مقالات سئو

آموزش سئو مبتدی تا پیشرفته رایگان [جدیدترین تکنیک ها 2022]

اگر به دنبال آموزش سئو هستی بهت تبریک می گویم، به جای درستی قدم گذاشته ای. در این صفحه همراه من باش تا قدم به قدم با سئو و تمامی اصول و تکنیک های آن آشنا شوی.

آموزش های این صفحه به طوری طراحی و طبقه بندی شده است، تا بتوانی حتی از نقطه صفر سئو را شروع کنی و در نهایت تبدیل به یک سئوکار حرفه ای شوی.

سئو چیست ؟

seo  در اصطلاح یعنی Search Engine Optimization (بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو) که این معنی و مفهوم در سال های اخیر با توجه به رشد گوگل و آپدیت شدن پیاپی الگوریتم های آن دستخوش تغییرات شده است.

در حال حاضر سئو را می توان به این شکل تعریف کرد:  Search Experience Optimization یعنی بهینه سازی تجربه جستجو.

در گذشته سئوکاران فقط به دنبال کسب رضایت گوگل بودند. اما امروزه در کنار توجه به الگوریتم های گوگل، باید به دنبال جلب رضایت و احترام به مخاطب خود باشید.

اگر بخواهم سئو را به طور ساده برایتان تعریف کنم باید بگویم که سئو یعنی با به کار بردن یکسری اصول و تکنیک بتوانید صفحات سایتتان را با یک کلمه کلیدی خاص به خط اول گوگل برسانید.

به عنوان مثال با کلمه آموزش سئو سایت ما در نتایج خط اول گوگل باشد.

چرا سئو را یاد بگیریم ؟

تصور خیلی از افراد این است که تنها داشتن یک سایت باعث افزایش بازدید و فروش برای کسب و کارشان می شود، اما این تصور کاملا اشتباه است.

شما علاوه بر جنبه های زیبایی سایت، تجربه کاربری مناسب و همچنین تولید محتوای مناسب برای سایتتان، نیاز است که روی سئو سایت هم سرمایه گذاری کنید.

با آموزش سئو می توانید به موارد زیر دست پیدا کنید:

 • شغل پردرآمدی به عنوان یک سئوکار داشته باشید.
 • به عنوان یک کارشناس سئو و متخصص در این زمینه درآمد بالایی را کسب کنید.
 • سایت خودتتان را سئو کنید و بازدید بالا به همراه فروش زیاد را تجربه کنید.
 • می توانید روی برند خودتان در سطح کشور یا بصورت جهانی کار کنید.
 • می توانید به عنوان یک مشاور سئو کسب درآمد کنید.
 • می توانید از طریق تولید و بازاریابی محتوا چه برای خودتان و چه برای دیگر شرکت ها کسب درآمد کنید.

با توجه به موارد گفته شده اگر آماده ای تا سئو را از صفر تا صد آموزش ببینی تا انتهای این مقاله همراه ما باش.

آموزش سئو
مبتدی

این بخش محتوا مناسب افراد مبتدی می باشد، افرادی که تازه با حوزه آموزش سئو آشنا شده اند. ما به شما کمک می کنیم، تا بتوانید از پایه ای ترین موارد سئو را یاد بگیرید.

قبل از هر چیزی ابتدا باید به طور کامل با پیش نیازهای سئو آشنا شوید. برای درک کامل این مبحث به مقاله پیش نیازهای سئو مراجعه کنید.

 

اصطلاحات رایج سئو که باید بدانید

یکی از مواردی که باید بدانید این است که سئو انواع مختلفی دارد که در این بخش با اصطلاحات آنها آشنا می شوید:

 • سئو کلاه سفید
 • سئو کلاه سیاه
 • سئو کلاه خاکستری

اگر حوصله خواندن متن را ندارید، پادکست زیر به شما کمک می کند با این اصطلاحات آشنا شوید.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید یکی از اصطلاحات سئو است که به این معنی می باشد که شما سایتتان را به صورت کاملا طبیعی به نتایج گوگل برسانید. زمانی این اتفاق برای سایت شما رخ می دهد که تولید محتوای کاملا یونیک و دست اول داشته باشید.

در واقع سئو کلاه سفید همان دوستی شما با گوگل است که طبق استانداردهای گوگل به دنبال رضایت مخاطب خود باشید و صرفا از تکنیک هایی که شما را به صورت سریع به نتایج می رساند (سئو کلاه سیاه) استفاده نکنید. 

روش های اصولی در سئو کلاه سفید

زمانی که ما طبق اصول گوگل پیش برویم و هیچ گونه تقلبی برای دستکاری کردن در نتایج گوگل نداشته باشیم، خود به خود از سئو کلاه سفید استفاده کرده ایم.

اگر اصول زیر را رعایت کنیم می توانیم همیشه دوست گوگل باقی بمانیم:

 • استراتژی بهینه سئو
 • پیدا کردن کلمات کلیدی هدف
 • تولید محتوا کاربرپسند
 • لینک سازی داخلی 
 • لینک سازی خارجی
 • سئو تکنیکال

زمانی که شما می خواهید آموزش سئو را به صورت اصولی پیش ببرید، فرقی نمی کند که یک فرد مبتدی هستید یا یک فرد حرفه ای در هر حال باید این اصول را به شیوه درست استفاده کنید.

استراتژی سئو

سعی کنید از همان اول استراتژی سایت خود را به گونه ای پیش ببرید که مطابق با الگوریتم های گوگل و جلب رضایت مخاطب باشد. همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که هدف نهایی گوگل هم اعتماد مخاطب و رضایت آن است.

پیدا کردن کلمات کلیدی هدف

یکی از مهم ترین بخش های سئو کردن یک وب سایت پیدا کردن کلماتی است که مخاطب با جستجو کردن آنها در موتورهای جستجو وارد سایت شما می شود. خیلی از افراد سیاست درستی برای پیدا کردن و به هدف رساندن کاربر خود ندارند. 

کلمات کلیدی باعث می شود که شما استراتژی محتوای خود را مشخص کنید، مخاطب هدف خود را بشناسید و تحلیل درستی از رقابت با رقیبان خود داشته باشید. تا در نهایت در این بازی برنده شوید.

تولید محتوا کاربر پسند

خیلی از افراد مبتدی هرچند سیاست های سئو خود را به صورت کاملا اصولی بچینند، اما در هنگام تولید محتوا دچار اشکالاتی می شود. و فقط سئو محتوا را در صدر کار خود قرار می دهند، بدون توجه به مخاطب خود، صرفا تمام هدف آن ها راضی کردن الگوریتم های گوگل می باشد.

اما اشکالی که در اینجا وجود دارد، این است که اگر محتوای سایت شما بدرد مخاطب نخورد، حتی اگر در نتایج اول گوگل هم باشید کم کم از نتایج حذف خواهید شد، چون شما اصلی ترین رسالت خود را فراموش کرده اید، که آن جلب رضایت مخاطب است.

لینک سازی داخلی 

لینک سازی داخلی به مخاطب کمک می کند تا با دیگر صفحات شما آشنا شود. در کنار این موضوع حس رضایت را در مخاطب ایجاد می کند، چرا که با خواندن محتوا و رسیدن به بخش هایی از متن که نیاز به توضیح بیشتری دارد وارد لینک های داخلی درج شده در محتوا می شود و در مورد موضوع گفته شده مطالعه بیشتری می کند.

از طرفی دیگر لینک های داخلی به موتورهای جستجو کمک می کند تا عملکرد سایت شما را بسنجند و اطلاعات بیشتری در مورد سایت شما به دست آورند.

برای درک بیشتر موضوع لینک سازی داخلی محتوای زیر می تواند به شما کمک کند.

لینک سازی خارجی

لینک هایی که در خارج سایت شما به صفحات سایت داده می شود لینک سازی خارجی نامیده می شود. با هم بررسی کنیم که این نوع لینک سازی چه مزیتی برای سایت ما خواهد داشت.

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر با دقت توجه کنید:

تصور کنید یک آقا پسری که به تازگی وارد بازار کار شده است از یک دختر خانمی خوشش می آید، شرایط زندگی آن دختر به گونه ای است که از یک خانواده سطح بالا می باشد. به همین خاطر پدر دختر شرایط خاصی را برای خواستگار دخترش در نظر گرفته است.

این آقا شرایط اولیه (کار، ماشین، خانه و غیره) ازدواج را دارد. اما چیزی که برای پدر دختر مهم است میزان اعتبار شخص می باشد.

حالا تصور کنید که یکی از افراد تاثیرگذار که این شخص هم از سطح و اعتبار بالا برخوردار می باشد، معرف این آقا پسر شده است. به همین خاطر و به واسطه این معرفی شرایط ازدواج با دختر مورد نظر خود را پیدا می کند.

 حالا کاری که لینک سازی خارجی می کند، به واسطه سایت هایی که نزد گوگل از اعتبار خوبی برخوردار هستند، اعتبار سایت ما را بالا می برد.

برای درک بهتر لینک سازی خارجی وارد مقاله زیر شوید.

سئو تکنیکال

یکی از مواردی که در آموزش سئو مطرح است موضوع سئو فنی می باشد، سئو تکنیکال به این مورد اشاره دارد که سایت شما از سلامت لازم برخوردار باشد.

برای درک بهتر سئو تکنیکال وارد مقاله زیر شوید.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه به تکنیک و ترفندهایی گفته می شود که هدف آنها دور زدن گوگل می باشد و افراد با استفاده از روش هایی سعی در فریب دادن گوگل برای کسب جایگاه دارند.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری در واقع اصطلاحی است که در بین سئوکاران رواج پیدا کرده است. در واقع این نوع از سئو شامل ترکیبی از سئو کلاه سفید و کلاه سیاه می باشد.

در این روش سئوکاران سعی دارند تمامی نکات مربوط به سئو کلاه سفید را رعایت کنند، اما در بخش سئو خارجی برای لینک سازی، خودشان دست به کار می شوند و لینک ها را طوری درج می کنند که گوگل متوجه اینکه این لینک ها توسط خودشان ایجاد شده است، نشود.

سئوکار کیست؟

موضوع بعدی که یک فرد مبتدی در آموزش سئو باید با آن آشنا شود، این است که بداند سئوکار کیست و چه وظایفی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر محتوا زیر را مطالعه کنید.

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی، کلمه ای است که محتوای صفحه یا پست شما را به بهترین شکل توصیف می کند. همچنین به مخاطب کمک می کند تا از طریق موتورهای جستجو به سمت سایت شما هدایت شود.

به عنوان مثال کلمه آموزش سئو یک کلمه کلیدی از سایت کارکوک است، مخاطبان و موتورهای جستجو با استفاده از این کلمه متوجه موضوع کلی این صفحه می شوند.

همچنین وقتی کاربر در گوگل این کلمه را جستجو می کند می تواند وارد سایت کارکوک شود. پس کلمات کلیدی از اهمیت زیادی برخوردار هستند، زیرا باعث می شود مخاطبان هدف وارد سایت ما شود.

انواع کلمه کلیدی

برای رتبه گیری سریع تر در گوگل ابتدا لازم است که انواع کلمات کلیدی را بشناسید و کاملا آنها را درک کنید، در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

اگزکت مچ (Exact Match) : کلمه کلیدی Exact Match همان کلمه کلیدی اصلی می باشد که قصد داریم سئو کنیم. مثال کلمه آموزش سئو

برود مچ (Broad Match) : کلمه کلیدی Broad Match یعنی کلمه کلیدی اصلی شما + پسوند یا پیشوند : مثلا دوره آموزش سئو – آموزش سئو حضوری

فیریز مچ (Phrase Match) : کلمه کلیدی Phrase Match یعنی حضور کلمه کلیدی اصلی شما در جمله: مثلا بهترین آموزش سئو در مشهد

کلمات کلیدی بلند (Long Tail Keyword) : کلمات کلیدی بلند در واقع عبارت های طولانی که بیشتر از سه کلمه تشکیل شده اند می باشد. مثلا آموزش صفر تا صد سئو رایگان

کلمات کلیدی متوسط (Mid-Tail Keywords) : کلمات کلیدی هستند که شامل دو یا سه کلمه می شوند. مثلا آموزش سئو پیشرفته

کلمات کلیدی lsi یا هم مفهوم (Latent Semantic Indexing) : کلمات کلیدی lsi کلماتی هستند که با یک مفهوم یا عبارت خاص ارتباط معنایی دارند. بطور مثال تصور کنید می خواهید در مورد “آموزش سئو” مقاله ای بنویسید کلمات کلیدی هم مفهومی که از آنها استفاده می کنید به احتمال زیاد موارد زیر می باشد:

آموزش سئو رایگان

آموزش سئو پیشرفته

آموزش سئو مبتدی

آموزش سئو حرفه ای

برای درک کامل کلمات کلیدی lsi می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

کلمات کلیدی lsi

لینک دادن به چه معناست؟

لینک سازی مناسب با انکرتکست مناسب

لینک دادن به سایت یعنی اینکه شما از سایت های b، c ،e و z برای سایت خود با یک انکرتکست مناسب پیوندی بگیرید. به طور مثال ما از سایت Z با کلمه اموزش سئو یک لینک به سایت خودمان می دهیم، به این فرایند لینک دادن می گویند.

انکرتکست چیست؟

Anchor Text کلمات موجود در یک لینک که به آدرس دیگری لینک می دهند. یعنی در واقع همان کلمه ای که کاربر آن را در متن مشاهده می کند و تصمیم می گیرد که روی آن کلیک کند و وارد آدرس جدیدی شود.

انکرتکست ها روی سئو سایت هم تاثیر زیادی دارند چرا که در لینک سازی های داخلی و خارجی پرکاربرد هستند و می توانند قدرت یک صفحه را برای یک کلمه خاص افزایش دهد. موتور های جستجو هم از طریق لینک های موجود در صفحات متوجه آدرس صفحه مقصد می شوند. و همچنین کاربر می تواند تشخیص دهد که وارد چه صفحه ای می شود.

در قدیم به جای استفاده از انکرتکست خاص که یک کلمه کلیدی است، از نوشته هایی مانند اینجا کلیک کنید یا وارد این لینک شوید استفاده می شد، که مفهوم زیادی از صفحه مقصد به ما نشان نمی داد و این نوع لینک سازی تاثیر زیادی هم برای سئو نداشت.

ارگانیک سرچ چیست؟

ارگانیک سرچ یا جستجوی طبیعی یعنی اینکه صفحه ما به صورت طبیعی و بدون هیچ پرداخت هزینه ای در نتایج جستجو قرار بگیرد. زمانی این اتفاق برای سایت شما رخ می دهد که با استفاده از اصولی که در آموزش سئو یاد می گیرید صفحه خود را سئو کنید. تا موتورهای جستجو مخصوصا گوگل سایت شما را در نتایج خود نمایش دهند.

اما راه دیگری هم وجود دارد که غیر ارگانیک می باشد این است که شما با پرداخت هزینه ای به گوگل (گوگل ادوردز) می توانید صفحات خود را به رتبه اول نتایج گوگل بیاورید.

جستجوی غیرطبیعی و نتیجه سریع در گوگل

یکی از راه هایی که می شود با آن نتیجه سریع در گوگل کسب کرد، روش استفاده از تبلیغات گوگل می باشد. در این روش شما با پرداخت کردن هزینه ای به گوگل می توانید صفحات سایت خود را به نتیجه برتر برسانید.

روش کار به این صورت است که با توجه به سختی کلمه شما، گوگل مبلغی را برای هر کلیک مشخص می کند. و بعد از اینکه کاربر وارد سایت شما شد این مبلغ از شارژ اصلی شما کم می شود. شما می توانید حساب خود را از 20 دلار به بالا شارژ کنید.

مهم ترین عیب این روش این است که با توجه به بالا و پایین شدن قیمت ارز، ممکن است هزینه های شما در آینده خیلی زیادتر شود که اصلا این روش تبلیغاتی برای شما به صرفه نباشد.

همچنین در برخی از حوزه ها به دلیل اینکه رقابت زیادی در آن وجود دارد، عده ای سعی می کنند تا روی لینک های شما بی دلیل کلیک کرده تا شارژ شما به اتمام برسد. و ممکن است در برخی از مواقع شارژ حساب شما برای یکی دو روز بیشتر کفاف ندهد.

راه حل همه این مشکلات استفاده از سئو است.

موتور جستجو چیست؟

یک فرد مبتدی باید بداند که موتور جستجو دقیقا چیست و چه کاری انجام می دهد، درک این موضوع می تواند به روند سئو کردن یک سایت خیلی کمک کند، چون در نهایت سایت شما قرار است که در نتایج موتورهای جستجو ظاهر شود.

از آنجایی که موتورهای جستجو انواع مختلفی دارد هدف ما در اینجا صرفا توضیح موتورهای جستجوی سطح وب می باشد. موتور جستجو یک وب سایت است که با استفاده از آن مخاطب می تواند در اینترنت به دنبال هدف خود باشد.

پس وظیفه موتور جستجو این است که داده های موجود در سراسر وب را جمع آوری کند تا در زمان و در شکل مناسب به مخاطب نشان دهد. از همین رو برای هر موتور جستجو الگوریتم های زیادی وجود دارد تا سایت هایی که در نتایج آنها ظاهر می شود، بهترین کیفیت را برای مخاطب داشته باشد.

به عنوان مثال گوگل که قوی ترین و پربازدیدترین موتور جستجوی حال حاضر است، الگوریتم های زیادی را برای رتبه بندی سایت ها دارد. 

به همین خاطر اگر شما قصد دارید که در نتایج برتر گوگل قرار بگیرید باید صفحات سایت خود را طبق الگوریتم های گوگل پیاده سازی کنید و همچنین نگاه ویژه ای به رضایت مخاطب داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با نحوه کار موتور جستجو می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

راه های درآمدی از سئو

سئو شاخه های زیادی دارد به همین خاطر راه های درآمدی از حوزه سئو هم زیاد است که در اینجا آنها را برای شما لیست می کنیم:

 • کارشناس سئو
 • سئو کار
 • تولید کننده محتوا

کارشناس سئو

شما اگر سئو را به خوبی فرا بگیرید می توانید در یک شرکت به عنوان کارشناس سئو فعالیت کنید و درآمد بالایی را داشته باشید. همچینن می توانید برای خودتان یک سایت داشته باشید تا از آن کسب درآمد کنید.

سئوکار حرفه ای

راه درآمد دیگری که وجود دارد این است که شما یک سئوکار حرفه ای شوید، می توانید پروژه هایی را به صورت دورکاری قبول کنید و به درآمد خوبی از این طریق برسید.

در مقاله سئو کار حرفه ای ما تمامی نکاتی که یک سئوکار باید به آنها مسلط باشد را توضیح داده ایم.

تولید کننده محتوا

مورد بعدی که تولید کننده محتواست، جزو مشاغل پردرآمد این حوزه هست، تقریبا تمامی شرکت ها سئو و اکثر وب سایت ها به تولیدکننده محتوا نیاز دارند، اگر شما اصول تولید محتوا را بدانید و می توانید با نوشتن یک محتوا سئو شده درآمد خوبی را تجربه کنید.

البته راه های درآمد سئو به همین موضوعات ختم نمی شود، شما می توانید به صورت فریلنسری کار کنید و درآمد دلاری از سئو داشته باشید. موضوعات دیگری هم مانند نوشتن محتوا برای ریپورتاژ آگهی، بازاریابی محتوا هم راه های دیگری است که از آن می توانید به درآمد برسید.

سوالات متداول در آموزش سئو مبتدی

آیا یادگیری سئو سخت است؟

زمانی که شما از یک فرد متخصص آموزش سئو را فرا بگیرید، با توجه به اینکه این فرد تمامی تجربیات خود را در مسیر یادگیری سئو در اختیار شما قرار می دهد، دیگر یادگیری سئو کار سختی برای شما به حساب نمی آید.

چون زیر نظر یک مربی در حال کسب تجربه هستید، و همزمان خودتان هم فرصت آزمون و خطا دارید. علاوه بر این شما تمامی اطلاعات مهم در زمینه سئو را فرا می گیرید.

اما اگر بدون داشتن یک آموزش خوب قصد یادگیری سئو را داشته باشید این مسیر برای شما، مسیری طولانی و سخت تری خواهد شد، هر چند که در این مسیر هم اگر علاقه مند به یادگیری باشید لذت می برید. 

اما یادتان باشد به دلیل اینکه شما نکات مهم در مورد جریمه های گوگل و پنالتی شدن سایت ندارید، ممکن است تجربه کردن بعضی از چیزها برایتان گران تمام شود.

آیا می شود سئو را رایگان فرا گرفت؟

از آنجایی که علم سئو هر روز در حال پیشرفته شدن است، و جنبه های زیادی را در برمی گیرد، شما برای اینکه به یک کارشناس سئو تبدیل شوید نیاز دارید که حتما از یک دوره آموزشی سئو کمک بگیرید.

ولی در شروع کار می توانید با استفاده از مقالات و ویدئوهای آموزشی رایگان شروع به یادگیری این دانش کنید.

 

در بخش آموزش سئو مبتدی شما به صورت کامل با مفاهیم اولیه سئو آشنا شدید، الان وقت آن رسیده که اگر سئو را به عنوان یک شغل انتخاب کرده اید وارد مفاهیم پیشرفته تر سئو شوید، تا تبدیل به یک کارشناس سئو شوید.

 

آموزش سئو
پیشرفته

در این بخش قرار است که شما آموزش سئو را به صورت پیشرفته یاد بگیرید، اگر هنوز مفاهیم اولیه را درک نکرده اید قسمت سئو مبتدی را مجددا مطالعه کنید. 

هدف ما در این قسمت این است که شما را با آموزش های پیشرفته سئو آشنا کنیم، تا در نگاه اول الگوریتم های گوگل را به طور کامل یاد بگیرید تا دوستی پایداری با گوگل داشته باشید.

اولین قدم برای اینکه سئو را بطور پیشرفته بیاموزید این است که آشنایی کامل با الگوریتم های گوگل داشته باشید.

گوگل برای اینکه نتایج موثرتری را به مخاطب خود نشان دهند، و همچنین جلوی سئو استفاده کنندگانی که قصد دارند با روش های اسپم سایت خود را به نتایج گوگل بیاورند و ورودی زیادی برای خود بگیرند، الگوریتم های زیادی را راه اندازی کرده است.

برای شناخت کامل الگوریتم های گوگل مقاله زیر را مطالعه کنید.

چگونه یک کارشناس سئو شویم؟

لازمه اینکه شما یک کارشناس سئو شوید این است که حتما در یک دوره آموزش سئو شرکت کنید، تا بتوانید مهارت های مورد نیاز را به خوبی فرابگیرید.

یک کارشناس سئو:

 • الگوریتم های گوگل را به خوبی می شناسد.
 • نحوه کار با ابزارهای سرچ کنسول و گوگل آنالتیکس رو یاد دارد.
 • فردی صبور است.
 • درک درستی از نحوه چیدن استراتژی سئو دارد.
 • می تواند یک تیم را مدیریت کند.

معمولا درآمدهای کارشناسان سئو رقم های خوبی است، به همین خاطر اگر دوست دارید که به یک کارشناس سئو تبدیل شوید می توانید از آموزش های سئو سایت کارکوک استفاده کنید.

تکنیک های سئو

سئو تکنیک های تقریبا زیادی دارد که کسی که آموزش سئو پیشرفته را گذرانده باشد به خوبی می داند که از هر کدام در چه مرحله ای از رشد سایت باید استفاده کند.

تکنیک بالا بردن نرخ CTR

CTR یعنی نرخ کلیک کاربران بر روی نتایج جستجو. در واقع نشان دهنده این است که چقدر نتایج جستجو برای کاربر جذاب بود و هر چقدر که تعداد کاربران بیشتری سایت ما را انتخاب کنند، نرخ کلیک بالاتر سایت ما می رود.

اگر نرخ کلیک یک صفحه بهتر از متوسط کلیک در آن رتبه باشد، این سیگنال را به گوگل می فرستد که سایت شما شایستگی رسیدن به جایگاه های بالاتر را دارد.

به طور کلی برای بهبود نرخ کلیک می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • داشتن یک عنوان جذاب 
 • نوشتن توضیحات متا، طوری که هدف کلی محتوا صفحه را نشان دهد در کنار توجه به هدف کاربر
 • استفاده درست از نشانه گذاری های استاندارد 
 • استفاده از گالری تصاویر، راهنمای مطالعه و جدول داده ها

ویدئو مارکتینگ

طبق تحقیقات اکثر مردم تماشا کردن یک ویدیو را به خواندن متن ترجیح می دهند، به همین خاطر الگوریتم های گوگل هم این را اثبات کرده اند که در سال های اخیر به داشتن ویدئو در صفحه اهمیت ویژه ای می دهند.

داشتن یک ویدئو علاوه بر جلب رضایت مخاطب و حضور بیشتر مخاطب در صفحه باعث افزایش رتبه های سایت می شود.

کامنت مارکتینگ

صفحاتی که در آنها تعامل با کاربر بیشتر باشد، شانس بیشتری برای حضور در نتایج گوگل را دارند. تعدادی نظرهای یک صفحه و کیفیت محتوا باعث می شود که مخاطب راحت تر به هدف خود از صفحه برسد.

محتوای متفاوت پادشاه است

شاید جمله محتوا پادشاه است را بارها در سطح وب  و شبکه های اجتماعی شنیده باشید، اما در اینجا می خواهیم از دید ارائه به شما اثبات کنیم که محتواهایی که ارائه متفاوتی دارند به این پادشاهی نزدیک تر می شوند.

قبل از هر چیز باید با انواع تکنیک های تولید محتوا با توجه به هدف خود آشنا شوید:

 • آسمان خراش(Skyscraper)
 • محتوای خوشه ای( Pillar-Cluster)
 • کرنراستون(Cornerstone Content)
 • محتوای 10 برابری

در واقع تمایز هر یک را شما باید متوجه شوید که در چه مواقعی از کدام تکنیک استفاده کنید، در اینجا یک دید کلی از هر کدام را ارائه می دهیم تا شما در تصمیم گیری راحت تر باشید.

محتوای آسمان خراش

آسمان خراش محتوایی است که در یک موضوع خاص تمامی جوانب را در نظر می گیرد، دقیقا مثل همین مقاله آموزش سئو که در حال مطالعه کردن آن هستید.

ما در این محتوا سعی کردیم تا همه جوانب که یک شخص مبتدی برای یادگیری سئو نیاز دارد را بررسی کنیم، هر کدام را توضیح دهیم تا در نهایت مسیر شما مشخص شود.

محتوای خوشه ای

محتوای خوشه ای شامل تایپک کلاستر که از یک محتوای اصلی و چند محتوای فرعی که کمک کننده محتوای اصلی است تشکیل می شود.

به عنوان مثال ما می توانیم یکی از موضوعات مهم سایت خود را به عنوان محتوا تاپیک قرار دهیم، مثلا الگوریتم های گوگل.

بعد شروع کنیم برای هر کدام از الگوریتم های مجزا یک صفحه مجزا تشکیل دهیم و در نهایت لینک دو طرفه بین محتواها ایجاد کنیم، یعنی از مقاله اصلی الگوریتم های گوگل به مقاله الگوریتم رقص گوگل یک لینک بزنیم و از مقاله رقص گوگل هم به مقاله الگوریتم های گوگل.

محتوای کرنر استون

این محتوا شباهت زیادی به موضوع محتوای خوشه ای دارد، یعنی در این محتوا هم ما یک موضوع اصلی داریم و در کنار موضوعات فرعی.

مثلا سئو تکنیکال چیست؟ می شود محتوای اصلی و در کنار آن نقشه سایت چیست، توضیحات متا چیست؟ و … می شود موضوعات متفرقه که کمک می کند که محتوای اصلی و در این روش هم لینک سازی دو طرفه انجام می شود.

اما تفاوت عمده و اصلی این محتوا با مدل خوشه ای در این است که تکنیک کرنر استون برای محتوای اصلی سایت، سنگ بنای اصلی استفاده می شود.

محتوای 10 برابری

به طور کلی به این موضوع اشاره دارد که محتوایی تولید کنیم که 10 برابر بهتر از محتوای موجود در آن زمینه در وب باشد.

بعد از یادگیری این موضوعات که در آموزش سئو کارکوک به همه این موارد تسلط پیدا می کنید می توانید انتخاب کنید که از کدام روش استفاده کنید برای شما بهتر است.

یادگیری سرچ کنسول

موضوع بعدی که در سئو پیشرفته باید یاد داشته باشید، کار کردن با ابزار سرچ کنسول گوگل است. هر سئو کاری برای رشد یک پروژه باید تسلط کافی به سرچ کنسول داشته باشد.

برای یادگیری این موضوع محتوای زیر به شما کمک می کند.

 

یادگیری ابزارهای سئو

هر چند سرچ کنسول هم یک ابزار سئو است که توسط خود گوگل ارائه می شود، اما به دلیل مهم بودن در یک بخش مجزا به آن پرداختیم.

یک متخصص سئو باید کار با تمامی ابزارهای سئو را به خوبی یاد داشته باشد تا هم مسیر بازاریابی و هم مسیر سئو کردن یک سایت را به خوبی پیش ببرد.

در اینجا فقط لیست ابزارهای موجود را می آوریم:

 • گوگل آنالتیکس
 • moz
 • ahref
 • keywordtool
 • kwfinder
 • keyword-planner

این ها برخی از ابزارهای سئو هستند که یک متخصص سئو باید نحوه کار با آنها را یاد داشته باشد.

 

فیلم جلسه اول آموزش سئو رایگان

 

مسیر سئو کردن یک پروژه به چه صورت است ؟

برای اینکه بتونید یک پروژه رو سئو کنید و به نتایج اول گوگل برسونید ، باید طبق لیست زیر پیش برید :

 • مشخص کردن هدف
 • درست کردن یک ساختار مناسب برای سایت
 • استراتژی سئو
 • تولید محتوا سئو شده و اصولی
 • سئو فنی

تعیین هدف

تعیین هدف مهم ترین گام در یادگیری سئو و همچنین بهینه کردن یک سایت است ، شما قبل از اینکه بخواهید آموزش سئو را بگذرانید و یا اینکه یک سایت را برای موتور های جستجو بهینه کنید باید هدف خود را مشخص کنید . این هدف می تواند :

 • فروش بیشتر
 • بازدید بیشتر
 • برند شدن

باشد ،شما وقتی دقیق هدف خود را تعیین کردید ، حال می توانید دست به کار شوید .

ساختار مناسب برای سایت

بعد از اینکه هدف مشخص شد و به صورت کامل الگوریتم های گوگل را یاد گرفتید ، نوبت به این می رسد که مطالبی که یاد گرفتید را روی سایت خودتون پیاده کنید .

قبل از هر چیزی سعی کنید که یک قالب مناسب برای سایتتان به صورتی که مناسب با حوزه فعالیت شما باشد انتخاب کنید ، و بعد ساختار کلی سایت را بچینید . منظور من از ساختار کلی سایت ، درست کردن دسته بندی هاست ، و ایجاد یک ui مناسب برای کاربران سایت خودتون .

استراتژی سئو

حالا نوبت به این می رسد که استراتژی سئو را با توجه به کلمات کلیدی هدف و مسیری که برای رسیدن به هدف است تدوین کنید .

به عنوان مثال یکی از کلمات کلیدی شما آموزش سئو مبتدی است ، اول از همه سعی کنید که این صفحه را در سایت خود درست کنید و محتوای آن را منتشر کنید . تا از این به بعد بتوانید با استفاده از مقالات دیگه به این صفحه لینک داخلی بدهید .

با اینکار کیفیت و اعتبار این صفحه را در گوگل و در سایت خود افزایش می دهید .

تولید محتوا سئو شده و اصولی

در کنار یادگیری سئو ، سعی کنید به مقوله تولید محتوا سئو شده اهمیت زیادی بدهید .اگر تیم تولید محتوا دارید خیلی می تواند به شما کمک کند ، در غیر این صورت خودتان دست به کار شوید و محتوا سئو شده تولید کنید .

برای تولید محتوا می توانید از چک لیست سئو کمک بگیرید تا قدم به قدم برای شما مشخص باشد که به چه صورت باید محتوای خود را سئو کنید .

همچنین برای محتوای خود از المان های زیباسازی استفاده کنید ، عکس و ویدئو هم خوانایی محتوای شما را افزایش می دهد و هم باعث زیباسازی مقاله شما می شود .

سئو فنی

نکته مهم دیگه ای که برای رشد گرفتن در گوگل وجود دارد این است که شما روی سئو فنی سایت خود کار کنید و کدهای سایت خود را تا جای ممکن بهینه کنید .همچنین سرعت سایت شما باید قابل قبول باشد تا یک تجربه کاربری خوبی برای مخاطب شما داشته باشد .

اگر دانش برنامه نویسی دارید که خودتان می توانید دست به کار شوید ، در غیر این صورت سعی کنید برای یک بار هم که شده از یک برنامه نویس کمک بگیرید تا بهینه سازی سورس کد سایت شما را انجام دهد .

اگر سایت شما در بخش کد نویسی مشکل داشته باشد ، گاها باعث می شود که ربات های گوگل نتوانند به سایت شما دسترسی داشته باشند و این یعنی گوگل متوجه بروز رسانی های سایت شما نمی شود . و خیلی روی سئو سایت تاثیر منفی دارد .

احترام به مشتری در کنار رفع نیاز های آن

شاید این جملات را خیلی شنیده باشیم که محتوای صفحه ما باید مخاطب را به هدفش برساند و نیاز آن را برآورده کند . قصد دارم با یک مثال این موضوع را به خوبی برای شما شرح دهم که منظور من از احترام در کنار رفع نیاز چیست .

این روزها همه با تاکسی های آنلاین اسنپ آشنا هستیم ، تصور کنید که من یک سرویس اسنپ را درخواست کرده ام ، وقتی من سوار ماشین می شوم تا به مقصدم برسم (دقت کنید که در اینجا نیاز من رسیدن به مقصد است) راننده یک فرد کاملا عصبانی ، بد دهن و همچنین ماشین بو نامطبوعی دارد و خیلی هم کثیف است ، راننده مدام با من صحبت های بی مورد می کند و سعی در هم جهت کردن من با طرز فکر خود دارد .

من با استفاده از این اسنپ به نیاز خود می رسم اما اصلا احترامی به من گذاشته نشده است . گوگل هم در سال های اخیر با استفاده از هوش مصنوعی سعی در تحلیل رفتار کاربران دارد . به نوعی که سایت هایی را به مخاطب خود نشان دهد که در کنار رفع نیاز به مخاطب احترام هم بگذارند .

از همین جهت تنها یک نوشته ای که مخاطب ما را به هدف خود برساند دیگر کافی نیست ، ما باید با المان های زیباسازی صفحات و افزایش سرعت سایت ، استفاده از تصاویر و ویدئو های مفید و مفید بودن زمان حضور کاربر در سایت هم احترام قائل شویم .

اینجاست که تفاوت ها رقم می خورد و سایتی که در کنار تولید محتوای تخصصی روی المان های دیگر مانند دسترسی سریع و زیباسازی و سرعت هم کار می کند به مخاطب خود احترام گذاشته و نتایج گوگل را از آن خود می کند .

در کنار همه این کارها ما یک نگاه کوچکی هم به موتور های جستجو داریم که با استفاده از تکرار کلمات کلیدی و مفهوم کلیدی کار موتور های جستجو را برای درک بهتر صفحه خود راحت تر کنیم .

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل هم چرایی و هم چگونگی آموزش سئو را برای شما عزیزان توضیح دهیم . سوالات خود را در مورد سئو سایت می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید . و منتظر آپدیت های این محتوای ارزشمند باشید .

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

 1. با سلام خدمت آقای زهدی عزیز
  خیلی ممنونم از تایم مشاوره ای که برای من اختصاص دادید
  صحبت هاتون بسیار کاربردی بود.
  ممنونم از به اشتراک گذاشتن تجربیاتتون
  شاد و سلامت باشید.

 2. سلام تشکر از مدیریت سایت
  واقعا واسم وقت گذاشت
  و مثل پکیج فروش هایی که صرفا میخان تیغ بزنند
  با من رفتار نکرد
  صادقانه هر چی بلد بود پاسخ منو داد
  دمش گرم
  امیدوارم همین روال سلامت را طی کنه سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×