دیجیتال مارکتینگ

منبع برای تولید محتوا ⚡️ از کجا محتوا پیدا کنیم ؟

شاید شما هم به این موضوع برخورده باشید که موقع تولید محتوا دنبال منبع برای تولید محتوا باشید ، چون بعد از اینکه شروع به فعالیت نوشتن محتوا می کنید بعد از گذشت چند وقت و تولید تعدادی محتوا به بن بست محتوایی می رسید . در این مقاله قراره یاد بگیرید که سوژه تولید محتوا از کجا پیدا کنید .

این مقاله در جواب به این سوال که از کجا محتوا پیدا کنیم نوشته شده است . به همین خاطر منابع متعددی را به شما معرفی می کنیم که کار تولید محتوا برای شما یک کار آسان باشد . قبل از آن آشنایی با مطالب زیر می تواند به شما کمک کند .

تولید محتوا چیست

به فرآیند خلق متن و یا محتوای تصویری که در مورد یک موضوع خاص باشد و انتشار در بسترهای مختلف به صورت بلاگ، پست، اینفوگرافیک و فرمت های دیگر تولید محتوا گفته میشود.

اگر شما تولید محتوای ارزشمندی داشته باشید نیاز کاربران را به صورت رایگان بر طرف کرده اید و مطمئن باشید اکثر این کاربران مشتریان احتمالی شما خواهند شد. محتوا تاثیر بسزایی در رشد و پیشرفت کاری شما دارد.

نکات مهم برای تولید محتوا

 • درست بودن مطالب
 • به روز بودن مطالب
 • اصلاح مطالب
 • محتوا کپی نباشد

درست بودن مطالب

از منابعی برای خود استفاده کنید که از صحت و درست بودن مطالب آن اطمینان داشته باشید.

اگر در مورد موضوعی اطلاعات کافی ندارید و یا در مورد آن شک و شبه ای داشتید چندین منبع معتبر را بررسی کنید و سپس شروع به تولید محتوا کنید.

به روز بودن مطالب

استفاده از اطلاعات قدیمی برای تولید محتوای شما موثر و کارساز نخواهد بود و باعث آسیب رسیدن به محتوای شما میشود.

استفاده از اطلاعات قدیمی باعث کاهش اعتماد مخاطب نسبت به برند و یا محتوای شما میشود و یا ممکن است آن اطلاعات اعتبار خود را از دست داده باشد و ارزشی نداشته باشد.

البته به روز بودن اطلاعات در مورد موضوعات مختلف متفاوت است.

اصلاح مطالب

ممکن است شما از منابعی برای تولید محتوای خود استفاده کنید که سازگاری با مخاطبان شما را نداشته باشد.

برای مثال سئو محتوا در آن رعایت نشده باشد و جمله بندی در آن محتوا ناقص باشد ، همچنین از اصول ویرایستاری در محتوای خود استفاده کنید .

شما باید با الهام گرفتن از منابع و تصحیح آن ها بهترین مطالب را برای تولید محتوا استفاده کنید که مخاطب به راحتی بتواند محتوای شما را درک کند.

محتوا کپی نباشد

شما می توانید از منابع معتبر و شناخته شده برای تولید محتوای خود استفاده کنید اما کپی کردن محتوا به هیچ عنوان برای شما سودی نخواهد داشت و هیچ پیشرفتی را تجربه نخواهید کرد.

شما تنها زمانی می توانید با تولید محتوای خود به موفقیت برسید که بتوانید محتوای یونیک خاص خودتان را تولید کنید .

سایت های منبع برای تولید محتوا

فکر کنید که قرار است شما در حوزه گوشی موبایل شروع کنید به نوشتن محتوا یونیک ، یک سری عنوان رو خودتون از قبل بر اساس تجربه و دیده ها و شنیده ها تون آماده دارید ، اما بعد از تولید کردن چند محتوا دنبال موضوع هستید که بتونید محتواهای تازه ای رو برای سایت خودتون منتشر کنید .

خب راه کار چیه ؟ راه کار اینه که از یکسری منبع برای تولید محتوا ایده بگیرید . و بعد از مطالعه کردن محتواهای آنها برداشت خودتون رو به عنوان یک محتوای یونیک استفاده کنید .

اینستاگرام

خیلی از بلاگر هایی که در اینستاگرام فعالیت می کنند اکثرا محتواهایی را با استفاده از تجربه و آزمون و خطا به دست آورده اند و این افراد خودشون سایت شخصی ندارند که اطلاعات را به صورت متن منتشر کنند ، به همین خاطر می توانید از این پیج ها ایده بگیرید و با کمی تغییرات برداشت خودتون رو در سایتتون منتشر کنید .

تلگرام

منبع بعدی تلگرام هست ، با توجه به این که محتوای تلگرام و اینستاگرام در گوگل به صورت عمده ایندکس نمی شود ، به همین خاطر می توانید با خیال راحت از این محتوا استفاده کنید .

همیشه کمی تغییرات در ناب ترین محتوا ها هم ایجاد کنید که یک سبک شخصی برای خودتون داشته باشید.

ویکی پدیا

ویکی پدیا یک منبع کاملی هست که همیشه برای هر موضوعی محتوا دارد ، شما می توانید از محتوا هایی که در ویکی پدیا هستند الهام و ایده بگیرید و آن ها را در سایت خودتون استفاده کنید .

حال سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که ویکی پدیا توسط مردم دیگه کنترل می شود یعنی یک شخص می تواند یک محتوایی در این سایت منتشر کند و یا محتواهای دیگران را ویرایش کند . پس نمی تواند یک منبع برای تولید محتوا به حساب بیاید .

شما قرار است از این سایت ها ایده بگیرید و خودتون در منابع دیگه ای که در این صفحه برای شما مشخص شده هم یک جستجو تحقیقی برای تولید محتوا داشته باشید . همچنین در پایین سایت ویکی پدیا برای هر مطلب یک لینکی وجود دارد که شما می تواند از آن لینک ها هم استفاده کنید .

یوتیوب

همانند شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام ، سایت یوتیوب یک منبع برای تولید محتوا به حساب می آید که اتفاقا مطالب بکری می توانید در این سایت پیدا کنید .

اکثر یوتیوبرها سایتی برای انتشار دادن محتوای خود ندارند ، حالا اگر از یوتیوبرهای خارجی کمک بگیرید که مطالب یکتایی را می توانید به دست بیارید .

دیدگاه های سایتهای معتبر

به عنوان مثال شما قرار است برای کسب درآمد با گوشی شروع به نوشتن محتوا کنید ، برای این کار خیلی بهتر است که دغدغه اصلی مردمی که واقعا به دنبال رسیدن به انتفاع مالی با استفاده از گوشی همراهشون هستند را بدانید .

خب ما که به همه مردم جامعه دسترسی به صورت فیزیکی نداریم که شروع کنیم از همه افراد سوال بپرسیم ، حتی اگر دسترسی هم داشتیم وقت خیلی زیادی را از ما می گرفت که دیگه زمانی برای تولید محتوا برای ما باقی نمی ماند .

اما در دنیای امروزی این دسترسی به همراه صرفه جویی زمان برای ما کار راحتی شده است ، چون ما با چند کلیک به همه منابع موجود دسترسی داریم .

ما می توانیم وارد سایت های معتبر که در زمینه موضوع فعالیت ما مطالبی دارند شویم و در قسمت نظرات کاربران متوجه شویم که دغدغه اصلی مردم چی هست ، اینطوری می توانیم محتوا یونیک و مورد نیاز کاربر را ایجاد کنیم .

خواندن دیدگاه یکی از بهترین منابع برای تولید محتوا به حساب می آید ، نباید این موضوع را دست کم بگیرید ، می توانید وارد اینستاگرام شوید و موضوع خود را جستجو کنید و بعد وارد پیج هایی که در این زمینه فعالیت دارند شوید و در قسمت نظرات ، ببینید که سوالات پرتکرار مردم در مورد چه چیزهایی هست .

شاید شما این موارد را در هیچ سایت دیگه ای پیدا نکنید ، اینطوری می تونید دست اول ترین محتوای ممکن که نیازی از مخاطب شما را برآورده می کند را تولید کنید .

سایت هایی که در این زمینه میتونه شما رو کمک کنه :

 • سایت های پرسش و پاسخ
 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • کوارا
 • فیس بوک

استفاده از سایت های خارجی

یکی دیگه از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که با استفاده از جستجوی موضوع خود به زبان های دیگه در گوگل به یک سری از سایت های خوب برسید .

خیلی از سایت های برند ایرانی الگو گرفته و کپی برداری از سایت های برند و معروف خارجی است ، به عنوان مثال آپارت کپی برداری از سایت یوتیوب است . یا سایت نمناک الگو گرفته از سایت ویکی هو است . خب گفتن این موضوعی چه کمکی به شما می کند .

شما هم می توانید از سایت های فارسی استفاده کنید و هم اگر محتوای خوبی را به دست بیاورید می توانید وارد سایت اصلی شوید و به دلیل گسترده بودن حوزه محتوایی ایده های بسیار زیادی در هر زمینه ای که دوست دارید به دست بیاورید.

کاربران بهترین منبع برای تولید محتوا

ما در هر کانالی که اقدام به تولید محتوا می کنیم هدف نهایی ما کاربران ما هستند ، که از محتوای ما چه به صورت متن ، تصویر یا صوت استفاده کنند و برایشان مفید باشد .

خب راه حل اصلی سوال این مقاله درون خود آن نهفته است ، شما می توانید از مخاطبان خود سوال بپرسید .

این کار را می توانید یا در شبکه های اجتماعی خود انجام دهید ، یا هم در سایت خود ، یک فضای را برای مخاطب درست کنید ، چه در بخش نظرات و چه در یک باکس سوال به صورت جداگانه ، و از مخاطب خود دعوت کنید که موضوعاتی که دوست دارند راجع به آنها محتوا در سایت منتشر شود را به شما اعلام کند .

با این کار شما به هدف نهایی خود رسیده اید چون دقیقا چیز هایی را تولید می کنید که مخاطب شما دنبال آنهاست و یک تعامل خیلی خوبی بین شما و مخاطبتان ایجاد می شود .

گوگل و ترند های گوگل

یک روش دیگه هم که برای این کار وجود دارد و یک منبع برای تولید محتوا به حساب می آید ، البته بیشتر راه کاری است برای ایده گرفتن ، می تواند از ترند های گوگل بفهمید که مردم دنبال چه چیز هایی هستند و بعد در مورد آنها شروع به تحقیق و نوشتن کنید .

استفاده از کتاب ها و pdf ها

منبع بعدی که منبع وسیعی هم به شماره می رود استفاده از کتاب ها و pdf های موجود است که می توانید با مطالعه آنها ، محتوا خود را تکمیل کنید . البته یادتان باشد که گوگل توانایی خواندن کتاب های pdf را دارد ، پس سعی نکنید که مطالب این کتاب ها را بدون کوچک ترین تغییری کپی کنید .

استفاده از پادکست ها

پادکست ها هم مانند کتاب های الکترونیک یک منبع خوبی برای تولید محتوا به حساب می آید به دلیل اینکه افراد کمتری به سراغ پادکست های آموزشی می روند و سایت های زیادی برای پادکست وجود دارد ، پس شما با دریایی از اطلاعات مواجه هستید . کافی است که این پادکست ها را گوش کنید و برداشت خودتان را به تبدیل به یک محتوای با کیفیت کنید .

در ادامه این مقاله قصد دارم اشاره ای به سوژه هایی که می توانید برای تولید محتوا از آنها کمک بگیرید داشته باشم .

مصاحبه با افراد

شما می توانید افرادی که در حوزه مورد بحث شما فعالیت می کنند را پیدا کنید و با ایجاد تعامل ، گفتگویی با ایشان داشته باشید و این گفتگو را در قالب یک مصاحبه در سایت خود منتشر کنید .

این جور محتوا به دلیل اینکه همیشه به دست خودتون تولید می شود همیشه جذابیت و یکتا بودن را دارد که بسیار برای سایت شما می تواند مفید باشد .

سایت Reddit

این سایت متشکل از انجمن های متفاوت است که در این انجمن ها کاربران فراوانی در مورد موضوع های مختلفی به بحث و تبادل نظر می پردازند.

کاربران در این سایت محتوای ویدیویی، متن، عکس و لینک خود را قرار می دهند تا سایر کاربران به محتوای آن ها رای بدهند و کیفیت محتوا و یا موضوع موردنظر خود را بسنجند.

بهترین منابع برای یادگیری مهارت تولید محتوا

منابع برای یادگیری تولید محتوا

 • کتاب lead machine
 • کتاب every bady writes
 • کتاب epic content marketing
 • سایت content marketing
 • سایت مدرس نویسندگی
 • سایت جوهر

کتاب lead machine

این کتاب بسیار جامع بوده و هر فصل آن دارای 12 صفحه میباشد که به صورت خلاصه با خواندن این کتاب می توانید با استراتژی های تولید محتوا به طور کامل آشنا شوید.

کتاب every bady writes

کتاب همه می نویسند به طور مستقیم تمام مراحل تولید محتوا را مورد بررسی قرار داده است و می توانید با خواندن این کتاب نحوه تولید محتوای دقیق و اصولی را فرا بگیرید.

کتاب epic content marketing

کتاب بازاریابی محتوا یکی از بهترین منابع برای تولید محتوا محسوب میشود. تمرکز این کتاب بیشتر بر روی روش های بازاریابی محتوا است.

سایت content marketing

سایت خارجی بازاریابی محتوا یکی سایت مناسب و کاربردی برای آشنایی با روش های تولید محتوا و سئو کردن مطالب است .

مقالات isi

نام مقالات isi را حتما شنیده اید این مقالات نتیجه تحقیق و آزمایش محققان، پژوهشگران و دانشجویان است.

برای تولید محتوای انواع موضوعات می توانید از مقالات isi استفاده کنید.

این مقالات تنوع موضوعی زیادی دارند و استفاده از قلم نگارشی روان و ساده باعث شده درک آن ها بسیار راحت تر باشد.

سایت نمناک

سایت نمناک یکی از سایت های ایرانی است که شما می توانید برای تولید محتوا جمع آوری مطالب عمومی همچون بهداشت، سرگرمی، خانه داری و… استفاده کنید.

سایت wiki How

ویکی هو یک سایت خارجی است که در بحث آموزش برای تمامی حوزه ها میتواند منابع خوبی را در اختیار شما قرار دهد.

بخش اصلی این سایت مربوط به نحوه آموزش کار با وسایل مختلف است.

برای مثال این سایت مراحل نصب اکثر وسایل خانه را به صورت مرحله ای قرار داده است.

 • هنر و سرگرمی
 • فلسفه و دین
 • سرگرمی
 • دنیای کار
 • کامپیوتر و الکترونیک
 • و غیره

جمع بندی

در این مقاله سعی شد علاوه بر منابع تولید محتوا ، راه هایی که بتوانید یک محتوای خوب را تولید کنید را به شما آموزش دهیم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا