مقالات سئو

کلمات کلیدی پر جستجو سایت رو چگونه پیدا کنیم؟ [آپدیت 1400]

پیدا کردن کلمات کلیدی پر جستجو سایت یکی از دغدغه های همیشگی یک وب سایت هست ، چه برای افراد مبتدی و چه افراد حرفه ای .

یکی از فاکتور های مهم در سئو وب سایت پیدا کردن کلمات کلیدی پر جستجو است که باید نگاه ویژه ای به این موضوع داشته باشیم . در این مقاله که در ادامه سلسه مقالات آموزش سئو است ، ما شما رو با ابزار های رایگانی آشنا می کنیم که  به راحتی کلمه کلیدی هدف خود رو پیدا کنید .

نیاز هست که بدانید

باید بدانید ورود و پیدا کردن کلمات کلیدی یک شبه امکان پذیر نیست. باید در مورد کلمات کلیدی خود فکر کنید و برای آن وقت بگذارید باید به این فکر کنید که مردم دنبال جستجو چه کلماتی هستند باید خودتان را به جای کاربر بگذارید و ببینید نیاز او چیست یا چه سوال هایی در ذهن او جریان دارد. اگر بتوانید این کار را انجام دهید شما بهترین کلید واژه های مرتبط و بهترین محتوای ممکن را به مخاطب ارائه می دهید. باید بدانید روزانه 6 میلیارد جستجو توسط کاربران سراسر دنیا از طریق گوگل انجام میشود. با این وجود باید از کجا شروع کنیم؟

پیدا کردن عمیق ترین کلیدواژه ها که کاربران به دنبال آن هستند، پیدا کردن شکاف های محتوا در گوگل این ها همه باعث میشود شما یک مقاله خوب بنویسید.

باید بفهمید مردم چه چیزی را و چرا جستجو میکنند. برای پیدا کردن این کلمات کافی است بتوانید خودتان را جای مخاطب بگذارید و به سوالاتی که ممکن است در ذهن آنها شکل بگیرد که برای یافتن پاسخ آنها به گوگل مراجعه کنند را پیدا کنید.

مردم به دنبال چه چیزی هستن ؟

اکنون که با نحوه کار موتور های جستجو آشنا شدیم نوبت به پیدا کردن کلمات کلیدی پر جستجو سایت می رسه . اول ما باید آگاهی کاملی داشته باشیم که مردم دقیقا به دنبال چه چیزی هستند .

وقتی از این موضوع آگاه شدیم دقیقا می تونیم محتوایی که مخاطب دنبالش هست رو تولید کنیم تا بتونیم رضایت مخاطب رو جلب کنیم . چون سئو کردن وب سایت چیزی جز این مورد نیست که محتوای ما در نگاه اول برای مخاطبمون مفید واقع بشه و در نگاه دوم طبق الگوریتم های گوگل بهینه شود .

کلمات کلیدی پر بازدید

ما اگر بتونیم پاسخ سوالات زیر رو بدیم ، به راحتی متوجه قدرت کلمات کلیدی که برای سایتمون انتخاب می کنیم می شویم.

 • مردم دقیقا به دنبال چه چیزی هستند ؟
 • چه تعداد دنبال این موضوع هستند؟
 • آنها دوست دارند که این محتوا و اطلاعات رو در چه قالبی دریافت کنند؟

در این نوشته قراره با ابزار هایی آشنا بشیم که رفتار کاربران هدف خود رو بدونیم و آنها رو مورد بررسی قرار بدیم .

پیدا کردن کلمات کلیدی پر جستجو بر اساس آنالیز کاربر

یکی از بهترین راه ها برای پیدا کردن کلمات کلیدی پر بازدید اینه که ما کاربران خودمون رو آنالیز کنیم .به عنوان مثال ما یک سایت در زمینه عایق های رطوبتی نانو داریم ، باید بدونیم که دقیقا مردم در چه بازه ای و به دنبال چه چیزی می گردند.

یافتن کلمه کلیدی سایت

ما می تونیم با طرح پرسش نامه ای برای خودمون به این کلمات دسترسی پیدا کنیم ، به عنوان نمونه :

 • کسانی که دنبال عایق رطوبتی هستند چه کسانی هستند ؟
 • در چه فصلی بیشتر این عبارات را جستجو می کنند؟
 • دقیقا دنبال چه عبارت هایی هستند؟
 • چه ویژگی هایی دارند ؟
 • این افراد بیشتر از چه قشری هستند؟
 • چگونه دنبال محصول و یا خدمات مورد نظر خود می گردند؟
 • چه سوالاتی دارند ؟
 • آیا از موبایل بیشتر استفاده می کنند یا کامپیوتر ؟

این ها برخی از سوالاتی هستند که برای شفاف تر شدن و دقیق پیدا کردن مخاطب هدف ما مورد بررسی قرار می گیرد .ممکن است گاها پاسخ به این سوالات برای ما سخت باشد، اما ابزاری وجود دارد که ما به راحتی می توانیم کلمات کلیدی مورد نظر مخاطبمون رو پیدا کنیم.

استفاده از پیشنهادات گوگل

پیشنهادات گوگل

اولین ابزار که رایگان هم هست و ما رو در پیدا کردن کلمات کلیدی پر بازدید کمک می کند ، استفاده از خود سایت گوگله ، به این صورت که موضوع مورد نظر رو در نوار جستجوی گوگل تایپ می کنیم تا عبارت های مشابه رو گوگل به ما معرفی کنه.

این طوری دقیقا متوجه میشیم که کاربران حوزه فعالیت ما چه عبارت هایی رو جستجو می کنند و می تونیم در اون حوزه شروع به نوشتن مقاله کنیم .

البته همونطور که میدونید ممکن است عبارت کلیدی مورد نظر به چند شیوه در گوگل جستجو شود ، به همین خاطر بهتر است که محتوایی که تولید می کنیم رو برای چند عبارت سئو کنیم ، یک عبارت کلیدی اصلی داریم و چند عبارت کلیدی فرعی .

استفاده از ترند های گوگل

ترند گوگل

ابزار رایگان دیگه ای که میتونیم ازش برای پیدا کردن کلمات کلیدی پر جستجو استفاده کنیم ، ابزاری هست به نام گوگل ترند که دقیقا کلمات ترند را در هر بازه زمانی و بر اساس کشور مورد نظر به ما معرفی میکنه .

تنها کاری که لازم است انجام دهیم وارد سایت گوکل ترند به این نشانی شویم : https://trends.google.com/trends/?geo=IR و کلمات مورد نظر خودمون رو جستجو کنیم .

در این سایت از قسمت بالا حتما باید کشور مورد نظر خودمون رو انتخاب کنیم ، و لینکی هم که براتون قرار دادم ، دقیقا روی کشور ایران تنظیم شده ، این طوری دقیقا میزان جستجو هر عبارت و پیدا کردن کلمات کلیدی مشابه اون عبارت رو میتونیم در کشور ایران بررسی کنیم.

یافتن کلمات کلیدی با کیورد تولز

کیورد تولز

یک روش دیگه برای پیدا کردن کلمات کلیدی پر جستجو استفاده از ابزار رایگان کیورد تولز است که می توانید وارد نشانی زیر شوید.

https://keywordtool.io/

وقتی وارد این سایت شدید با تصویری مشابه تصویر زیر رو به رو می شوید .

البته برای دیدن امکانات بیشتر مانند اینکه این کلمه کلیدی مورد نظر چه تعداد بازدید داره و غیره. شما باید اکانت این سایت رو تهیه کنید . اما از اونجا که هدف ما پیدا کردن کلمات کلیدی پر بازدید برای سایتمون هست ، می تونیم از این سایت برای پیدا کردن کلمات مشابه در حوزه فعالیتمون استفاده کنیم .

به این صورت که در بخش جستجوی این سایت کشور رو برای ایران تنظیم می کنیم و بعد مشخص می کنیم که این کلمات رو برای گوگل یا بینگ یا اینستاگرام نیاز داریم و بعد کلمه مورد نظر خودمون رو وارد کرده و جستجو رو می زنیم .

این ابزار کلمات کلیدی مشابه رو به صورت رایگان به ما پیشنهاد میکنه .که ما میتونیم از این کلمات برای کلمه کلیدی هدفمون استفاده کنیم . البته در ادامه با ابزار هایی دیگه ای آشنا میشیم که آمار بازدید ماهانه کلمات رو هم به ما نشون میدن و بر این اساس می تونیم از این کلمات برای سایتمون استفاده کنیم.

دیکر ابزارهایی که می تواند برای شما مفید باشد

semrush

ابزاری است که در این زمینه به شما کمک شایانی میکند. کافی است یک موضوع خاصی که دنبال آن هستید را در آن تایپ کنید semrush کلمات کلیدی و عبارت های مرتبط و نتایج جستجوی ارگانیک را برای شما به نمایش میگذارد.

ابزار سئو رایگان مورد علاقه خیلی از سئو کاران SEMrush است. به عنوان ابزار استاندارد، می‌توان به سرعت URL را وارد کرد و SEMrush همه کلمات کلیدی را برای صفحه آن نشان می‌دهد. با این حال، چیزی که آن را منحصر به فرد می‌کند، گزینه SERP است که برای هر کلمه کلیدی شما میتوانید از آن استفاده کنید. این گزینه یک “عکس فوری” از صفحه SERP برای آن کلمه کلیدی، تحت یک کشور خاص نمایش می دهد. نه تنها رتبه کلمات کلیدی خود، تجزیه و تحلیل نمایش صفحه شما توسط گوگل در SERP بسیار مهم است.

Ubersuggest

Ubersuggest ابزار جدید سئوی فریمیوم نیل پاتل است که افراد زیادی در مورد آن صحبت می کنند.

برنامه کروم با استفاده از آن به شما بینشی در کلمات کلیدی می دهد که در مورد کلمات کلیدی خاص شما از رقبای خود پیشی بگیرید. مسلما این باعث میشودکه ترافیک وب سایتمان افزایش یابد و در نتیجه  مشتریانمان افزایش یابد. حتی بهتر از آن این است که با استفاده از برنامه های مهندسی و استراتژی سئو و همچنین بررسی محتوای رقبا، میتوانیم در تایم خود برای ارائه مطالبی که مردم نمیخوانند یا محبوبیت ندارند صرفه جویی کنیم. استفاده از Ubersuggest کار سختی نیست، شما می توانید یک دامنه یا کلمه کلیدی را برای شروع تایپ کنید و مشاهده کنید که چگونه هر آنچه شما برای برنده شدن در بازی سئو نیاز دارید در اختیار شما قرار میدهد.

یک نسخه رایگان و یک نسخه پولی دارد، اما نسخه رایگان معمولاً خوب و کاربردی است و همه آپشن هایی که شما به آن نیاز دارید را دارد. شما می توانید تعداد زیادی از کلمات کلیدی را جستجو کنید این برنامه به شما نشان میدهد رقبای برتر برای آن کلمات چه کسانی هستند، همچنین پیشنهادهایی از کلمات کلیدی مشابه و مرتبط با آن را برای شما به نمایش میگذارد.

نحوه کار این نرم افزار

مانند سایر ابزارهای سئو آنلاین، Ubersuggest با تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی، بک لینک ها و داده های دامنه به شما ایده های دقیقی ارائه می دهد. می توانید یک کلمه کلیدی را در نوار جستجوی آنها تایپ کنید و همه داده های مورد نیاز خود را در مورد آن کلمه کلیدی و پیدا کردن کلمات کلیدی پرکاربرد پیرامون آن پیدا کنید.

Ahrefs

Ahrefs  شبیه به SEMrush یک ابزار سئوی همه کاره است که شما را از طریق آپشن های زیادی که در اینجا فوکس ما روی تحقیقات کلمات کلیدی پر جستجو است را شناسایی  میکند و در اختیار ما قرار میدهد.

انتخاب کلمات کلیدی با توجه به اتفاقات آنی

ماهانه اتفاقاتی می افتد، از حاشیه سازی ها یا اتفاقاتی که در دنیا رخ می دهد و ما می توانیم از این موضوعاتی که ترند می شود به سود خود استفاده کنیم .

 • انتخاب کلمات کلیدی که دیگران آنها را نادیده گرفته اند:

پس از بررسی انوع کلمات کلیدی شما با سیل زیادی از کلمات روبرو خواهید شد. در اینجا بهترین کار استفاده از کلماتی است که هم جستجوی زیادی دارد و هم رقبای شما آنها را نادیده گرفته و به این موضاعات نپرداخته اند.

 • کلمات کلیدی را با توجه به فصل های سال انتخاب کن:

گاهی اوقات بعضی از موضوعات رابطه عمیقی با فصل های سال دارد مثلا در فصل «پاییز» برای مقاله هایی با عنوان عکاسی، ژست عکس پاییزی یا ژست عکس یلدا  که مرتبط با این فصل است پر بازدید خواهد شد. شما میتوانید روی این کلمات کلیدی برای رسیدن به رتبه بهتر مانور بدهید.

 • انتخاب کلمه کلیدی مربوط به لوکیشنی خاص

میتوانید کلمات کلیدی که مربوط به منطقه، شهر یا استانی خاص است مانور بدهید مثلا بجای نوشتن آموزش سئو بنویسید آموزش سئو در مشهد و مقاله را با این عنوان سئو کنید اینگونه تمرکز شما بر روی مخاطبان خاصی مربوط به یک منطقه جغرافیایی قرار خواهد گرفت. برای اینکار میتوانید به ابزار گوگل ترندز مراجعه کنید لوکیشن مورد نظرتان را وارد کنید و به بررسی آن کلمات کلیدی پیرامون موضوع مورد نظرتان در آن لوکیشن بپردازید.

در  ادامه به بررسی چند مورد از ابزارهایی میپردازیم که می تواند به سئوکاران و هرکسی کمک کند تا بفهمد مردم به دنبال چه چیزی و چرا هستند؟

استفاده از شبکه های اجتماعی

برای یافتن کلمات کلیدی پرسرچ در گوگل میتوانید از نوار جستجو اپلیکیشن های دیگر فضای مجازی  مثل اینستاگرام، توییتر و یوتیوب استفاده کنید با سرچ کردن کلمات مرتبط  در این اپلیکیشن ها لیستی از ساجست ها برای شما نمایش داده میشود شما با بررسی آنها میتوانید متوجه دغدغه ها و سوالات و هرآنچه مردم به دنبال آن ها برای یافتن پاسخ سوال خود هستند بشوید.

 • فیس بوک

فیس بوک یکی از در دسترس ترین ابزارهای رایگان برای پیدا کردن موضوعات جدید است، به علاوه، بسیاری از مردم اخبار جهان و پیرامون خود را از فیس بوک دنبال میکنند.

فیس بوک به خودی خود موتور جستجوی قویی است. در اوایل سال 2013، فیسبوک Graph Search را برای بهبود تحقیقات کلمات کلیدی گسترش داد.

 • توییتر و اینستاگرام

توییتر و اینستاگرام جز آن دسته از ابزار هایی است که باید قبل از تولید محتوا از آن ها استفاده کنید.

زمانی که یک موضوع پرطرفدار در فضای مجازی مطرح میشود، یک هشتگ به آن ضمیمه می شود و به راحتی می توان آن را در شبکه های اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام پیدا کرد. فقط به توییتر و اینستاگرام سر بزنید و شروع  به بررسی هشتگ های جدیدی کنید که در آن بازه زمانی یا بطور کلی در این فضا رایج است با توجه به آن هشتگ ها شروع به تولید محتوا کنید. این روش باعث ایجاد موضوعات عالی و کاربردی برای شما می شود و برای محتوای شما بسیار مفید است.

 • یوتیوب

یوتیوب بیشتر به خاطر ویدئو های خود معروف است، اما در بخشی ویدیو های پرطرفدار را به نمایش میگذارد تا بتوانید آنچه را که در حال حاضر در یوتیوب محبوب است ببینید.

همچنین می توانید وبلاگ YouTube Trends را بررسی کنید. این وبلاگ هر آنچه در یوتیوپ و دنیای اطراف ما میگذرد را عرضه میکند.

پس از شناسایی موارد پرطرفدار در YouTube، موضوعات پرطرفدار را به فهرست کلمات کلیدی خود اضافه کنید.

 • پینترست

این نرم افزار یک سوشال مدیا و در واقع یک موتور جستجو قوی است ابزار هایی برا تحلیل پینترست وجود دارد که این نرم افزار ها را بصورت رایگان در اختیار کاربرانی که اکانت تجاری دارند قرار میدهد. شما میتوانید از نوار جستجو این اپلیکیشن نیز برای تجزیه و پیدا کردن کلمات کلیدی پر کاربرد بهره ببرید.

سوالات کاربران بهترین استراتژی شما هستند

شما باید سوالات مخاطبان خودتان را در حیطه کاری خود پیدا کنید و به آنها پاسخ دهید. معمولا افراد به دنبال پاسخ سوال های خود به گوگل مراجعه میکنند. این باعث میشود کاربران زیادی به سمت سایت شما هدایت شوند و نرخ CTR سایت شما افزایش یابد. برای یافتن سوالات مردم بهتر است از ابزار AnswerThePublic استفاده کنید. در این ابزار شما وارد سایت میشوید و کلمه یا جمله مورد نظر خودتان را در نوار جستجو وارد میکنید سپس این نرم افزار تمامی سوالاتی که کاربران در این باره پرسیده اند را برای شما به نمایش میگذارد و شما با بررسی این سوالات میتوانید به راحتی محتوایی مناسب با نیاز مخاطبتان ارائه دهید.

جمع بندی

سعی شد تمامی راه هایی که برای انتخاب کلمات کلیدی پرسرچ مفید است را به شما معرفی کنیم . در قسمت نظرات سوالات و یا تجربه خودتون رو برای ما بنویسید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا