مقالات سئو

بهینه سازی عنوان و معرفی 14 روش کاربردی برای سئو کردن آن

بهینه سازی عنوان یکی از مهمترین المان های سئو است که ما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم.نوشتن و استفاده از یک عنوان مناسب و سئو شده میتواند تاثیر بسیار زیادی را در افزایش بازدید و جایگاه سایت ما داشته باشد.

در این مقاله می خواهیم تمام مراحلی که برای سئو کردن عنوان مهم و کاربردی است را بررسی کنیم.

چرا عنوان اهمیت زیادی برای محتوای ما دارد

اولین چیزی که کاربران قبل از ورود به صفحه شما مشاهده می کنند عنوان شما است و همچنین عنوان یکی از مهمترین دلایلی است که گوگل موضوع صفحه شما را تعیین می کند.

طبق تحقیقات مراکز معتبر از هر 10 نفر 8 نفر با خواندن عنوان شما محتوای شما را برای بازدید انتخاب می کنند.

دلیل بهینه سازی عنوان

هدف از عنوان صفحه و بهینه سازی آن این است که کاربران را مجاب کنید که روی عنوان کلیک کنند.و از صفحه شما بازدید کنند تا محصولی را از شما خریداری کنند و یا محتوای شما را به طور کامل مشاهده کنند.

اگر عنوان شما جذاب و مخاطب پسند نباشد کاربران آن را نادیده می گیرند.

در اصل دو هدف وجود دارد که شما می خواهید با بهینه کردن عنوان خود به آن برسید؟

 • باید به شما در رتبه بندی یک کلمه کلیدی کمک کند
 • باید باعث شود کاربران وارد صفحه شما شوند

اگر با یک کلمه کلیدی رتبه و جایگاه خوبی را داشته باشد.اما هیچکس از صفحه شما بازدید نکند رتبه شما طی یک زمان خاص افت میکند و جایگاهتان را از دست میدهید و بر عکس این قضیه هم وجود دارد.

گوگل از عنوان صفحه شما به عنوان ورودی رتبه بندی در صفحات خود استفاده میکند. پس عنوان نقش زیادی در رتبه بندی و جایگاه شما خواهد داشت.

یک عنوان کاربردی و جذاب ماهیت محتوای شما را مشخص میکند. به علاوه اینکه باعث میشود مخاطب برای انتخاب مقاله شما نسبت به مقاله رقبای شما ترغیب شود.

نکته های طلایی برای بهینه سازی عنوان

 • عبارت کلیدی در ابتدای عنوان قرار بگیرد
 • تعداد واژه های عنوان
 • عدم استفاده از حروف اضافه
 • استفاده از کلمات جذاب و کاربردی
 •  استفاده از نام برند خود
 • ارتباط داشتن بین عنوان و محتوا
 • استفاده از عنوان های منحصر به فرد
 • استفاده از اعداد در عنوان
 • عدم استفاده از عنوان های فعلیه گذشته
 • عدم استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی
 • استفاده از کلمات سوالی و هیجان انگیز
 • آیا عنوان شما از نظر خودتان جذاب و کاربردی است
 • به روزرسانی
 • عدم استفاده از نیم فاصله برای جدایی کلمات

عبارت کلیدی در ابتدای عنوان قرار بگیرد

استفاده از کلید واژه مرکزی در اول عنوان به شما کمک زیادی در بهینه سازی میکند. اما در صورتی که بتوانید یک عنوان جذاب را با کلید واژه مرکزی تولید کنید .

نیاید استفاده از کلید واژه مرکزی در ابتدای عنوان آن را برای مخاطب نامفهوم کند.

استفاده از عبارت کلیدی در اول عنوان به موتور های جستجوگر گوگل کمک میکند تا محتوای شما را برای کاربران بیشتری پیشنهاد کند و در نتیجه تعامل بین شما و کاربران بیشتر شود.

طبق تحقیقات معمولا مخاطبان دو کلمه ابتدایی و مهم را که نیاز دارند. در موتور های جستجو اسکن می کنند.

طبق آزمایش و تجربه نرم افزار MOZ کلید واژه هایی که در ابتدای عنوان ها قرار می گیرند باعث افزایش بهتر رتبه بندی صفحات و محتوا میشود.

وقتشه که بخونی : سئو کار حرفه ای کیست

تعداد واژه های عنوان

از نوشتن عنوان با بیش از 60 کاراکتر خود داری کنید . اگر عنوان شما طولانی و بیش از 60 کاراکتر باشد در صفحه گوگل نمایش داده نمیشود .

حداقل عنوان شما 50 و حداکثر آن 60 کاراکتر میتواند باشد برای اینکه تعداد کاراکتر های موجود عنوان خود را بفهمید از سایت ( charactercountonline) استفاده کنید.

طولانی بودن عنوان باعث میشود گوگل قسمتی از آن را حذف کند. در این صورت عنوان شما به صورت ناقص برای مخاطبان نمایش داده میشود. و باعث افت صفحه شما در نتایج و رتبه بندی گوگل میشود.

اگر عنوان شما بیش از حد کوتاه باشد گوگل صفحه شما را کمتر در نتایج خود به نمایش در می آورد و یا یک متن مرتبط از محتوای شما را برای عنوان انتخاب میکند.

عنوان شما اگر طولانی باشد هیچ مجازاتی گوگل برای شما در نظر نخواهد گرفت فقط امکان افت صفحه شما وجود دارد که بهتر است به این نکته توجه داشته باشید.

عدم استفاده از حروف اضافه

در عنوان خود سعی کنید از حروف اضافه استفاده نکنید.حروف اضافه میتواند (از،با،برای و غیره ) باشد

که جذابیت و کاربرد عنوان شما را کاهش میدهد.

به عنوان مثال :

 • راز های شگفت انگیز برای موفقیت
 • راز های شگفت انگیز موفقیت

همانطور که مشاهده می کنید برای در عنوان اول کلمه اضافی است .

استفاده از کلمات جذاب و کاربردی

یکی دیگر از راه های بهینه سازی عنوان استفاده از صفات جذاب و کاربردی است که می تواند عنوان شما را بسیار جذاب و کاربردی کند.

صفات جذاب

 • زیباترین
 • بهترین
 • تخفیف دار
 • جادویی
 • حیرت انگیز
 • اسرا آمیز
 • و غیره

استفاده از صفات جذاب مخاطب را برای مشاهده محتوای شما جذب و کنجکاو میکند و باعث افزایش نزخ کلیک روی سایت شما به صورت غیر مستقیم میشود.

استفاده از نام برند

مدتی در بین سئو کاران عدم استفاده از نام برند رایج شده بود ایده سئو کاران این بود که چگالی عنوان مهم تر از استفاده از نام برند است و استفاده از نام برند کمکی بر سئو عنوان نمیکند.

اگر مخاطبان چند بار در جستجو های خود نام برند شما را ببینند باعث میشود تا با نام برند شما آشنا شوند .

شما با این کار خود باعث می شوید که در ذهن مخاطبان نقش ببندید و به برند سازی و آشنایی شما کمک میکند.

ارتباط بین عنوان و محتوای شما

سعی کنید از عنوان های دروغین یا عنوان هایی که هیچ ارتباطی به محتوای شما ندارند به هیچ وجه استفاده نکنید.

اگر شما عنوانی را استفاده کنید با بدنه محتوای شما ارتباطی نداشته باشد. باعث میشود مخاطب پس از مشاهده محتوای شما و عدم ارتباط با عنوان استفاده شده سایت شما را ترک کند. و این کار باعث عدم رضایت الگوریتم های گوگل است و باعث کاهش رتبه سایت شما میشود.

به علاوه اینکه اگر شما از عنوان هایی استفاده کنید که ارتباطی با محتوای شما نداشته باشد باعث میشود مخاطب اعتمادش را نسبت به شما و برندتان از دست بدهد .

استفاده از عنوان های منحصر به فرد

هر صفحه در سایت شما منحصر به فرد است پس باید یک عنوان منحصر به فرد داشته باشد.عنوان شما هویت محتوای شما را مشخص میکند پس از استفاده از عنوان های تکراری و کپی خوداری کنید.

استفاده از عنوان تکراری به سئو و بهینه شدن عنوان شما ضربه میزند. پس برای هر صفحه و محتوای خود از عنوان منحصر به فرد استفاده کنید .

اگر شما از عنوان های مشابه استفاده کنید. احتمال اینکه محتوای شما توسط الگوریتم های گوگل کپی و مشابه تشخیص داده شود وجود دارد.

محتوای منحصر به فرد شما باعث میشود تا موتور های جستجوگر گوگل محتوای شما را منحصر به فرد و با ارزش بداند و باعث رشد افزایش کلیک و یا (CTR) مقالات و محتوای شما شود.

استفاده از اعداد در عنوان

استفاده از اعداد می تواند به بیشتر شدن بازدید صفحه های شما کمک کند. و باعث جذاب تر شدن عنوان های شما بشود.

به عنوان مثال (( 10 روش برای افزایش فالوور در اینستاگرام)) می تواند جذاب تر از عنوان ((روش های افزایش فالورر در اینستاگرام)) باشد.

اعداد برای زیباتر شدن عنوان بهتر است در ابتدای عنوان قرار بگیرند.

عدم استفاده از عنوان های فعلیه گذشته

سعی کنید از عنوان های فعلیه استفاده نکنید.استفاده از عنوان های که فعل گذشته در آن استفاده شده است باعث میشود مخاطب این تفکر را داشته باشد که محتوای شما کاربردی برایش ندارد.

عدم استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی

برای بهینه سازی عنوان خود به هیچ عنوان از چند کلمه کلیدی به صورت مداوم استفاده نکنید.

استفاده مداوم از کلمات کلیدی از دید کاربران زیبا نیست. و شما را در مورد موتور های جستجوگر گوگل دچار مشکل میکند.

برای مثال:((کفش زیبا-کفش ارزان-کفش راحت-کفش با کیفیت)) این عنوان به شما در رابطه با افزایش بازدید و رتبه کمک نمیکند. و در نتیجه هیچ بازدهی برای شما نخواهد داشت.

استفاده از کلمات سوالی و هیجان انگیز

برای عنوان خود از کلمات سوالی و هیجان انگیز استفاده کنید.با استفاده از این کلمات عنوان شما سرد و بی مفهوم نخواهد بود و مخاطبان بیشتری را جذب خواهد کرد.

به عنوان مثال ((چرا کریستیانو رونالدو را بهترین فوتبالیست دنیا می نامند))

استفاده از این کلمات میتواند همان سوالی هایی باشد که کاربران می خواهند بدانند و یا با دیدن این عنوان ها با کنجکاوی بیشتری آن را دنبال کنند.

آیا عنوان شما از نظرخودتان جذاب است

حتما می دانید عنوان شما با رنگ آبی در نتایچ گوگل نمایش داده میشود.و باعث میشود کاربران با خواندن عنوان شما تصمیم به بازدید از محتوای شما را بگیرند و از محتوای ارزشمند شما دیدن کنند.

عنوان صفحه اولین جایی است که کاربران با برند ما آشنا میشوند.پس سعی در نوشتن عنوانی کنید که باعث ماندگار شدن برندتان در ذهن مخاطبان شود.

بعد از بهینه سازی و نوشتن عنوان خودتان را جای کاربر قرار بدهید. و ببیند که آیا عنوان شما جذاب است و باعث میشود که شما ترغیب به مشاهده از محتوای خود شوید.

سعی کنید از عنوانی استفاده کنید که برای کاربران بیشتر جذاب و کاربردی باشد تا برای گوگل زیرا تجربه کاربری از مهمترین دلایل رضایت گوگل از صفحات ما است.

به روز رسانی عنوان

ممکن است طی فرایند زمانی سرچ کاربران در موتور های جستجو تغیر کند.سعی کنید با استفاده از ابزار های موجود کلمات کلیدی به روز شده محتوای خود را پیدا کنید. واگر عنوان شما نیاز به آپدیت یا به روزرسانی داشت حتما این کار را انجام بدهید.

البته به هیچ عنوان این کار را زیاد انجام ندهید فقط در صورتی که ادبیات سرچ کاربران شما در مورد موضوع عنوان شما اگر تغییر کرده بود شما نیز عنوان خود را به روزرسانی کنید.

عدم استفاده از نیم فاصله برای جدایی کلمات

برای جداسازی کلمات در عنوان خود از نیم فاصله استفاده نکنید و سعی کنید از فاصله کامل استفاده کنید.

دلیل تغییر عنوان ها و به روزرسانی بحث عنوان در گوگل

گوگل در اگوست 2021 به روز رسانی جدیدی برای عناوین در نظر گرفت.طی این به روز رسانی عناوین ما با توجه به عناصری تغییر می کنند و یا عنوان ما نمایش داده نمیشود.

گوگل با این به روز رسانی قصد دارد عنوان ها را با توجه به سرچ کاربران تغییر دهد .گوگل این تفکر را دارد که با این به روزرسانی عنوان هایی را تولید می کند که برای صفحات و کاربران کاربردی تر است.

دلایل تغییر عنوان

 • استفاده از عنوان های طولانی
 • استفاده از عنوان های نامربوط به محتوا
 • عنوان هایی که در آن کلمات کلیدی بی معنی استفاده شده است
 • عنوان نامربوط با توجه به تشخیص گوگل
 • استفاده زیاد کلمات کلیدی در عنوان ها

مهمترین دلایل تغییر عنوان چیست؟

 • کلمات کلیدی در عنوان شما به صورت افراطی پخش شده باشند
 • عدم مطابقت عنوان شما با عبارت جستجو شده

تغییر عنوان گاهی اوقات توسط گوگل انجام می گیرد و به هیچ وجه چیز بدی نیست.

عنوان ما بر چه اساسی توسط گوگل انتخاب میشود

اگر عنوان شما توسط گوگل تغییر کند بر اساس معیار هایی یک عنوان جدید برای صفحه شما در نظر می گیرد.

گوگل با توجه به کلمات کلیدی استفاده شده در محتوا،متن های برجسته در محتوا،تگ ها و لینک های استفاده شده در محتوا عنوان شما را تغییر میدهد.

اگر عنوان شما طولانی باشد گوگل بخشی از آن را حذف نمیکند. و باتوجه به معیار های گفته شده قسمت اصلی آن را برای عنوان استفاده میکند.

توضیحات دیسکریپشن هم می تواند یکی از عوامل مهمی باشد که گوگل با توجه به آن عنوان شما را انتخاب میکند.

جمع بندی

امیدوارم مطالب گفته شده در این مقاله برای شما عزیزان مفید باشد.ایده های گفته شده در این مقاله می تواند به شما برای استفاده و تولید یک عنوان بهینه و مخاطب پسند کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا