شبکه های مجازیمقالات سئو

آموزش سئو یوتیوب و معرفی نکات طلایی برای موفقیت در یوتیوب

سئو یوتیوب یکی از فاکتور های اصلی و مهمی است که ما با فراگیری و رعایت آن میتوانیم در یوتیوب به موفقیت برسیم.

در این مقاله می خواهیم نکات مهم و کاربردی که در راستای بهینه سازی ویدیو و کانال ما در یوتیوب میباشد و باعث افزایش بازدید و رنک ویدیو های ما میشود را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا سئو یوتیوب اهمیت دارد

سئو یوتیوب به معنای بهینه سازی ویدیو شما با استفاده از کلمات کلیدی برای بازدید بیشتر و رتبه بهتر در یوتیوب است. فراگیری سئو میتواند پله ای برای موفقیت و پیشرفت در یوتیوب برای شما باشد.

نکات کاربردی برای بهینه سازی یوتیوب

 • پیدا کردن کلمات کلیدی
 • عنوان مناسب و کاربردی
 • دیسکریپشن مناسب
 • انتشار یک ویدیو جذاب
 • استفاده از کلمات کلیدی در ویدیو
 • استفاده از زیرنویس
 • استفاده از تگ های مناسب
 • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
 • کانال خود را بهینه کنید
 • استفاده از تصاویر بند انگشتی

پیدا کردن کلمات کلیدی

پیدا کردن کلمات کلیدی

اگر کانال و یا چنل شما نوپا است و آن را تازه راه اندازی کرده اید تنها راه جذب مخاطب از طریق سرچ کاربران است که بتوانند با سرچ کردن کلمات کلیدی خود با چنل شما آشنا شوند و از ویدیو های شما بازدید کنند و یا کانال شما را سابسکرایب کنند.

شما برای اینکه بتوانید در نتایج موتور جستجو یوتیوب باشید باید بتوانید کلمات مهم و کلیدی خود را پیدا و از آن ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

به زبان ساده تر شما باید با پیدا کردن بهترین و پرکاربرد ترین کلمات کلیدی حوزه خود مخاطبان را جذب کانال خود و آن ها را با برند خودتان آشنا کنید.

برای این کار ابتدا یک لیست از کلمات کلیدی و مهم خود را پیدا کنید و آن ها را روی یک کاغذ بنویسید.حال کلمات کلیدی خود را در یوتیوب سرچ کنید.

موتور جستجو یوتیوب کلمات و عنوان هایی که بیشترین سرچ را توسط کاربران داشته اند و یا بیشترین بازدید را توانسته اند بدست بیاورند را به شما پیشنهاد میدهند.

این کار را با گوگل هم انجام بدهید و کلمات کلیدی خود را چگالی کنید و مهمترین آن ها را پیدا کنید.

شما برای پیدا کردن کلمات کلیدی خود میتوانید از کانال رقیبان خود در یوتیوب که در حوزه شما فعالیت دارند استفاده کنید و با کلمات کلیدی و نحوه معرفی آن ها آشنا شوید.

اگر از کلمات کلیدی استفاده کنید که رقابت کمتری در آن ها وجود دارد می توانید نتیجه بهتری را بدست بیاورید.

 

عنوان مناسب و کاربردی

یکی از فاکتورهای موثر در سئو یوتیوب عنوان مناسب است. اگر تایتل شما جذاب و مخاطب پسند باشد باعث افزایش بازدید و رضایت کاربران می شود و در نهایت منجر به سابسکرایب کردن شما خواهد شد.

عنوان را به صورت مختصر بیان کنید و مفهوم را کامل به مخاطب برسانید.

طبق نظر سنجی ها کاربران تنها کلمه هایی اصلی و کلیدی مورد نیاز خود را در یوتیوب سرچ می کنند.

تایتل شما می تواند حداکثر 100 کاراکتر باشد ولی اگر می خواهید نتیجه بهتری را کسب کنید عنوان شما نباید بیش از 60 کاراکتر باشد.

برای تولید کردن عنوان های جذاب بهترین کار این است که شما کلمات کلیدی را که می خواهید به وسیله آن رتبه ای بدست بیاورید را در ابتدای تیتر خود قرار بدهید. و سپس با کلمات دیگر خود عنوان را کامل کنید.

دیسکریپشن مناسب

دیسکریپشن به کاربران کمک میکند اطلاعات بیشتری را راجب ویدیو شما بدست بیاورند و به یوتیوب و الگوریتم های آن کمک میکند که داده های بیشتری را راجب محتوای ویدیویی شما به دست بیاورد.

دیسکریپشن را می توانید به کمک عنوان ویدیو و تگ های استفاده شده، کامل کنید.
توضیحات شما باید کامل و جذاب باشد تا کاربر را کنجکاو کند و کاربر احساس کند که آن چیزی را که دنبالش بوده را پیدا کرده است.

توضیحات شما اگر مانند عنوان شما با کلمه کلیدی شما شروع شود و سپس با یک جمله مرتبط و جذاب به پایان برسد نتیجه بهتری را برای شما خواهد داشت.

بهتر است دیسکریپشن شما 250 کاراکتر باشد. که کاربران بتوانند به راحتی آن را مشاهده کنند.

کلمه کلیدی و کلید واژه های خود را در 25 کاراکتر اول جمله توضیحات خود قرار بدهید.

انتشار یک ویدیو جذاب

انتشار ویدیو جذاب

داشتن یک ویدیو با کیفیت تصویر و صدایی بالا یکی از مهمترین فاکتور های رضایت و جذب کاربر است.

اگر می خواهید ویدیو های شما رتبه و جایگاه خوبی را در یوتیوب بدست بیاورند باید کاربران را مجاب کنید که تا انتها به تماشای ویدیو شما بپردازند.

مهمترین هدف یوتیوب انتشار ویدیو های با کیفیت و جذاب برای جذب و رضایت مخاطبانش است در نتیجه تولید یک محتوای با کیفیت و کاربردی از مهمترین نکات سئو یوتیوب است.

به زبان ساده تر اگر کاربران زیادی از ویدیو شما بازدید کنند اما فقط ثانیه های آغازین آن را ،یا به صورت کامل ویدیو را مشاهده نکنند مطمئن باشید تاثیری در سئو ویدیو شما نخواهد داشت و رنک خوبی را ویدیو شما دریافت نخواهد کرد.

ویدیو های شما باید به قدری با کیفیت و جذاب باشند که باعث شوند کاربران کانال شما را سابسکرایب کنند و به صورت دائمی از محتوا های شما دیدن کنند.

شما برای تولید یک ویدیو با کیفیت از ابتدا نیاز به دوربین های حرفه ای و یا استودیو ندارید می توانید با گوشی موبایل خود و خلاقیتتان ویدیو های جذاب و با کیفیتی را ضبط و تولید کنید.

بهتر است زمان ویدیو شما بین 10 تا 15 دقیقه باشد تا باعث خستگی مخاطبان نشود البته تایم ویدیو در ویدیو های آموزشی مقداری متفاوت تر است.

 

استفاده از کلمات کلیدی در ویدیو

یوتیوب با استفاده از الگوریتم های خود میتواند تمام کلماتی را که شما در ویدیو خود استفاده می کنید را درک کند چه بهتر که از این فرصت استفاده کنید و موضوع ویدیو خود را توضیح بدهید و یا ازکلمات کلیدی خود استفاده کنید و آن ها را بازگو کنید.
استفاده شما از این فرصت میتواند باعث بهبود سئو ویدیو شما شود و بازدید و جایگاه خوبی را بدست بیاورید.

استفاده از زیر نویس

استفاده از زیرنویس بسیار مهم و کاربردی است. یوتیوب برای استفاده مخاطبان ناشنوا و برای درک بیشتر به طور کامل میتواند زیرنویس استفاده شده در ویدیو ها را درک و شناسایی کند.

برای بهتر کردن مفهوم زیر نویس خود آن را در قالب فایل SRT به محتوای خود اضافه کنید.

مهمترین نکات استفاده از زیرنویس

 • باعث بهترشدن رنک ویدیو
 • تجربه کاربری بالا
 • دسترسی بهتر برای افراد ناشنوا و یا کسانی که با زبان ویدیو آشنایی ندارند
 • درک بهتر یوتیوب از محتوا

استفاده از تگ های مناسب

تگ ها در سئو یوتیوب کلماتی هستند که باید به کلمه کلیدی ما مرتبط باشند و یا آن را پشتیبانی کنند.تگ ها باعث میشود الگوریتم های یوتیوب بهتر محتوای شما را درک و شناسایی کند.

کلمه کلیدی اصلی و یا هدف خود را در اولین قسمت تگ ها قرار بدهید. و سعی کنید کلماتی را که بیشترین سرچ را در حوزه موضوعی شما داشته اند را در قسمت تگ های یوتیوب قرار بدهید.

شما در قسمت تگ های یوتیوب می توانید تا 500 کاراکتر تگ قرار بدهید اگر کانال شما تازه راه اندازی شده است از تگ های طولانی تر استفاده کنید.

استفاده از تگ های انگلیسی در بهینه سازی ویدیو شما موثر نخواهد بود ولی باعث میشود یوتیوب تبلیغات مرتبط با محتوای شما را برای محتوایتان در نظر بگیرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اگر می خواهید در یوتیوب به موفقیت برسید تنها به فعالیت در یوتیوب اکتفا نکنید.بعد از انتشار ویدیو در یوتیوب آن را در شبکه های اجتماعی خود منتشر کنید و کاربران را به دیدن ویدیو خود در یوتیوب ترغیب کنید و بازدید آن را افزایش بدهید.

کانال خود را بهینه کنید

کانال خود را مرتب و حرفه ای بسازید که مخاطبان با ورود به آن این احساس را داشته باشند که تمام ویدیو های شما بسیار با کیفیت و کاربردی است و شما در کار خود حرفه ای هستید.

استفاده از تصاویر بند انگشتی

تصاویر بند انگشتی و یا Thumbnail تاثیر بسیار زیادی بر روی CTR و یا نرخ کلیک کاربران بر روی ویدیو شما دارند.
از تصاویری استفاده کنید که با کیفیت بالا مفهوم ویدیو را به مخاطب برساند.

به جای استفاده از تصاویر پیشنهادی خود یوتیوب از تصاویر اختصاصی خودتان استفاده کنید.

ویژگی های عکس های بند انگشتی

 • تصاویر بند انگشتی باید رزولوشن 720×1280 داشته باشد. (حداقل عرض 640 پیکسل باشد)
 • از نسبت تصویر 16:9 ترجیحا استفاده کنید.
 • از تصاویری با فرمت های BMP، PNG و یا JPG استفاده کنید.

استفاده از پلی لیست

پلی لیست یکی دیگر از تکنیک های است که می تواند به سئو یوتیوب شما کمک کند. پلی لیست ویدیو های شما را با موضوع های مختلف در یک دسته قرار میدهد.

استفاده از پلی لیست باعث میشود هنگامی که مخاطب ویدیو را نگاه میکند ویدیو های مرتبط به آن موضوع برایش نمایش داده و پیشنهاد شود.

فاکتور های مهم برای رتبه بندی ویدیو ها در یوتیوب

یوتیوب تنها بر اساس رضایت مخاطبان خود برای ویدیو ها جایگاه و رتبه ای را تعیین میکند.

 • کامنت های ویدیو
 • اشتراک گذاری ویدیو
 • نرخ کلیک
 •  سابسکرایب کردن
 • لایک های ویدیو

کامنت های ویدیو

از مخاطبان ویدیو خود بخواهید در قسمت کامنت ها، نظرات و ایده های خود را به اشتراک بگذارند. الگوریتم های یوتیوب می توانند از قسمت کامنت های ویدیو رضایت مخاطبان را درک کنند و این موضوع کمک زیادی را به سئو یوتیوب و رتبه بندی رنک ویدیو شما خواهد کرد.

اشتراک گذاری ویدیو توسط مخاطبان

اگر مخاطبان شما ویدیو های شما را در شبکه های اجتماعی خود اشتراک گذاری کنند مطمئن باشید ویدیو های شما بازدید بسیار بیشتری خواهد داشت و افراد زیادی می توانند با کانال و ویدیو های شما آشنا شوند.

نرخ کلیک

اگر کاربران یک کلید واژه را در یوتیوب جستجو کنند. و از بین ویدیو های شما و رقیبانتان تصمیم به کلیک روی ویدیو شما بگیرد نرخ کلیک و CTR شما افزایش میابد.

یوتیوب به نرخ CTR اهمیت ویژه ای میدهد و باعث افزایش بازدید ویدیو های شما خواهد شد .

سابسکرایب کردن

سابسکرایب به معنای آن است که مخاطبان در صورت رضایت به صورت همیشگی عضو کانال شما شوند و در صورت انتشار ویدیو از شما آن ها سریعا متوجه آن خواهد شد.

سابسکرایب کردن توسط مخاطبان مهم ترین فاکتور برای ایجاد درآمد های مالی و افزایش نرخ بازدید شما است و شما باید توجه ویژه ای نسبت به آن داشته باشید.

ایده های افزایش سابسکرایب

 • با دوستان و رقیبان خود در یوتیوب در ارتباط باشید و در ساختن ویدیو با آن ها تعامل داشته باشید.
 • از دوستان و طرفداران خود بخواهید ویدیوهای شما را در شبکه های مجازی انتشار بدهند.
 • در ویدیو های خود از کسانی که شما را سابسکرایب ندارند بخواهید شما را دنبال کنند.

لایک های ویدیو

طبیعتا اگر تعداد لایک های ویدیو ما بیشتر باشد.الگوریتم های گوگل متوجه رضایت کاربران از ویدیو ما خواهند شد.در نتیجه یکی از دلایل تعیین رنک ویدیو تعداد لایک های آن است.

جمع بندی

امیدوارم این مقاله برای شما عزیزان مفید باشد و شما بتوانید با استفاده از نکات گفته شده و با فراگیری سئو یوتیوب بیشترین بازدید را برای محتوای خود بدست بیاورید و به موفقیت های بیشتر برسید .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×