دیجیتال مارکتینگ

کپی رایتینگ چیست و به چه کسی کپی رایتر گفته می شود

کپی رایتینگ چیست؟ Copywriting به معنای تولید محتوای تبلیغاتی می باشد. با توجه به گسترش کسب و کار های اینترنتی و استفاده از بستر اینترنت توسط کاربران، کپی رایتینگ تبدیل به یکی از شغل های بسیار پر درآمد شده است که برای آن آینده بسیار درخشانی پیش بینی می شود.

منظور از کپی رایتینگ چیست

کپی رایتینگ به معنای استفاده از عبارات و کلمات برای جذب مشتری و فروش بیشتر است.

متن های تبلیغاتی و یا فروش در اینترنت، رسانه ها و غیره بسیار ترویج دارند. برای مثال شعار تبلیغاتی شرکت اپل این است که (متفاوت فکر کن) این شعار شرکت اپل به قدری در بین کاربران تاثیر گذار بوده است که اکثر خریداران اپل این تصور را دارند که بخشی از نسلی شده اند که نسبت به بقیه اطرافیان خود متفاوت هستند.

و یا شعار شرکت ماشین سازی رولز رویس که توسط اگیلوی نوشته شده است (بلندترین صدایی که در سرعت ۶۰ مایل بر ساعت، در رولز رویس جدیدتان می‌ شنوید، صدای تیک تیک ساعت است) این شعار تبلیغاتی تا به امروز جز بهترین متن های تبلیغاتی به شمار میرود.

متن های تبلغاتی ممکن است تبلبغ یک محصول باشند و یا یک پیام برای گروهی از مخاطبان، اما مهمترین قسمت متن های تبلیغاتی و یا کپی رایتینگ این است که پیامی که منتقل می شود در ذهن مخاطبان ماندگار و تاثیر گذار شود.

در کپی رایتینگ باید بتوانید با استفاده از خلاقیت و مهارت خود به مخاطب تلنگری وارد کنید تا مخاطب را به خرید و یا حرکت در راستای شعار خود وادار کنید.

در متن تبلیغاتی خود نباید کلمات بسیار هیجان انگیز و یا غیر احساسی را در کنار هم بچینید تا مخاطب را ترغیب به خرید کنید باید متن شما در کپی رایتینگ طوری باشد که اعتماد کامل مخاطب را جذب کند و مخاطب با پیام شما هم مسیر شود.

باید متن و یا شعار شما در کپی رایتینگ طوری نوشته شود که مخاطب خود را در حال استفاده از محصول ببیند و به طور کامل مجذوب آن شود.

برای فعالیت در حوزه کپی رایتینگ نیازمند دانش، تحقیق و بررسی، آشنایی با فنون روانشناسی و بازاریابی هستید.

 

این نکته را بدانید که Copywriting هیچگونه ارتباطی با Copyright ندارد و این دو کاملا دو مبحث جدا هستند.

کپی رایتر کیست

کپی رایتر به فردی گفته می شود که با استفاده از کلمات و خلاقیت خود و ترکیب علم فروش و بازاریابی و نکات روانشناسی متن تبلیغاتی می نویسد و یا کلمات تاثیر گذاری را خلق میکند و در فرآیند خرید و انتخاب محصول توسط افراد تاثیر می گذارد. متن های تبلیغاتی نوشته شده توسط کپی رایتر در تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد ها، پوستر های تبلیغاتی ، مجلات و غیره استفاده می شوند.

کپی رایتر ها می توانند به فرآیند تبلیغات و محتوا در شبکه های اجتماعی و وبسایت ها کمک کنند و همچنین کپی رایتر ها تاثیر بسیار زیادی در کمپین های تبلیغاتی اینترنتی دارند.

انواع کپی رایتینگ چیست

 • کپی رایتینگ فروش
 • کپی رایتینگ سئو
 • کپی رایتینگ فنی و یا تکنیکال
 • کپی رایتینگ محتوا
 • کپی رایتینگ خلاق

مهمترین کاربرد های کپی رایتینگ چیست

کپی رایتینگ تنها در بحث ریپورتاژ آگهی و متن های تبلیغ نویسی مناسب نیستند بلکه می توانید از آن ها در بخش های مختلفی استفاده کنید و تاثیر بسیار زیادی را تجربه و دریافت کنید.

 • اگر می خواهید کتابی بنویسید و نمی خواهید مانند تمام نویسندگان از کلیشه گویی استفاده کنید و قصد دارید کتاب شما بسیار تاثیر گذار تر و خاص تر از سایر نویسندگان باشد در این زمینه کپی رایتر میتواند به شما کمک کند.
 • اگر نمی دانید از چه متنی برای معرفی کسب و کار خود استفاده کنید و یا نمی دانید از چه جملاتی در محتوای خود استفاده کنید که تاثیر گذار و جذاب باشد.
 • اگر می خواهید یک متن سخنرانی آماده کنید و نمی دانید از چه جملاتی استفاده کنید که حاضرین را به وجد بیاورد و میخکوب کند.
 • اگر به دنبال تولید محتوا در گوگل هستید و می خواهید به وسیله متن جذاب و سئو به خط یک و یا نتایج ابتدایی برسید با توجه به اهمیت گوگل به جذابیت محتوا و رضایت مخاطبان میتوانید از دانش و خلاقیت کپی رایتینگ استفاده کنید.
 • اگر به دنبال فروش محصول و یا خدمات هستید و نمی دانید آن را به چه صورتی در شبکه های اجتماعی و غیره به کاربران معرفی کنید باز هم میتوانید از کپی رایتینگ بهره ببرید.

مهمترین هدف در کپی رایتینگ ارتباط گرفتن درست با مخاطب است. یک کپی رایتر در تمام متن خود مخاطب را به یاد دارد و از کلماتی استفاده میکند که مخاطب را تحت تاثیر بگذارد.

این آموزش رو از دست نده: آموزش سئو

3 مهارت اصلی برای فعالیت در کپی رایتینگ

 • مهارت نویسندگی
 • مخاطب شناسی
 • کسب آگاهی و اطلاعات از موضوع

مهارت نویسندگی

مهارت نویسندگی

یکی از مهمترین ویژگی های یک تبلیغ نویس داشتن اشتیاق و قوه تخیل است. اگر به دنبال تبلیغ نویسی برای محصول خود هستید باید به خوبی به وسیله قوه تخیل خود مشتریان خود را در حال استفاده از محصول خود تصور کنید و باید تمام جزئیات و ویژگی های محصول را به درستی و برای تاثیر گذاری بیشتر بنویسید.

یکی دیگر از ابزار های کاربردی در تبلیغ نویسی داستان نویسی است. داستان ها به خوبی می توانند در ذهن مخاطبان ماندگار شوند و پیام مورد نظر به مخاطب منتقل شود. باید در داستان نویسی از متنی استفاده کنید که مخاطب را ترغیب و کنجکاو به خواندن و مشاهده متن کند و تا انتها آن را ادامه دهد.

مخاطب شناسی

ذهن مخاطب بر روی دغدغه و نیاز های خود تمرکز می کند و تمرکزی بر متن ندارد در این صورت باید کپی رایتر مهمترین نیاز ها و چالش های مخاطبان خود را بشناسد و برای آن ها راه حل ارائه کند. روانشناسی مخاطب یکی از فاکتور های مهم برای ارتباط برقرار کردن نویسنده و مخاطب است، نویسنده باید راهی برای اتصال به ذهن مخاطبان خود پیدا کند و راهکار های درست و منطبق به نیاز آن ها ارائه کند.

کسب آگاهی و اطلاعات از موضوع

برای اینکه بتوانید متنی خلق کنید که برای مخاطبان جذاب باشد و بر اساس نیاز های آن ها نوشته شده باشد نیاز است که مهمترین اطلاعات موجود را درمورد محصول مورد نظر خود بدست آورید.

تفاوت تولید محتوا و کپی رایتینگ چیست

شاید از خود بپرسید چه تفاوتی میان تولید محتوا و کپی رایتینگ وجود دارد. به طور کلی در تولید محتوا هدف این است که با تولید محتوای کاربردی و جذاب کاربران را جذب کنید و بازدید سایت خود را افزایش دهید و آن ها را در سایت خود نگه دارید البته ممکن است بخواهید برای فروش محصول و یا ارائه خدمات از تولید محتوا استفاده کنید اما هدف شما به صورت مستقیم برای فروش محسوب نمیشود.

اما در کپی رایتینگ هدف محتوای تولید شده برای افزایش فروش است و تمرکز اصلی محتوا برای ترغیب و تشویق مخاطب به انجام و یا خرید محصول به وسیله تاثیر گذاری کلمات است.

به چه صورت برای متن تبلیغاتی ایده جدید پیدا کنیم

 • یکی از بهترین راه های موجود برای اینکه بتوانید یک متن تبلیغاتی خوب خلق کنید رصد کردن دقیق خود محصول مورد نظر است. برای اینکه بتوانید به خوبی در مورد مزیت و معایب یک محصول به مخاطبان اطلاعات بدهید ابتدا لازم است تمام ویژگی های محصول را که میتواند برای مخاطبان مفید باشید را پیدا کنید.
 • اگر می خواهید کپی رایتر شوید و در آن به موفقیت برسید باید مطالعه زیادی داشته باشید و در حوزه های مختلف اطلاعات زیادی بدست آورید. یک متن خلاقانه و زیبا بر پایه کلمات میباشد برای اینکه بتوانید کلمات را به خوبی بشناسید و کلمات جدیدی را پیدا کنید باید به دنبال یادگیری و مطالعه باشید در این صورت میتوانید خلاقیت خود را افزایش دهید.
 • یکی دیگر از راه های موجود برای پیدا کردن ایده برای متن تبلیغاتی استفاده از مخاطب است مسلما برای اینکه متن شما تاثیر گذار و مفید باشد باید برای مخاطب جذاب و کاربردی باشد. اگر به دنبال این هستید که متن تبلیغاتی شما برای محصول مشتری و فروش بیشتری کسب کند باید چیزی را در متن بگویید که مخاطب دوست دارد و یا در مورد راه حل های حرف بزنید و یا از مسئله ای یاد کنید که مخاطبان با آن درگیر هستند و به دنبال رفع آن هستند.
 • برای اینکه بتوانید یک متن تبلیغاتی خوب بنویسید نباید به دانسته های خود راضی شوید و باید از گشتن در منابع مرتبط و غیر مرتبط برای ایجاد یک متن خوب استفاده کنید. ممکن است شما بخواهید محصولی را به وسیله کلماتی معرفی کنید که قبل از شما از آن محتوا و متن استفاده شده است و ممکن است گاهی حتی از متن شما بهتر وجود داشته باشد. برای این کار بهتر است که ببینید رقیبان شما از چه کلماتی استفاده کرده اند نقاط قوت و ضعف پیام های رقیبان شما در چه قسمت هایی است و شما باید به چه صورتی بنویسید که از آن ها بهتر باشید.
 • مطمئنا برای تبلیغات محصولات مشابه جهانی در دنیا هزینه های زیادی شده است می توانید از پیام و شعار های تبلیغاتی محصولات مشابه جهانی برای کسب ایده جدید استفاده کنید و یا در محصولات جهانی تفاوت های موجود با شعار تبلیغاتی یک محصول معمولی را بررسی کنید و ببینید چه تمایزی در آن ها وجود دارد و از آن ها به نفع خود استفاده کنید.
 • و در اخر برای اینکه بتوانید یک پیام تبلغاتی جذاب و مخاطب پسند خلق کنید نیاز است که ابتدا برای خود مشخص کنید که محصول مورد نظر قرار است چه پیامی را به مخاطبان منتقل کند.

 بخش های مهم برای نوشتن متن تبلیغاتی

 • عنوان نویسی
 • ساده نویسی
 • اختصاصی نویسی
 • بی پرده و صادقانه بنویسید

عنوان نویسی

عنوان نویسی

مهمترین بخش برای ماندگاری و تاثیر گذاری یک پیام عنوان آن است. اگیلوی در مورد اهمیت عنوان می گوید: افرادی که به عنوان اهمیت می دهند و آن را می خوانند پنج برابر افرادی است که متن را می خوانند و به طور میانگین از هر ده نفر تنها دو نفر تمام متن را می خوانند.

در عنوان نویسی باید از اشتیاق و یا اضطرار استفاده شود تا در نتیجه مخاطب ترغیب و کنجکاو به خواندن متن شود.

ساده نویسی

اگر در متن نوشته شده از زبان عامیانه و روزمره استفاده شود متن بسیار قابل اعتماد تر و جذاب تر است. اگر پیام نوشته شده با صمیمیت ترکیب شود باعث ایجاد یک حس خوب برای مخاطب می شود.

در ساده نویسی اگر به دغدغه و مشکلات مخاطب خود بپردازید مطمئنا مخاطب احساس میکند که گام به گام با نویسنده همراه شده و میتواند با پیام و یا تمام جزئیات محصول آشنا میشود. اکثر کاربران به دنبال این هستند که راه حلی درست برای نیازشان پیدا کنند.

اختصاصی نویسی

برای نوشتن متن تبلیغاتی باید جوری متن را بنویسید و به کار ببرید که مخاطب تصور کند که پیام تنها برای خود آن شخص نوشته شده است. مخاطب نباید این احساس را داشته باشد که پیام توسط ربات نوشته شده است.

برای مثال به دو متن تبلیغاتی زیر دقت کنید:

 1. متخصصان ما روی تمام جنبه های فنی محصول کار کرده و از دانش روز دنیا استفاده کرده اند.
 2. حتی اگر فردی مبتدی باشید در استفاده از این محصول به مشکلی بر نمی خورید. متخصصان مجرب ما، علم و سادگی را با یک دیگر ترکیب کرده اند تا بتوانید به راحتی از این محصول استفاده کنید.

بی پرده و صادقانه بنویسید

بدون هیچگونه فریبی صادقانه نیت و هدف خود را برای مخاطبان مشخص کنید در این صورت می توانید اعتماد مخاطبان را به خوبی جلب کنید. اگر فکر می کنید نباید از کلمه ای استفاده کنید و ضرورتی برای آن وجود ندارد آن را حذف کنید و سعی کنید بسیار واضح بنویسید.

جمع بندی

امیدوارم به طور کلی با کپی رایتینگ آشنا شده باشید و مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشد منتظر آپدیت های بعدی این مقاله باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا