مقالات سئو

الگوریتم های گوگل معرفی و آخرین تغییرات الگوریتم 2021

الگوریتم های گوگل همیشه در حال بروز رسانی هستند،پس نیاز است که اول آن ها را بشناسید و مدام به این صفحه از سایت کارکوک سر بزنید تا از آخرین الگوریتم گوگل باخبر شوید.

برای اینکه درک بهتری از واژه الگوریتم داشته باشیم ابتدا به تعریف الگوریتم می پردازیم، در ادامه مقالات آموزش سئو در این نوشته قصد داریم شما را به صورت کامل با الگوریتم های رتبه بندی گوگل آشنا کنیم.

ساده ترین تعریف برای الگوریتم : دستورالعمل های مختلفی هستند که بتوانند هدف خاصی را دنبال کنند.

تعریف الگوریتم گوگل

الگوریتم های گوگل از تعریفی که برای الگوریتم کردیم پیروی می کنند.هر یک از الگوریتم ها کار خاصی انجام می دهند ولی در پایان ، هدف کلی همه الگوریتم ها نمایش بهترین نتیجه در رتبه اول است. برای درک بهتر با چند مثال این موضوع را توضیح می دهیم.

نمایش شباهت ها

اکثر کاربران برای جستجوی نیاز های خود از موتور های جستجو استفاده می کنند. یکی از پرکاربردترین موتور های جستجو گوگل است.

هدفون

به طور مثال وقتی در گوگل “خرید هدفون سامسونگ ” را جستجو می کنیم چندین نتیجه برای ما نمایش داده می شود. در بین نتایج میبینیم هدفون های برند های دیگر و یا حتی هدست هم نمایش داده شده است . این عملکرد یک الگوریتم است که موارد مشابه به کلمه جستجو شده را جهت کمک بیشتر به کاربر نمایش دهد .

رتبه بندی سایت

ربات های گوگل تمام صفحات یک وب سایت را کراول میکنند و در اختیار الگوریتم ها قرار می دهند .گوگل با توجه به کیفیت محتوا و چندین فاکتور دیگر به هر سایت نمره ای می دهد.زمانی که کاربر عبارتی را جستجو می کند با ارزش ترین سایت در رتبه اول قرار میگیرد و به ترتیب سایت های با ارزش کمتر در رتبه های بعدی قرار می گیرند . پس رتبه بندی وب سایت ها در نتایج گوگل کاربرد یکی دیگر از الگوریتم های گوگل را نشان می دهد .

اغلب الگوریتم های ارائه شده توسط گوگل در سئوی سایت شما تاثیرگذار هستند ، این الگوریتم ها مرتب تغییر می کنند توصیه من و تمامی کارشناسان سئو این است که به عنوان یک سئوکار از آپدیت الگوریتم ها باخبر باشید.

لیست الگوریتم های گوگل

 • الگوریتم رنک برین
 • الگوریتم پنگوئن
 • الگوریتم پاندا
 • الگوریتم مرغ مگس خوار
 • الگوریتم Page layout
 • الگوریتم سئو محلی (Pigeon)
 • الگوریتم گورخر (Zebra)
 • الگوریتم BERT

 

الگوریتم رنک برین (Rank Brain)

انتشار : 26 اکتبر 2015

الگوریتم رنک برین

رنک برین هوشمند ترین الگوریتم جستجوی گوگل است.مهمترین کاربرد این الگوریتم نمایش بیشترین شباهت جستجو  به مخاطبین است. گوگل با شاهکار رنک برین براحتی می تواند مترادف و کلمات شبیه به هم را تشخیص دهد. در بالا در قسمت نمایش شباهت ها واضح کاکرد این الگوریتم را توضیح داده ایم.

الگوریتم پنگوئن

انتشار : 24 آوریل 2012

الگوریتم پنگوئن

اساس و تمرکز پنگوئن روی لینک ها است . این الگوریتم در هر بار باز کردن سایت راه اندازی می شود و عملا یک فیلتر قوی است .

الگوریتم پنگوئن براحتی می تواند لینک های خریداری شده  و تبادل لینک بیش از حد را تشخیص دهد.به این صورت که اگر لینکی خریداری شود بعد از مدت مشخص حذف می شود و پنگوئن این را تشخیص و جریمه در نظر می گیرد .

مورد بعدی بررسی میزان اشتراک گذاری مطالب در شبکه اجتماعی است . وقتی از وب سایت به شبکه های اجتماعی لینک داده می شود ، پنگوئن میزان اعتبار شما در شبکه های اجتماعی را مورد سنجش قرار می دهد .

ممکن است بعضی مواقع محبور به کپی یک محتوا  باشید . گوگل به جدیت این موضوع را پیگیری می کند به جز الگوریتم پنگوئن ، الگوریتم  پاندا و رک برین کپی رایت را جریمه می کنند .پس حتما باید در انتهای مطلب منبع ذکر و لینک داده شود .

موضوع بعدی که توسط این الگوریتم شناسایی می شود ، تغییر مسیر فریب کارانه است .چند سال قبل با جستجوی یک کلمه کلیدی کاربر به صفحه ای هدایت می شد و بعد از چند ثانیه خودکار به صفحه دیگری ریدایرکت می شد .که در چند سال اخیر گوگل توسط پنگوئن بخوبی توانسته این موضوع را مدیریت کند .

نکته اخری که توسط پنگوئن شناسایی می شود متن یا لینک پنهانی است (Cloaking) . هرگونه اقدام پنهانی که در داخل محتوا انجام شود نیز موجب جریمه می شود .

الگوریتم پاندا

انتشار : فوریه 2011

الگوریتم پاندا

مهمترین عملی که توسط پاندا انجام شده است ، شناسایی محتوای باکیفیت  و نمایش آن به کاربران است .همچنین تغییر رتبه بندی یک سری صفحات که از لحاظ دیگر به جز محتوا (مانند کیفیت محتوا ، اصل بودن محتوا، سئوی محتوا  و ویراستار و ترجمه درست محتوا ) ارزش های بالایی دارند و تقریبا رقیب همدیگر هستند نیز از وظایف این الگوریتم است . از دیگر جریمه هایی که توسط این الگوریتم ممکن است شامل حال صاحبان سایت شود محتوای تکراری و سرقت ادبی است.

حدودا تا سال 2015 مشکلی تحت عنوان نمایش متحوای مغایر با آنچه در موتور جستجو نمایش داده شده رایج بود . لذا گوگل با آپدیت این الگوریتم از این مهم جلوگیری کرد . به طور مثال کاربر به دنبال تعمیرات تخصصی موبایل بود ولی به صفحه فروش محصولات آرایشی هدایت می شد .

همانطور که می دانید درامد اغلب سایت ها از تبلیغات است و این موجب آزار دادن کاربر می شود .استفاده بیش از حد از تبلیغات توسط الگوریتم پاندا شناسایی می شود .

مشکل بعدی که با پاندا شناسایی می شود ، لینک های شکسته است . شاید با خودتان بگویید موضوع لینک ها مربوط به الگوریتم پنگوئن است .ولی لینک های شکسته قبلا دارای یک محتوایی بوده اند و در گوگل ایندکس شده اند ولی الان نمایش داده نمی شوند . پس این موضوع به هردو الگوریتم پاندا  و پنگوئن مربوط می شود .

مورد بعدی تشخیص زمان حضور هر کاربر در سایت است . کاربری که وارد یک سایت می شود برای محتوا است و اگر بلافاصله بعد از ورود از سایت خارج شود ، پاندا محتوای بی کیفیت از دید کاربر را تشخیص می دهد و یک امتیاز منفی برای سایت در نظر می گیرد.

الگوریتم پاندا حساسیت زیادی در نوشتن مقالات و توضیحات ناتمام دارد . سعی بر این باشد یک مقاله را تا پایان بنویسیم و نیمه کاره نباشد .اگر محتوای ناتمامی را گذاشتیم حتما آپدیت کردن را ادامه دهیم تا از دید گوگل نوشته بی ارزش نباشد .

الگوریتم مرغ مگس خوار(Humminbird)

انتشار : حدودا 20 آگوست 2013

مرغ مگس خوار

مرغ مگس خوار ؟ چرا گوگل این اسم را انتخاب کرده است؟

گوگل در انتخاب نام این الگوریتم دقت خاصی انجام داده . پرنده مرغ مگس خوار با ویژگی سرعت و دقت کار می کند . در دنیای الگوریتم نیز این پرنده با پیدا کردن کلمات شبیه و مترادف با تمام سرعت آنچه کاربران دنبالش هستند را به نمایش می گذارد .

مرغ مگس خوار الگوریتم گوگل را کلا عوض کرد و  گوگل بعد از آن وارد یک دنیای جدیدی شد.این الگوریتم تاثیر مستقیمی در نتایج رتبه بندی ندارد ولی تاثیرش در رتبه بندی را می شود دید.

تا قبل از این که گوگل ، مرغ مگس خوار را معرفی کند هر چیزی در نتایج گوگل نماش داده می شد و عبارات کلیدی اغلب اشتباه جستجو می شد ولی با این مهم نتایج درست و شبیه نمایش داده شده و تمامی نتایج غیر مرتبط حذف می شوند . بنابراین بجای گداشتن تمرکز روی کلمات کلیدی بهتر است روی مفهوم تمرکز کنید.

الگوریتم Page layout

انتشار :19 ژانویه 2012

الگوریتم پیج لایوت

از انجایی که گوگل نظرات کاربران را همیشه بررسی می کند و خواسته اصلی اش ساخت پیج بر اساس نظرات کاربران است لذا این الگوریتم براساس نظرات کاربران ساخته شده است .کاربران از تبلیغات زیاد مطمنا خوشحال نیستند و استفاده زیاد از تبلیغات جریمه هایی سنگین از حمله پنالتی شدن را در پی دارد . لیستی از انواع تبلیغات در سایت ها که توسط الگوریتم Page Layout جریمه می شود را در زیر مشاهده می کنید.

 • جریمه تبلیغات پاپ آپ
 • جریمه تبلیغات بین پست ها
 • جریمه تبلیغات فایل های فلش
 • جریمه استفاده از عکس های حجیم در تبلیغات

جالبه بدونید که گوگل به اسلایدر ها هیچ کاری نداره و هیچ نگران حجم عکس های استفاده شده در اسلایدر نباشید .

الگوریتم سئو محلی (Pigeon)

انتشار : 20 آگوست 2013

الگوریتم سئو محلی

این الگوریتم بر روی سئوی محلی تمرکز دارد . همچنین بر روی نتایج اثرگذار است و توجه ویژه ای به نقشه گوگل دارد و این باعث می شود گوگل در ارائه نتایج نزدیک به کاربران نقش به سزایی را ایفا کند . طوری که کاربر با جستجو در گوگل ابتدا نتایج نزدیک به خودش را ببیند . به طور مثال کاربر با جستجوی “تعمیرات لوازم خانگی” مطمنا ابتدا سایت های نزدیک به محل زندگی اش را مشاهده می کند .

الگوریتم گورخر (Zebra)

انتشار : مارس 2013

الگوریتم گورخر

الگوریتم گورخر یک آپدیت برای هسته الگوریتم گوگل است و استراتژی آن مبارزه با فروشگاه های اینترنتی بی کیفیت است.

گوگل برای حذف فروشگاه های بی کیفیت و قلابی دست به کار ساختن الگوریتم گوره خر کرد .

چرا گوره خر؟

هنوز دقیق استفاده از اسم این حیوان مشخص نیست ولی یکی از برداشت هایی که برخی فعالان این حیطه دارند این است که به لحاظ دورنگ بودن و راه راه بودن بدن گورخر ، این حیوان خیلی راحت  می تواند خودش را در طبیعت استتار کند و مراقب ریزکاری هایی که پیرامونش انجام میشود باشد . برخی دیگر نظر براین دارند که به دلیل رنگ راه راهش ، حشرات را از خود دور می کند که این کنایه از ضد اسپم بودن گوگل است .

از این رو خیلی از سایت های بی کیفیتی که به هر دلیلی به نتایج بالای گوگل رسیده اند توسط گورخر جریمه می شوند .

با توجه به توضیحاتی که دادیم تقریبا با روش کار و مکانیزم گورخر آشنا شدید.حالا باید چکار کنیم که اسیر خشم گورخر نشیم؟

راه کارهای پیشنهادی برای تایید شدن سایت توسط الگوریتم گورخر

 

 • واکنش گرا بودن
 • داشتن بارکد برای تمامی کالاها
 • استفاده از کوپن های تخفیف
 • بخش مقایسه کالا
 • کاهش مراحل خرید
 • وجود قیمت برای همه کالاها
 • وجود آدرس معتبر برای سایت
 • بخش قوانین و ضمانت سایت

الگوریتم BERT

الگوریتم برت

الگوریتم BERT مخفف Bidirectional Encoder Representations from Transformers به معنی “رمزگذار دوطرفه نمایش داده شده از مبدل ها” می باشد و به نوعی آپدیت یا زیرشاخه الگوریتم Rank Brain است .

هدف کلی این الگوریتم درک ساختار پیچیده زبان است ، درک بهتر زبان انسان و دقت بیشتر در تحلیل کوئری کاربران و نتایج نزدیک تر به هدف جستجوی کاربر ، اصلی ترین هدف این الگوریتم است . گفنتی است که این الگوریتم زبان فارسی را هم پشتیبانی می کند .

جمع بندی

در این مقاله با انواع الگوریتم های گوگل آشنا شدید و راه کار های مقابله با برخی جریمه های الگوریتم ها را یاد گرفتید. حال می توانید با شناختی که از الگوریتم ها کسب کرده اید راه کار های مناسبی را برای عدم جریمه شدن توسط الگوریتم ها داشته باشیم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا