مقالات سئو

سئو کردن ویدیو و آموزش 10 روش کاربردی برای بهینه سازی آن

سئو کردن ویدیو به دلیل طرفداران بیشماری که محتوای ویدیویی امروزه پیدا کرده بسیار مهم و مورد توجه قرار گرفته است.

در این مقاله می خواهیم راه های کاربردی که می توانید ویدیو های خود را به صورت سئو شده تولید و انتشار دهید را باهم بررسی کنیم.

چرا باید ویدیو خود را سئو کنیم

استاندارد های سئو باعث میشود که ویدیوی شما برای ایندکس شدن بهینه سازی شود و آن را در موتور جستجوی گوگل با توجه به کلمه کلیدی خود رتبه بندی میکند.

به زبان ساده تر سئو ویدیو استفاده از قوانین و قواعدی است که باعث شود ویدیو ما با کلمه کلیدی مرتبط جایگاه و رتبه خوبی را در نتایج گوگل بدست بیاورد.

ما در مقاله آموزش سئو به صورت کامل در مورد نحوه سئو کردن توضیح داده ایم که برای درک بهتر موضوع سئو می توانید از آن استفاده کنید.

این کار باعث میشود موتور های جستجوگر گوگل بتوانند آن را بیشتر در نتایج خود به مخاطبان و کاربران پیشنهاد کنند.در این صورت افزایش نرخ کلیک بر روی ویدیو و یا سایت شما افزایش می یابد و باعث بهتر شدن سئو سایت شما و رتبه شما در نتایج گوگل میشود.

با توجه به اینکه اکثر کاربران استفاده از یک محتوای ویدیویی را به مطالعه یک مقاله و یا غیره ترجیح می دهند. موضوع ویدئو برای هر سایت و یا شبکه اجتماعی حائز اهمیت است .

استفاده از ویدیو در صورتی که نتواند باعث جذب و بازدید مخاطبان شود . هیچ سودی برای شما نخواهد داشت و شاید تنها باعث ایجاد هزینه های سنگین برای شما شود.

اهداف سئو کردن ویدیو

 • ایجاد لینک سازی و پیوند
 • افزایش نرخ بازدید
 • افزایش فروش
 • محبوبیت بیشتر ویدیو نسبت به بقیه محتوا ها
 • توجه بیشتر گوگل به ویدیو (موثر بودن سئو ویدیو در سایت)
 • و غیره

نکات طلایی برای سئو کردن ویدیو- Video SEO

 • استفاده از عنوان مناسب
 • توضیحات ویدیو (دیسکریپشن)
 • استفاده از کلمات کلیدی در ویدیو
 • استفاده از رونوشت (زیرنویس) برای ویدیو
 • محل مناسب برای بارگذاری ویدیو
 • استفاده از (Thumbnail) مناسب
 • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
 • حجم و کیفیت ویدیو
 • زمان مناسب ویدیو
 • استفاده از 15 ثانیه اول ویدیو
 • عدم استفاده از ویدیو های تکراری

استفاده از عنوان مناسب

عنوان مهمترین بخش برای جذب مخاطب و سئو کردن ویدیو های شما است .شما باید کلمات کلیدی خود را در ابتدای عنوان خود به کار ببرید. و در ادامه یک جمله جذاب برای ویدیو خود تولید کنید.

طبق تحقیقات اکثر کاربران تنها دو کلمه کلیدی و ابتدایی موضوع خود را در موتور های جستجو سرچ می کنند.به همین دلیل سعی کنید دو کلمه ابتدایی عنوان کلمات کلیدی ویدیو شما باشد و سپس در ادامه آن از یک جمله جذاب و کاربردی استفاده کنید.

عنوانی را بسازید که کلمات اول آن برای موتور های جستجوگر گوگل و ادامه ی آن برای جذب و رضایت مخاطب باشد.

تعداد کارکترها استفاده شده در عنوان بسیار مهم است. مخاطبان به عنوان های بسیار کوتاه علاقه ای ندارند و آن را نادیده می گیرند.اگر عنوان شما طولانی باشد ممکن است که در نتایج گوگل نمایش داده نشود.

تعداد کاراکتر های عنوان ویدیو بهتر است بین 50 تا 60 کاراکتر باشد .

برای ویدیو خود کلمات کلیدی خود را که بیشترین سرچ را در گوگل ، یوتیوب ، اینستاگرام ، آپارات و غیره دارند پیدا کنید. و با استفاده از آن ها ویدیو و یا محتوا خود را سئو کنید.

برای پیدا کردن کلمات کلیدی خود در شبکه های اجتماعی و یا گوگل تنها کافیست شما کلمه مورد نظر را سرچ کنید و سپس به طور خودکار بهترین عنوان ها و کلمات به شما پیشنهاد داده میشود.

توضیحات ویدیو (دیسکریپشن)

در توضیحات دیسکریپشن خود کلمات کلیدی را با وسواس در کنار هم بچینید و یک توضیح جذاب و کاربردی مرتبط با موضوع خود را در این قسمت قرار بدهید.

در این قسمت سعی کنید با استفاده از کلمات کلیدی خود یک متن جذاب و ترغیب کننده بنویسید. هدف از ویدیو خود را برای مخاطبان خود توضیح بدهید و آن ها را برای دیدن ویدیوی خود کنجکاو کنید.

دیسکریپشن بهتر است بین 150 تا 160 کاراکتر باشد. اگر توضیحات دیسکریپشن شما از 160 کاراکتر بیشتر باشد گوگل قسمتی از آن را حذف میکند.

استفاده از کلمات کلیدی در ویدیو

اگر ویدیو های شما توسط خود شما ساخته و ضبط میشود.شما می توانید با توجه به، به روز رسانی الگوریتم های گوگل و استفاده از کلمات کلیدی در ویدیو خود به بهینه سازی آن کمک کنید.

الگوریتم های گوگل توانایی شناختن کلمات کلیدی گفته شده در ویدیو شما را دارند و می توانند ویدیو شما را با توجه به این موضوع در نتایج خود قرار بدهند و باعث افزایش بازدید شما شود.

استفاده از رونوشت (زیرنویس) برای ویدیو

رونویس ها متن هایی هستند که در زیرنویس ویدیو شما نشان داده میشوند.

شما در رونویس ویدیو خود در مورد موضوع اصلی خود که شامل کلمات کلید است به صحبت می پردازید.

استفاده از رونوشت ها برای افرادی که مشکل شنوایی دارند می تواند مفید باشد. و گوگل متن زیرنویس شما را برای رتبه بندی سئو جستجو میکند و باعث افزایش نرخ بازدید شما میشود.

گوگل می تواند به طور کامل رونوشت و یا همان زیر نویس ویدیو شما را درک کند و استفاده از این روش در سئو و جایگاه شما تاثیر خوبی دارد.

البته با توجه به آپدیت های الگوریتم گوگل ، گوگل توانایی خواندن و درک کامل ویدئو شما را دارد .

این نرم افزار برای زیرنویس کردن ویدیو شما بسیار کاربردی است.

 • subtitle edit

محل مناسب برای بارگذاری ویدیو

برای بارگذاری ویدیو شما می توانید از دو روش استفاده کنید.

 • روش اول بارگذاری ویدیو در سرویس های اشتراک گذاری و یا سایت های پر بازدید مانند آپارات، یوتیوب و یا غیره است. که شما می توانید پس از بارگذاری کد آی فریم ویدیو خود را در سایت خود قرار بدهید.                            در این روش کاربران سایت شما می توانند از طریق کد آی فریم ویدیو را ببینند. و همچین بقیه کاربران می توانند به صورت مستقیم و با سرچ کردن ویدیو شما را در آپارات ببینند و بازدیدش تا چندین برابر افزایش می یابد.
 • روش دوم این است که شما یک ویدیو تخصصی و یا آموزشی دارید. و می خواهید آن را در سایت خودتان اشتراک گذاری کنید.در این روش تنها کسانی که وارد صفحه شما شوند می توانند ویدیو شما را ببیند.در این صورت کاربران به طور مستقیم با سایت و برند شما آشنا میشوند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید. اگر به دنبال افزایش بازدید ویدیو خود هستید. سرویس های اشتراک گذاری و یا سایت های پر بازدید می تواند کمک زیاد را در این زمینه به شما بکنند.در این روش شما می توانید هزینه های خود را کاهش بدهید و از پر شدن منابع هاست و فضای سایت خود جلوگیری کنید.

اگر ویدیو خود را در آپارات اشتراک گذاری می کنید. می توانید در قسمت توضیحات ویدیو لینک صفحه و یا سایت خود را قرار بدهید.

اما یکی از معایب استفاده از سایت های اشتراک گذاری این است که شما با سئو کردن ویدیو خود و اشتراک گذاشتن در این سایت ها و یا شبکه های اجتماعی، سئو آن سایت به عنوان مثال (آپارات) را بهبود بخشیده اید و در سئو کردن سایت خودتان تاثیری نخواهد داشت.

پاسخ به یک سوال پرتکرار و مهم : چه موقع ویدئو خود را در شبکه های اشتراک ویدئو و چه موقع می توان درسایت خودم بارگذاری کنم ؟

برای پاسخ به این سوال به این دو نکته خوب دقت کنید :

 • اگر هدف شما وایرال شدن ویدئو و محتوای آن است بهتر است که از شبکه های اشتراک ویدئو استفاده کنید
 • اما اگر هدف شما ساخت یک ویدئو اختصاصی است بهتر است که در بستر سایت خودتان بارگذاری کنید .

استفاده از (Thumbnail) مناسب

استفاده از کاور مناسب برای ویدیو میتواند باعث جذب مخاطب و افزایش بازدید و نرخ کلیک بر روی ویدیو شما باشد.

Thumbnail به تصاویر بند انگشتی گفته میشود که قبل از نمایش ویدیو به همراه تایم ویدیو برای کاربران نمایش داده میشود.

کاربران قبل از ایندکس کردن ویدیو شما این تصاویر بند انگشتی را مشاهده می کنند. این تصاویر مانند جلد یک کتاب و یا صفحه اصلی سایت شما است. که می تواند باعث افزایش نرخ کلیک روی ویدیو شما باشد.

شما در تصاویر بند انگشتی و یا Thumbnail می توانید از کلمات کلیدی خود در عکس استفاده کنید.و با استفاده از یک تصویر زیبا به همراه کلمات کلیدی خود در آن تصویر میتوانید مخاطب را کنجکاو و ترغیب به مشاهده ویدیو خود کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که گوگل توانایی درک و شناسایی عکسی را که شما استفاده کرده اید را دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تمام اهدافی که ما از سئو کردن ویدیو داریم این است که مخاطبان بیشتری را بتوانیم جذب کنیم که باعث بهترشدن رتبه و جایگاه ما،افزایش فروش محصول ما و یا غیره باشد.

امروزه شبکه های اجتماعی طرفدارن بسیار زیادی را دارند و اکثر کاربران از آن ها استفاده می کنند.ما می توانیم با اشتراک گذاشتن ویدیو خود در شبکه های اجتماعی به نسبت زیادی بازدید ویدیو خود را افزایش دهیم .

البته این نکته را در نظر بگیرید که برای اشتراک گذاری ویدیو در شبکه های اجتماعی باید قانون و قواعد آن ها را بدانیم.به عنوان مثال ویدیو های استفاده شده در یوتیوب می تواند طولانی تر باشد. اما اگر بخواهید همان ویدیو را در اینستاگرام به اشتراک بگذارید به مشکل بر خواهید خورد.

شبکه های اجتماعی

 • اینستاگرام
 • یوتیوب
 • فیسبوک
 • لینکدین

برای جذب مخاطب تنها به گوگل و موتور های جستجوگر قانع نباشید. و سعی کنید در اکثر شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید.

«همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نچینین»

کیفیت و حجم ویدیو

اگر ویدیو شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشد.کاربران آن را نادیده خواهند گرفت و نه تنها سودی برای شما نخواهد داشت که باعث ضرر و افت شما میشود.

بهترین فرمت های ویدیو را می توانیم MP4 و WebM بنامیم.این فرمت ها به دلیل قابلیت فشرده سازی و کیفیت بالای خود از محبوبیت بسیار بالایی در نزد کاربران و غیره برخوردار هستند.

ما برای سئو کردن ویدیو های خود نیاز است آن ها را با کیفیت بالا و حجم پایین اشتراک گذاری کنیم.

طبق بررسی های انجام شده حجم 15 مگابایت بهترین حجم برای اشتراک گذاری ویدیو در سایت است.

حجم بالای ویدیو های ما باعث کندی سایت و نارضایتی کاربران میشود و نداشتن کیفیت هم میتواند باعث کاهش نرخ بازدید و نارضایتی شود.

می توانیم با فشرده سازی ویدیو های خود منابع سرور خود را حفظ کنیم و از کندی سایت خود جلوگیری کنیم.

البته برای فشرده سازی سعی کنید حد وسط را در نظر بگیرید اگر ویدیو خود را بیش از حد فشرده کنید کیفیت ویدیو افت شدیدی پیدا میکند.

ابزار های وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آن ها فایل ویدیویی خود را فشرده کنید.

 • Blaze
 • Hand Brake

زمان مناسب ویدیو

برای کاربران خود با توجه به نیازشان ویدیو هایی را به اشتراک بگذارید که مدت زمان آن طولانی و یا خیلی کوتاه نباشد.

کاربران گاهی اوقات به دنبال سریعتر یافتن جواب خود هستند و اگر ویدیو شما بسیار طولانی باشد آن را نادیده خواهند گرفت.

طبق بررسی ها بهترین زمان برای ویدیو بین 8 تا 12 دقیقه است.این مدت زمان باعث میشود که ویدیو شما نه بسیار کوتاه و نه طولانی باشد.

البته مدت زمان هر ویدیو بستگی به موضوع و نوع مخاطبان آن دارد.برای مثال شاید کسانی که به فوتبال علاقه دارند به خلاصه بازی های فوتبال که زمان آن ها طولانی تر است مشکلی نداشته باشند.

استفاده از 15 ثانیه اول ویدیو

15 ثانیه اول مهمترین قسمت ویدیو است. که می تواند مخاطب را برای بازدید از ویدیو شما کنجکاو و ترغیب کند.

ثانیه های آغازین ویدیو را 15 ثانیه طلایی می نامند.در ابتدای ویدیو خود سعی کنید خلاصه ای از ویدیو خود را بگوید و یا از جملاتی استفاده کنید. که مخاطب جذب ویدیو شما شود و تصمیم به ترک آن نگیرد.

ثانیه های اول ویدیو است که مخاطب تصمیم در بازدید کامل از ویدیوی شما و یا ترک آن را می گیرد. سعی کنید ثانیه های آغازین ویدیو شما جذاب و مورد پسند کاربران باشد.

اگر مخاطبان در ثانیه های ابتدایی از ویدیوی شما خارج شوند.باعث افت نرخ بازدید میشود و نه تنها سودی برای شما نخواهد داشت که باعث آسیب رسیدن به سایت شما و از دست دادن رتبه و جایگاه شما خواهد شد.

عدم استفاده از ویدیو های تکراری

هر ویدیو شما باید مختص به یک موضوع از صفحه سایت شما باشد.استفاده از یک ویدیو در چند صفحه تاثیر منفی را در سئو سایت شما خواهد داشت.

در هر صفحه خود سعی کنید از یک ویدیو استفاده کنید.ویدیو و یا مهمترین ویدیو خود را همیشه در ابتدای صفحه خود قرار بدهید.

جمع بندی

در این مقاله برای شما عزیزان راه های مهم و کاربردی که می تواند برای سئو کردن ویدیو به شما کمک کند. را سعی کردیم به طور کامل بررسی کنیم. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد و بتوانید از طریق ویدیو های سئو شده خود رتبه و جایگاه خوبی را بدست بیاورید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا