دیجیتال مارکتینگ

13 عامل مهم برای بهبود تجربه کاربری (UX)

بهبود تجربه کاربری یکی از مهمترین فاکتور ها برای موفقیت و پیشرفت سایت ها به خصوص در کسب و کار اینترنتی محسوب می شود که باید توجه بسیار زیادی به آن داشت زیرا تاثیر بسزایی در افزایش بازدید و فروش دارد.

برای مثال فرض کنید شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید و رقبایی با ویژگی های مشابه دارید چه عواملی باعث میشود که کاربران از بین شما و دیگر رقیبان تان شما را انتخاب کنند؟ مطمئنا شما باید خاص و متفاوت نسبت به آن ها عمل کنید و باعث شوید کاربران در هر خرید و یا ورود، تجربه بسیار خوبی را داشته باشند، تا در نهایت ترغیب به خرید شوند در غیر این صورت شما در این رقابت بازنده خواهید شد و مشتریان زیادی را از دست می دهید.

رابط کاربری و تجربه کاربری چیست

UI مخفف User Interface می باشد و به معنای طرحی است که برای سایت مورد استفاده قرار می گیرد، به طور کلی طرحی که در سایت ها برای زیبا تر شدن و جذاب کردن سایت مورد استفاده قرار می گیرد به آن UI گفته می شود. رابط کاربری به دنبال رفع کردن نیاز های کاربرانی است که وارد سایت می شوند و توجه ای به روحیات کاربران و نحوه تعامل آن ها با سایت ها را ندارند.

UX مخفف User Experience می باشد که به معنای این است که کاربران حس رضایت و دسترسی آسانی به امکانات سایت داشته باشند و بتوانند به راحتی خرید و یا بازدید خود را انجام دهند و دچار سردرگمی نشوند.

مزایای بهبود تجربه کاربری

 • درک و شناسایی بهتر مشکلات و اقدام برای رفع آن ها
 • جذب کاربران بیشتر و تبدیل شدن آن ها به مشتری
 • بازگشت مشتریان قبلی و تکرار خرید محصولات جدید و یا قدیم
 • صرفه جوبی در هزینه
 • افزایش میزان فروش
 • افزایش بازدید

مهمترین راه های بهبود تجربه کاربری

برای افزایش فروش بیشتر تنها خرید و استفاده از یک هاست مناسب و انتخاب نام دامنه و راه اندازی یک سایت ساده کافی نیست، برای اینکه بتوانید مشتریان جدید جذب کنید و مشتریانی که تنها یکبار از سایت شما خرید کرده اند را به مشتری دائمی تبدیل کنید نیاز است که تجربه کاربری خوبی را برای آن ها به وجود بیاورید که به راحتی خرید خود را انجام دهند و از آن لذت ببرند.

 • کاربران را برای بازدید و یا فروش از سایت خود منتظر نگذارید
 • پیدا کردن صفحات و محصولات را برای کاربران آسان کنید
 • هر چیزی را در جای درستش قرار دهید
 • از رنگ ها به درستی استفاده کنید
 • از تصاویر جذاب و با کیفیت استفاده کنید
 • از عنوان صفحه و یا هدینگ مناسب استفاده کنید
 • دنبال راه هایی برای افزایش حضور کاربران در سایت خود باشید
 • تولید محتوای یونیک و با کیفیت
 • آسان بودن وبسایت
 • رسپانسیو بودن سایت
 • فضای سایت را شلوغ نکنید
 • جلب اعتماد مشتریان
 • از متن با اندازه مناسب استفاده کنید

کاربران را برای بازدید و یا فروش از سایت خود منتظر نگذارید

 

مشتریان را منتظر نگذارید

کند بودن وب سایت باعث می شود بازدید کننده و یا مشتریان زیادی را از دست بدهید و تجربه کاربری بسیار ناخوشایندی را برای کاربران به وجود می آورید. چهل درصد از کاربران هنگام خرید و یا بازدید سایت اگر بیشتر از سه ثانیه معطل شوند آن سایت را ترک می کنند و تنها یک ثانیه تاخیر در بارگذاری صفحات میتواند هفت درصد میزان تبدیل را کاهش دهد.

روش های زیادی وجود دارد که میتوانید با استفاده از آن ها سرعت سایت خود را افزایش دهید. برای مثال کد نویسی بهینه و فشرده سازی تصاویر و ویدیو ها از عوامل مهم در این زمینه هستند که می توانند باعث افزایش سرعت سایت شوند.

اگر می خواهید به طور کامل با عوامل افزایش سرعت سایت آشنا شوید و تجربه کاربری خوبی را برای مشتریان و کاربران خود به وجود بیاورید مقاله افزایش سرعت سایت کارکوک را مطالعه کنید.

پیدا کردن صفحات و محصولات را برای کاربران آسان کنید

کاربران باید هنگامی که وارد سایت می شود با یک جستجوی ساده به محصول و یا صفحه مد نظر خود دست یابند و آن را پیدا کنند این موضوع تاثیر بسزایی در بهبود تجربه کاربری دارد. به طور کلی دسته بندی محصولات و زیر محصولات را به صورت منطقی انجام دهید که کاربران دچار سردرگمی نشوند.

اکثر کاربران می خواهند در سریع ترین زمان ممکن و بدون اتلاف وقت به آن چیزی که می خواهند دست یابند پس سعی کنید محصولات شبیه به هم و یا هم رنگ و هم اندازه را در یک دسته و یا صفحه قرار دهید.

هر چیزی را در جای درستش قرار دهید

طرحی که برای سایت خود انتخاب می کنید باید جذاب و کاربردی باشد. برای مثال از گالری عکس ها تا رنگ محصولات، قسمت نظردهی، بخش ویژگی و توضیحات محصول همه باید درست در جای مخصوص به خودشان قرار داشته باشند منظور از جای مخصوص جایی است که کاربران انتظارش را دارند که بتوانند به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشند. در این بخش سعی نکنید زیاد متفاوت عمل کنید زیرا تحول زیاد باعث سردرگرمی کاربران می شود و از آن استقبال نخواهند کرد.

از رنگ ها به درستی استفاده کنید

رنگ ها یک عامل مهم هستند که می توانند به شما کمک کنند که کاربران با تمرکز بیشتر ترغیب به بازدید و یا خرید از یک صفحه و یا محصول شوند. سعی کنید از سه رنگ اصلی برای سایت خود استفاده کنید و در استفاده از رنگ ها زیاده روی نکنید.

استفاده از تضاد رنگ ها برای بهترشدن خوانایی باید بین نوشته و پس زمینه به خوبی رعایت شود. بهتر است از رنگ برند خود و رنگ های نزدیک به آن برای سایت خود استفاده کنید.

از تصاویر با کیفیت و جذاب استفاده کنید

 

از تصاویر جذاب استفاده کنید

از تصاویر با کیفیت برای سایت خود استفاده کنید این موضوع تاثیر بسزایی در بهبود تجربه کاربری دارد. اگر در سایت فروشگاهی خود می خواهید از تصاویر استفاده کنید بهتر است تصویر شما باکیفیت و از چند زاویه مختلف باشد که کاربر به خوبی بتواند محصول و یا نیاز خود را ببیند و به صورت درست آن را شناسایی کند. تصاویر استفاده شده هر چقدر با کیفیت بیشتری باشد باعث می شود مخاطب با اعتماد بیشتری خرید خود را انجام دهد.

از عنوان صفحه و یا هدینگ مناسب استفاده کنید

تگ های هدینگ باعث جلب توجه و تمرکز بیشتر کاربران می شوند و تاثیر بسزایی در بهبود تجربه کاربری و سئو سایت دارند زیرا باعث بهتر دیده شدن سایت در موتور های جستجو می شود.

اگر می خواهید خزنده های گوگل بتوانند به خوبی محتوای شما را شناسایی و بررسی کنند و در نتایج خود قرار دهند بهتر است از سلسله مراتب تگ های هدینگ H1 تا H6 به خوبی استفاده کنید.

دنبال راه هایی برای افزایش حضور کاربران در سایت خود باشید

اگر کاربران و یا مشتریان تجربه کاربری خوبی را داشته باشند مطمئن باشید درگیر قسمت های مختلف سایت شما می شوند و ممکن است از قسمت هایی از سایت شما بازدید کنند که به دنبال آن نبوده اند. اگر سایت خود را به خوبی بهینه سازی و طراحی شده باشد مطمئنا شانس کلیک کردن و ماندن کاربران در سایت شما زیاد است.

بیشتر ماندن کاربران در سایت تاثیر بسزایی در سئوی سایت دارد و یکی از عواملی که باید برای بیشتر ماندن کاربران به آن توجه کنید استفاده از محتوا و گرافیک هایی با قالب های جذاب است.

تولید محتوای یونیک و با کیفیت

استفاده از بخشی به عنوان وبلاگ برای آموزش محصولات و یا خدماتی که ارائه می کنید، استفاده از کاتالوگ ها، بروشور های دیجیتالی و غیره برای کاربران بسیار جذاب است. محتوای متنی و ویدیویی برای کاربران شما بسیار مفید و جذاب خواهد بود و تولید محتوای یونیک تاثیر بسزایی در سئوی سایت شما خواهد داشت.

از محتوای کپی برای سایت خود استفاده نکنید استفاده از محتوای کاربردی و بهینه شده با ظاهری زیبا باعث می شود اعتماد مشتریان و کاربران خود را جلب کنید.

آسان بودن وبسایت

در اکثر مواقع نیازی به شلوغ کاری و استفاده از چندین رنگ و ویژگی نیست ساده بودن میتواند بهترین راه برای راضی نگه داشتن کاربران و مشتریان باشد. اگر تاریخچه گوگل را نگاهی بیندازید می بینید که گوگل تغییر زیادی نکرده و مانند ابتدای شروع به کار خود یک صفحه سفید ساده با خطوط نتایج با رنگ آبی است و یا بسته بندی های محصولات اپل بسیار ظریف ساده و شیک است که تمامی مشتریان از آن ها لذت میبرند.

محتوایی تولید کنید که برای تمامی دستگاه ها مناسب باشد(رسپانسیو بودن)

 

رسپانسیو بودن سایت

رسپانسیو بودن سایت یکی از مهمترین مسائلی است که در بهبود تجربه کاربری تاثیر بسزایی دارد. محتوایی را تولید و ارائه دهید که برای استفاده تمام دستگاه ها مانند گوشی های موبایل، رایانه ها و غیره مناسب باشد. باید توجه داشته باشید که تمام محتوا و تصاویر در ابعاد های مختلف برای تمامی دستگاه ها بدون مشکل نمایش داده شود، مشتریان جذب یک برنامه کاربر پسند می شوند که بدون مشکل و به راحتی بتوانند تمام نیاز ها و مشکلات خود را از طریق آن حل کنند.

سرعت سایت و رسپانسیو بودن سایت در تجربه کاربری (UX) تاثیر بسزایی دارند و باید توجه ویژه ای به این دو عامل برای راحتی کاربران و مشتریان خود داشته باشید.

فضای سایت خود را شلوغ نکنید

تبلیغات بنری از مهمترین اهداف سایت های محتوا محور و فعال است اما برای این کار بهتر است خودتان را جای مشتری و یا کاربر مورد نظر قرار دهید اگر فکر می کنید وبسایت شما شلوغ است بهتر است که سریعا طراحی قالب و طراحی گرافیکی بهتری را در نظر بگیرید و استفاده کنید در غیر این صورت مشتریان و یا بازدید کنندگان زیادی را از دست خواهید داد.

استفاده از قالب های ساده و شیک بجای قالب های شلوغ بهترین کار برای شروع ایجاد یک تجربه کاربری مناسب است. استفاده از مطالب و تبلیغات بنری باعث می شود مشتریان حواسشان به طور کامل پرت شود و از هدف اصلی خود فاصله بگیرند.

جلب اعتماد مشتریان در فروشگاه اینترنتی

اعتماد سازی در فروشگاه های اینترنتی از جمله مواردی است که میتواند در تجربه کاربری و یا UX تاثیر گذار باشد.

 • داشتن نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)
 • داشتن سیستم پشتیبانی برای رفع مشکل و سوالات مشتریان به صورت 24 ساعته
 • فعال سازی SSL و تمدید آن به صورت خودکار
 • وجود مشخصات کامل فروشگاه و راه های ارتباطی
 • ایجاد تولید محتوای اختصاصی و کاربردی برای کاربران
 • معلوم بودن موجود و یا ناموجود بودن محصولات

از متن با اندازه مناسب استفاده کنید

استفاده از متن های مرتبط و مفید تاثیر بسیار خوبی در فروش و بازدید دارد. اما به این نکته توجه کنید که خواندن مطالب باید برای کاربران اسان باشد ابتدا بهتر است اطمینان پیدا کنید که اندازه فونت متن شما استاندارد باشد و برای تمامی دستگاه ها چون رایانه، گوشی های موبایل و غیره واضح و خوانا باشد.

جمع بندی

نکات و عوامل بسیار زیادی در بهبود تجربه کاربری تاثیر گذار هستند اگر می خواهید کسب و کار خود را گسترش دهید و در آمد بیشتری را کسب کنید بهتر است خودتان را به جای کاربر قرار دهید و ساده ترین و زیباترین امکانات و ویژگی ها را برای سایت خود در نظر بگیرید تا در نهایت باعث رضایت و راحتی کاربران و یا مشتریان شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا