مقالات سئو

سئو چیست ⚡️راهنمای کامل (SEO) و مهمترین دلایل اهمیت سئو سایت

سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ سئو به معنای استفاده از تکنیک ها و اصولی است که بتوانیم به وسیله آن بهترین رتبه و جایگاه را در نتایج موتور های جستجو بدست آوریم.

(SEO) مخفف Search Engine Optimization و به معنای بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو است. بهینه سازی سایت مجموعه اقداماتی است که بر اساس استاندارد های موتور های جستجو می باشد و برای افزایش بازدید و کسب رتبه بهتر در نتایج گوگل مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا امروزه سئو مورد اهمیت است

همانطور که می دانید افراد زیادی روزانه از طریق گوگل نیازهای خود را جستجو و رفع می کنند و این آمار هر روزه رو به افزایش است. بر اساس آمار رسمی سایت گوگل روزانه بیشتر از 3.5 میلیارد جستجو در گوگل توسط کاربران انجام میشود.

در حال حاضر با توجه به سخت گیری های گوگل نسبت به سایت ها و کسب و کار هایی که در آن فعالیت دارند کاربران اعتماد زیادی به گوگل دارند.

برای مثال فکر کنید شما یک فروشگاه اینترنتی گوشی موبایل دارید، با سرچ کردن واژه گوشی موبایل در ابزار های مربوط می توانید ببینید این عبارت و عبارت های هم خانواده مرتبط به آن روزانه هشت هزار بار توسط کاربران سرچ میشود. این آمار شگفت انگیز به شما نشان میدهد که افراد زیادی روزانه به دنبال خرید و یا رفع دیگر نیاز های خود با این کلمه کلیدی در گوگل هستند.

حال به نظر شما کاربرانی که در گوگل به دنبال خرید و یا جواب سوال خود هستند آن را از کجا پیدا می کنند؟ مسلما اکثر کاربران در گوگل برای خرید و دیگر نیاز های خود از نتایج اول گوگل و یا صفحه اول نتایج استفاده میکند.

پس اگر سایت فروشگاهی شما در صفحه پنجم و یا ششم نتایج گوگل باشد امکان اینکه کسی سایت شما را پیدا نکند و یا به طور کلی از وجود سایت شما با خبر نشود بسیار زیاد است و در نتیجه شما روزانه مشتریان بسیار زیادی را از دست خواهید داد.

در نتیجه بهترین راهی که با کمترین هزینه تمام شده به شما کمک میکند در صفحه اول نتایج گوگل قرار بگیرید و یا بهترین جایگاه ممکن را برای سایت و یا کسب و کار خود بدست آورید سئو است.

با مطالب گفته شده میتوانیم به اهمیت جمله بیل گیتس پی ببریم: اگر کسب و کار شما در اینترنت وجود ندارد خیلی زود از صفحه روزگار حذف خواهید شد.

 انواع سئو چیست

 • سئو کلاه سفید
 • سئو کلاه سیاه
 • سئو کلاه خاکستری
 • سئو داخلی
 • سئو خارجی
 • سئو محلی
 • سئو فنی
 • سئو موبایل

سئو کلاه سفید

سئوی کلاه سفید بهترین و استانداردترین روش برای سئو سایت محسوب میشود. سئو کلاه سفید به معنای استفاده از تکنیک هایی است که بر اساس قوانین موتور های جستجو باشد و با استفاده از آن می توانید به طور طبیعی جایگاه و رتبه خوبی را در نتایج بدست آورید.

ممکن است رعایت کردن قوانین موتور های جستجو برای بعضی افراد راحت نباشد اما به این نکته توجه کنید که اقداماتی که در سئوی کلاه سفید انجام می شود نیازمند صبر و تلاش پیوسته است ولی با استفاده از سئوی کلاه سفید می توانید اعتماد گوگل را جلب کنید و بعد از آن به خوبی بهترین نتایج را برای خود بدست آورید.

اگر در جایی به جای سئوی کلاه سفید سئوی اخلاقی شنیدید تعجب نکنید با توجه به اینکه این روش بر پایه اخلاق و درستی است بعضی از سئوکاران آن را سئو اخلاقی می نامند.

سئو کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه کاملا متضاد سئوی کلاه سفید میباشد، سئوی کلاه سیاه به معنای استفاده از تکنیک و روش هایی است که بر خلاف قوانین موتور های جستجو باشد. در سئوی کلاه سیاه سعی می کنیم با فریب گوگل و دور زدن قوانین آن بهترین جایگاه در نتایج بدست آوریم و رتبه خود را بهبود ببخشیم.

در سئوی کلاه سیاه بر خلاف سئوی کلاه سفید می توانید سریعتر نتیجه دلخواه خود را بدست آورید اما تاثیر آن بسیار کوتاه است و گوگل هم برای جلوگیری و جریمه این سایت ها الگوریتم های جدیدی را ارائه و آپدیت میکند.

لینک سازی گسترده و غیر طبیعی استفاده از محتوای کپی نمونه ای از تکنیک های سئو کلاه سیاه است. به این نکته توجه کنید اگر در ابتدا نتیجه خوبی را با سئوی کلاه سیاه بدست آورید مطمئنا گوگل آن را شناسایی خواهد کرد و شما را از نتایج حدف و جریمه های سنگینی مانند پنالتی شدن سایت و یا اسپم شدن را برای شما در نظر خواهد گرفت.

سئو کلاه خاکستری

سئوی کلاه خاکستری استفاده از اصول و تکنیک هایی است که در راستای قوانین موتور های جستجو نمی باشد اما از این تکنیک ها طوری استفاده می شود که گوگل متوجه تخلف نمی شود.

برای مثال بعضی از افراد صفحات زیادی را در شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب، اینستاگرام و غیره برای خود ایجاد می کنند و در آن صفحات به سایت خود لینک میدهند، در حال حاضر گوگل توانایی این را ندارد که بفهمد تمامی این صفحات برای خود شخص است ولی ممکن است شما از تکنیکی در سئوی کلاه خاکستری استفاده کنید که گوگل به خوبی آن را شناسایی کند و مطمئنا جریمه های سنگینی مانند پنالتی شدن سایت و یا غیره را برای شما در نظر بگیرد.

 سئو داخلی و یا تکنیکال

سئوی داخلی و یا (On-Page SEO)  به تکنیک ها و فعالیت هایی گفته می شود که در داخل سایت برای بهینه سازی صفحات به منظور کسب رتبه و جایگاه بهتر و افزایش ترافیک ورودی انجام می شود. سئوی داخلی و یا تکنیکال باعث میشود موتورهای جستجو به خوبی بتوانند سایت شما را شناسایی و بررسی کنند، موضوع را به خوبی درک کنند و اگر دارای استاندارد های لازم برای کاربران باشد آن را در نتایج خود قرار دهند.

سئو خارجی

سئوی خارجی و یا Off-page SEO مکمل سئو داخلی است. سئو خارجی به مجموعه فعالیت های گفته میشود که برای بهبود رتبه سایت و افزایش ترافیک ورودی در خارج از سایت خود انجام می دهیم. برای مثال فعالیت در شبکه های اجتماعی و لینک گذاری خارجی نمونه ای از فعالیت های سئو خارجی سایت است.

تکنیک هایی که در سئوی خارجی استفاده میشود مانند لینک گذاری خارجی بسیار حساس است و اگر به صورت درست و طبیعی صورت نگیرد باعث آسیب دیدن سایت خواهد شد، در سئو خارجی باید صبر و دقت زیادی داشته باشید در غیر این صورت نه تنها برای شما سودی نخواهد داشت بلکه ممکن است باعث ضرر های سنگینی شود.

چک لیست سئو خارجی

 • استفاده از لینک گذاری خارجی
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی

سئو محلی

سئو محلی به اقداماتی گفته میشود که برای بهینه سازی یک منطقه و یا یک محله خاص انجام میشود. برای مثال ثبت مشخصات در گوگل و ساخت پروفایل از مهمترین اقدامات سئوی محلی هستند.

سئو فنی

سئو فنی به مجموعه فعالیت هایی گفته میشود که برای بهتر خزیدن موتور جستجو در سایت انجام میشود. برای مثال بهینه سازی کد های سایت یک نمونه از اقداماتی است که در راستای سئوی فنی سایت انجام میشود.

سئو موبایل

با توجه به اینکه امروزه کاربران اکثر کارهای اینترنتی خود را با گوشی های موبایل هوشمند خود انجام میدهند سئو کاران توجه خاصی باید به سئوی موبایل داشته باشند. به اقداماتی که در راستای بهینه سازی سایت برای گوشی های موبایل انجام میشود Mobile Seo گفته میشود .

در سئوی موبایل باید سرعت سایت، طراحی و ساختار و سایر عوامل مهم سایت را مورد بررسی قرار دهیم تا مطمئن شویم بازدیدکنندگان از طریق موبایل تجربه کاربری خوب و صحیحی را دارند.

 • طراحی سایت واکنش گرا
 • سرویس دهی پویا
 • استفاده از URL جدا از هم

آیا رفتار کاربران بر روی سئوی سایت تاثیر دارد

گوگل اطلاعات زیادی از کاربران خود دارد اما مهمترین بخش اطلاعات که برای گوگل مورد اهمیت است کارهایی است که کاربران هنگام جستجوی نیاز خود در گوگل انجام می دهند. برای مثال برگشت به نتایج، رفتن به صفحه بعدی، کلیک کردن بر روی نتایج پایین تر به جای نتیجه اول و موارد مشابه دیگر که وجود دارند از مهمترین فعالیت های مهم برای گوگل است.

در سال 2013 گوگل از الگوریتم مرغ مگس خوار رونمایی کرد و این الگورتم به موتور جستجوی گوگل اضافه شد، وظیفه الگوریتم مگس خوار (همانطور که در مقاله الگوریتم مگس خوار به طور کامل توضیح داده ایم) نشان دادن بهترین نتیجه به کاربران با توجه به نیاز آن ها است.

در سال 2015 گوگل برای اینکه برای کاربران بهترین صفحات را نمایش دهد و صفحاتی را که دارای محتوای ضغیف تری هستند را از نتایج اول خود حذف کند از الگوریتم رنک برین رونمایی کرد. الگوریتم رنک برین فناوری جدیدی بر پایه هوش مصنوعی است و از الگوریتم مرغ مگس خوار پیشرفته تر میباشد و یک نوع نیروی کمکی برای الگوریتم مرغ مگس خوار محسوب میشود. الگوریتم رنک برین بهترین نتیجه را با توجه به جستجو کاربران برای آن ها نمایش میدهد این الگوریتم با هوش مصنوعی خود توانایی درک عبارت جستجو شده را دارد و میتواند به خوبی رفتار کاربران را در هنگام جستجو و ورود به سایت ها را آنالیز و مورد بررسی قرار دهند.

الگوریتم رنک برین محتوای سایت را به طور کامل بررسی میکند و رفتار کاربران را هنگام ورود به سایت را در نظر می گیرد، اگر کاربر بعد از چند ثانیه سریعا صفحه شما را ببندد و یا نتیجه سوم را به نتیجه اول ترجیح دهد این الگوریتم به گوگل پیغام میدهد که محتوای مورد نظر با جستجوی کاربر مطابقت نداشته و یا صفحه مورد نظر از محتوای خوبی برخوردار نبوده است.

علاوه بر این حضور کاربران در سایت تا جستجوی دوباره در گوگل از اهمیت زیادی برخوردار است. دقیقا از زمانی که یک کاربر وارد یک سایت میشود تا زمانی که مجددا همان عبارت و یا عبارت های دیگری را در گوگل سرچ میکند Dwell Time نامیده میشود که این فرایند برای الگوریتم رنک برین اهمیت بسیار زیادی دارد و تاثیر زیادی در رتبه و جایگاه سایت ها دارد.

در نتیجه حتما یادتان باشد هنگام طراحی سایت و تولید محتوا به کاربران اهمیت زیادی بدهید و ظاهر و محتوای سایت خود را طوری پیاده کنید که کاربران از آن راضی باشند و برایشان کاربردی باشد تا در نتیجه باعث شود آن ها از سایت خارج نشوند.

مهمترین اهداف سئو چیست

هدف سئو کمک کردن به وب سایت ها برای گرفتن بهترین رتبه و جایگاه در نتایج به صورت طبیعی است و همچنین باعث افزایش ارتباط بین کلمات کلیدی وارد شده توسط جستجوی کاربران میشود، نمایش دادن صفحات مربوط به کلمات کلیدی جستجو شده مزایای زیادی برای کاربر و موتور جستجو دارد که مهمترین آن ها این است که کاربر صفحاتی برایش نمایش داده میشود که به دنبال آن ها بوده و موتور جستجو قابل اعتماد تر میشود زیرا الگوریتم های آن به خوبی میتوانند صفحات مربوط به جستجو را نمایش دهند.

برای اینکه در سئو بتوانید به صورت طبیعی بهترین رتبه و جایگاه را در نتایج کسب کنید نیازمند دانش کافی و زمان برای پیاده سازی تکنیک های خود هستید. این نکته را به یاد داشته باشید که زمان بزرگ ترین سرمایه گذاری برای بهینه سازی سایت است.

نتیجه گرفتن در سئو ممکن است ماه ها طول بکشد و نتایج به سرعت دیده نشوند اما مطمئنا در دراز مدت سئو باعث کسب بهترین رتبه و جایگاه در نتایج گوگل برای سایت میشود. برای سایت ها مهمترین چیز این است که در صفحه اول و یا سه نتیجه اول نتایج گوگل قرار بگیرند زیرا 58.4 درصد کلیک کاربران بر روی سه نتیجه اول است نرخ ترافیک ورودی و فروش در سه سایت اولی که در نتایج قرار دارند بسیار متفاوت تر و بیشتر است.

اگر می خواهید به طور کامل با سئو و تمام تکنیک های آن آشنا شوید به شما پیشنهاد میکنم مقاله آموزش سئو را مطالعه کنید.

به طور کلی مهمترین اهداف سئو چیست ؟

 • تاثیر بسیار زیاد در بازدید سایت دارد
 • باعث برند شدن سایت میشود
 • باعث افزایش ترافیک ورودی سایت میشود
 • باعث کسب رتبه و جایگاه بهتر در نتایچ گوگل میشود. (کسب رتبه و جایگاه در صفحه اول نتایج)
 • باعث افزایش فروش محصولات و کسب درآمد بیشتر
 • سئو بهترین ابزار برای تبلیغات است
 • لذت یک تجربه کاربری بی نظیر
 • جذب کاربران هدفمند

مهمترین ابزار های آنالیز سایت از نظر سئو بودن

 • گوگل آنالیتیکس (google-analytics)
 • تست سرعت صفحات ( Google PageSpeed Insights)
 • آنالیز سئوی سایت  (Woorank)
 • گوگل سرچ کنسول (Google Webmaster Tools)
 • آنالیز رقیبان (SpyFu )
 • آنالیز رقیبان و پیدا کردن مهمترین عبارت های کلیدی (Ahrefs)
 • افزونه موز بار (MozBar)
 • افزونه الکسا ( Alexa)

الگوریتم های گوگل چه تاثیری بر روی سئو سایت دارند

 

تاثیر الگوریتم های گوگل

 

یک سئو کار حرفه ای باید اطلاعات کاملی در مورد به روز رسانی های الگوریتم های موتور جستجو داشته باشد. گوگل همیشه در مقابل سایت ها یک سیاست پیوسته و پایدار دارد یعنی با اینکه به روز رسانی های زیادی را در مورد الگوریتم های موتور جستجو انجام میدهد اما هدف و نحوه تعامل آن با سایت ها تغییری نکرده است.

برای مثال محتوا برای گوگل اهمیت زیادی داشته و هیچگاه این اهمیت کم نخواهد شد. البته گوگل در هر زمانی که الگوریتم های موتور جستجو خود را به روز رسانی کرده است هدفش و آنچه که میخواهد از طریق الگوریتم های خود بدست بیاورد را گفته است و سیاست های گوگل هیچگاه مخفی نبوده است. با فهمیدن و درک این موضوع دیگر نیازی به نگرانی نسبت به تغیرات نیست زیرا اکثر تغییرات انجام شده برای مقابله با دور زدن و دستکاری ها است.

سئو فرایند ساده ای نمیباشد و نیازمند دانش و تجربه است. موتور های جستجو با آپدیت و تغییر الگوریتم های رتبه بندی خود به صورت مداوم غیر قابل پیش بینی هستند در نتیجه سئو کاران و مهندسین سئو باید مهمترین اخبار سئو را دنبال و دریافت کنند و اطلاعات خود را به روز نگه دارند.

جمع بندی

امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد در این مقاله سعی کردیم به اینکه سئو چیست و انواع آن کدام اند بپردازیم و مهمترین اهداف سئو و دلایل اهمیت آن را مورد بررسی قرار دهیم. منتظر آپدیت های بعدی این مقاله باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×