای واقعی .

نکته: بررسی و اندازه گیری مورد آخر خیلی دشوار است.

مشاهده اعداد و ارقام یا تعداد فالوور و ایتگیجمنت امکان پذیره اما چطور میشه تاثیر گذاری در دنیای واقعی را سنجید .

گاهی اینفلوئنسرها توانسته اند با برگزاری کمپین هایی نتایج قابل مشاهده و قابل اندازه گیری از میزان تاثیر خودشان روی مخاطبان در دنیای واقعی به نمایش بگذارند .

مثلا وقتی ویروس کرونا در ایتالیا شروع به فراگیر شدن کرد و بیمارستان ها برای مراقبت از بیماران و تامین وسایل مورد نیاز دچار مشکل شده بودند، کیارا فراگنی توانست با جمع آوری مبلغ بالایی از کمک های فالووراش به بعضی از بیمارستان ها کمک کند .

یک حرکت انسان دوستانه که فراتر از کسب درآمد از اینستاگرام است و در دنیای واقعی نتایج قابل اندازه گیری به همراه داشته است .

او در کپشن پستش بعد از توضیح شرایط اپیدمی ویروس کرونا در ایتالیا نوشت : ما شروع به جمع آوری کمک برای یک بیمارستان در میلان کردیم و بیشتر از 3 میلیون 600 یورو جمع آوری شد .

و خب بعد از اتفاق هم خیلی های دیگر شروع به جمع آوری کمک کردند اما هنوز کارهای زیادی واسه انجام دادن باقی مونده .

خیلی از کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام هم می توانند در نهایت با تحریک نتایج فعالیت اینفلوئنسرها و انجام تحقیق های بازار برای بررسی نتیجه تبلیغات روی خرید یک محصول، قدرت تاثیرگذاری اینفلوئنسرها در دنیای واقعی را اندازه گیری کنند .

رمز موفقیت اینفلوئنسر چیست ؟

در واقع تاثیر اینفلوئنسر روی تصمیم گیری برای خرید یا تصمیم برای مشارکت در هر کمپینی ، شبیه به همان چیزی است که در دنیای تبلیغات و بازاریابی یا توصیه های نزدیکان شناخته می شوند .

اینفلوئنسرها مثل یک دوست به ما پیشنهاد می کنند که محصول یا خدماتی را امتحان کنیم و چون قبل از این با فعالیت هایشان برای جلب اعتماد ما زمینه سازی کردند، حالا توصیه آنها مثل پیشنهاد یک دوست روی ما اثر می گذارد و برخلاف تبلیغاتی که در تلویزیون و سایر رسانه ها می بینیم ،شکل پیام بازرگانی ندارد . این چیزی است که به اینفلوئنسرها بیشتر از بقیه کانال های تبلیغات قدرت تاثیرگذاری بخشیده ، با این همه تبلیغات بیش از حد می تواند این توانایی تاثیرگذاری را تحت تاثیر قرار دهد و کمرنگ کند .

برای همین است که اینفلوئنسرها باید برای تبلیغات کمپین هایی را که در آنها مشارکت می کنند با دقت انتخاب کنند و بیش از حد در فعالیت های اقتصادی درگیر نشوند .

همچنین باید هم زمان با فعالیت اقتصادی به تولید محتوای قوی و ارزشمند ادامه بدهند تا ارزش صفحه شان کاهش پیدا نکند .

ناگفته نماند که صداقت یکی از ویژگی هایی است که به دلیل داشتن مخاطب های زیاد از اینفلوئنسرها انتظار می رود داشته باشند .

قوانینی که اینفلوئنسرها باید رعایت کنند

در کشورهای مختلف قوانینی برای برخورد با اینفلوئنسرهای که از دروغ و فریب استفاده می کنند نوشته شده است.

اینستاگرام هم خودش قوانینی تهیه کرده است که از این اقدامات جلوگیری کند . مثلا از اینفلوئسرها می خواهد تبلیغاتشان را پنهان نکنند و از ربات ها واسه افزایش فالوور و اینگیجمنت استفاده نکنند.

اینستاگرام با فعالیت هایی مثل مسدود کردن صفحات یا اکشن بلاک کردن تا حدودی توانسته قوانین مورد نظرش را عملیاتی کند . حالا اینفلوئنسرهایی که اقدام به خرید فالوور و لایک فیک می کنند و  تبلیغاتشان را پنهان می کنند با خطر مسدود شدن صفحه شان مواجه می شوند.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد توضیحات کاملی درباره این که اینفلوئنسر کیست بیان شود . برای اینفلوئنسر شدن نیاز به تحصیلات عالی نیست یا اینکه خیلی آدم خفن و خاصی باشید ،شما هم می توانید اینفلوئنسر باشید و تولید محتوای خیلی خوبی داشته باشید و فالوور جذب کنید و با انجام تبلیغات و همکاری با برندها کسب درآمد کنید .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا