مقالات سئو

چگالی کلمات کلیدی چیست و استفاده اصولی از آن به چه صورت است

چگالی کلمات کلیدی یکی از فاکتور هایی محسوب میشود که ما می توانیم با استفاده صحیح و اصولی از آن برای محتوای خود رتبه و جایگاه بهتری را بدست بیاوریم.

در این مقاله می خواهیم محاسبه تراکم کلمات کلیدی و نحوه تاثیر آن در سئو سایت خود را مورد بررسی قرار دهیم.

تعریف کامل چگالی کلمات کلیدی

تراکم کلمات کلیدی به کمیت درصدی گفته میشود که ما بتوانیم درصد استفاده شده از کلمات کلیدی در یک متن را مشخص کنیم.

به عنوان مثال اگر شما در یک متن 100 کاراکتری 10 بار از کلمه کلیدی خود استفاده کرده باشید به معنای آن است. تراکم کلمه کلیدی شما در متن 10 درصد است.

نحوه محاسبه تراکم کلمات کلیدی

برای محاسبه و بررسی مقدار تراکم کلمات کلیدی خود در متن نیاز است.تعداد عبارت کلیدی در متن را محاسبه کنید سپس آن را در تعداد کل کلمه های متن و یا محتوای خود تقسیم کنید و در اخر عدد به دست آمده را ضربدر 100 کنید.

برای مثال اگر متن شما شما 1000کلمه است و شما 10 بار از کلمه کلیدی خود استفاده کرده اید.شما باید 10 را تقسیم بر 1000 کنید و عدد به دست آمده را ضربدر 100 کنید که تراکم عبارت کلیدی شما که 1 درصد میشود.

شما با این فرمول میتوانید درصد تراکم کلمات کلیدی خود در متن را محاسبه کنید.بهتر است تراکم کلمات کلیدی شما بین 1 تا 3 درصد باشد.

آیا چگالی عبارت کلیدی اهمیت زیادی در سئو سایت ما دارد

حدود 10 سال پیش زمانی که سئو یک پدیده نوظهور بود ستفاده از تراکم کلمات کلیدی بسیار تاثیر گذار و محبوب به شمار میرفت.

در گذشته با استفاده زیاد از کلمات کلیدی می توانستند رتبه و جایگاه بهتری را برای خود بدست بیاورند.

اما انباشت و استفاده بیش از حد کلمات کلیدی بسیار غیر طبیعی به نظر می رسید. و باعث ناخوشایندی و نامفهوم شدن محتوا برای کاربران شده بود.

اما امروزه اهمیت استفاده از تراکم کلمات کلیدی بسیار کمتر است. درک گوگل از محتوا و رضایت کاربران امروزه مهمترین عاملی است که باعث بهبود جایگاه و رتبه شما خواهد شد.

اگر در استفاده از کلمات کلیدی خود زیاده روی کنید با مجازات گوگل روبه رو خواهید شد.

برای موتورهای جستجو ، امروزه چگالی کلمات کلیدی یک عامل بسیار کوچک برای تعیین رتبه و جایگاه سایت شما محسوب میشود.

با این حال شما با استفاده از تراکم کلمات کلیدی باید مطمئن شوید. که موتورهای جستجو محتوای شما را درک میکند و توانایی شناسایی آن را دارد.

اصول نگارشی در هر زبانی متفاوت است ،اگر می خواهید محتوای شما جذاب و کاربردی برای مخاطبان و گوگل باشد باید اصول سئو (seo) و تجربه کاربری (UX) را در آن رعایت کنید .

البته ما در مقاله آموزش سئو به طور کامل اصول سئو را آموزش داده ایم و با مراجعه به آن مقاله می توانید به صورت کامل با اصول سئو آشنایی پیدا کنید.

نحوه تاثیر تراکم عبارت کلیدی بر سئو

گوگل می خواهد بهترین نتایج را برای کاربرانش ارائه کند در نتیجه گوگل و الگوریتم هایش باید بتواند به درستی با بدنه محتوای شما ارتباط برقرار کنند.

کلمه کلیدی عاملی است که به گوگل اطلاعات کافی را در مورد محتوای شما را می دهد. اگر میخواهید الگوریتم های گوگل بتوانند به بهترین نحو ممکن محتوای شما را درک کند و در نتایج خود قرار بدهد باید به صورت اصولی و درست از کلمات کلیدی خود و کلمات مرتبط آن استفاده کنید.

در نتیجه چگالی کلمات در محتوای شما میتواند بسیار مهم باشد. کلمه کلیدی شما باید به میزان کافی در سراسر محتوای شما استفاده شود.

ایده آل ترین مقدار برای تراکم کلمات کلیدی

بهترین درصد استفاده از چگالی کلمات کلیدی همانند طول محتوا است. ما نمی توانیم یک درصد و یا مقدار دقیقی را برای آن در نظر بگیریم.

موضوع محتوا مهمترین عاملی است که ما می توانیم طبق آن مقدار استفاده از کلمات کلیدی و یا طول محتوا خود را تعیین کنیم.

بعضی موضوعات، ایده آل برای استفاده از فنون ها و استفاده از کلمات کلیدی هستند.ما حتی با طولانی کردن محتوای خود می توانیم مطمئن باشیم که باعث خستگی مخاطب و یا نامفهوم شدن محتوا نمیشویم.

برای مثال امکان دارد شما برای یک محتوای خبری در یک زمان مشخص به کلمات کلیدی کمتری نیاز داشته باشید.

 بسیاری از متخصصان سئو متعقدند استفاده بیش از 1 تا 3 درصدی از کلمات کلیدی (تراکم کلمات کلیدی) در متن باعث میشود گوگل صفحه شما را به عنوان صفحه اسپم شناسایی کند.

چگالی عبارت کلیدی به چه صورت روی سئو سایت ما تاثیر گذار هستند

 • تاثیر استفاده کم از تراکم کلمات کلیدی در سئو
 • تاثیر استفاده مناسب از تراکم کلمات کلیدی در سئو
 • تاثیر استفاده زیاد از تراکم کلمات کلیدی در سئو

تاثیر استفاده کم از تراکم کلمات کلیدی در سئو

این حالت زمانی رخ میدهد که شما به نسبت کمی از کلمات کلیدی در محتوای خود استفاده کنید.در این حالت مطمعنا تشخیص موضوع و درک آن برای ربات های گوگل سخت میشود .

در این صورت محتوای شما طبق کلمه کلیدی خود رتبه بندی نخواهد شد. یا اگر رتبه بندی شود مطمعنا نمی تواند جایگاه و رتبه خوبی را در نتایج گوگل بدست آورد.

تاثیر استفاده مناسب از تراکم کلمات کلیدی در سئو

اگر شما بتوانید با توجه به مقدار محتوای خود از کلمات کلیدی استفاده کنید. یعنی بتوانید به طور کاملا اصولی کلمات کلیدی را در محتوای خود قرار بدهید میتوانید بهترین تاثیر تراکم کلمات کلیدی را بدست بیاورید.

در این حالت ربات های گوگل به راحتی می توانند موضوع محتوای شما را درک کنند و با توجه به چگالی مناسب استفاده شده از کلمات کلیدی می تواند جایگاه بهتری را بدست بیاورد.

تاثیر استفاده زیاد از تراکم کلمات کلیدی در سئو

بهینه سازی ببیش از حد و یا ( Over Optimization) یکی از مواردی است که در سئو باعث جریمه ما خواهد شد. استفاده بی رویه از کلمات کلیدی در محتوا یکی از مواردی است که شامل بهینه سازی بیش از حد میشود.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی شاید در ابتدا با مجازاتی از طرف گوگل مواجه نشود و حتی رتبه ای برای شما در نظر گرفته شود. اما پس از گذشت مدتی صفحه شما به عنوان صفحه اسپم شناسایی خواهد شد.

بهترین محل برای استفاده از کلمات کلیدی در محتوا

اگر شما از کلمات کلیدی خود در اول متن به صورت اصولی بیشتر استفاده کنید. تاثیر بیشتری را برای شما دارد و بیشتر مورد توجه الگوریتم های گوگل قرار خواهد گرفت.

برای مثال اگر محتوای شما دارای 2000 کاراکتر است. اگر شما بتوانید به صورت اصولی در 500 کاراکتر اول از کلمه کلیدی خود استفاده کنید نسبت به استفاده در انتهای محتوا سود بیشتری را برای شما خواهد داشت.

بهترین نحوه توزیع کلمات کلیدی در متن

مهمترین عاملی که بر روی سئو و خوانایی شما تاثیر زیادی خواهد داشت توزیع مناسب چگالی کلمات کلیدی در محتوای شما است.

شما باید طوری از کلمه کلیدی خود در محتوای خود استفاده کنید که علاوه بر رضایت ربات های گوگل باعث جذب و رضایت مخاطب هم بشود.

برای نتیجه بهتر از کلمات کلیدی خود در این 7 قسمت از آن ها استفاده کنید

 • عنوان محتوا
 • تگ H1
 • متن محتوا
 • URL
 • تگ Al تصاویر محتوا
 • دیسکریپشن
 • لینک های داخلی سایت

مشتقات کلمات کلیدی چیست

کلماتی که بتوانند با کلمه کلیدی شما در ارتباط باشند و یک معنای خاص و یا یک هدف را با کلمه کلیدی دنبال کنند به آن مشتقات کلمات کلیدی و یا Keyword Variants گفته میشود.

همه ی این کلمات یک هدف را دنبال می کنند و می توانند باعث افزایش بازدید،افزایش فروش و یا غیره شما شوند.

برای مثال اگر موضوع شما در مورد فروش خودرو است. ((فروش خودرو به صورت اقساطی)) و یا ((خودروی کلاسیک)) جز مشتقات کلمه کلیدی شما محسوب میشود.

خوشه بندی کلمه کلیدی به چه معنایی است

الگوریتم های گوگل برای درک و شناسایی محتوای شما به دنبال دسته ای از کلمات مهم و کلیدی شما هستند که معنایی مشابه دارند و به کلمه کلیدی شما مرتبط هستند.

در واقع الگوریتم های گوگل انتظار دارند که کلمات کلیدی مرتبط در متن وجود داشته باشد تا بتوانند به وسیله آن ها محتوای شما را بهتر درک و شناسایی کنند.

در نتیجه خوشه بندی کلمات کلیدی می تواند برای تعیین جایگاه و رتبه شما تاثیرگذار باشد، به آن توجه داشته باشید.

هنگامی که می خواهید موضوع و کلمه کلیدی خود را برای محتوا پیدا کنید، به کلمات مرتبط موضوع خود توجه داشته باشید و آن ها را برای خود مشخص کنید.

برای مثال اگر محتوای شما در مورد بلند ترین ساختمان های دنیا است و شما لیستی از بلند ترین ساختمان های دنیا تهیه کرده اید .
گوگل میخواهد نام (برج خلیفه امارات) که بلند ترین ساختمان دنیا محسوب میشود در محتوای شما به عنوان کلمه کلیدی مرتبط وجود داشته باشد.

ابزار محاسبه تراکم کلمات کلیدی

شما باید مقدار استفاده از کلمات کلیدی در محتوای خود را کنترل کنید.ابزار های رایگانی وجود دارند که شما می توانید با توجه به آن ها مقدار درصد استفاده شده کلمات کلیدی در محتوای خود را محاسبه کنید.

 • Live Keyword Density Analysis
 • ADD Me Tool
 • SEO Centro Tool
 • Article Underground
 • SEO Chat Keyword Density Tool

جمع بندی

چگالی کلمات کلیدی در متن و یا محتوای شما همانند گذشته مورد توجه نیست و نقش زیای را نمی تواند در سئو سایت شما داشته باشد.
اما استفاده درست و اصولی شما از کلمات کلیدی می تواند رضایت الگوریتم های گوگل را در برداشته باشد و به علاوه چراغ سبز گوگل می توانید با محتوای خود رضایت مخاطبان خود را نیز بدست آورید.که این دو عامل نقش بزرگی را برای تعیین رتبه و جایگاه سایت شما خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا