مقالات سئو

سئو عکس و تاثیر آن در سئو سایت [نکات طلایی سئو تصاویر 2021]

سئو عکس یکی از پارامتر های اصلی در سئو کردن یک مقاله به حساب می آید بنابراین در سئو 2021 ما باید خیلی توجه ویژه ای به استفاده از تصاویر در مقالات خود کنیم .در این آموزش به صورت کامل به شما نکات مربوط به سئو کردن تصاویر گفته میشه که قدم به قدم انجام دهید .

تاثیر عکس در سئو چیست ؟

شاید این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که سئو عکس دقیقا چه تاثیری روی سئو سایت دارد ؟ آیا اصلا تاثیری دارد ؟ و اگر تاثیر دارد ما چیکار کنیم که بهترین بازخورد را از سئو تصاویر بگیریم ؟

برای رسیدن به جواب این سوالات ابتدا نیاز هست که این موضوع را شرح دهم که تصاویر روی سئو تاثیر زیادی دارد ، از آنجایی که در موتورهای جستجو بخشی با نام image وجود دارد و فقط تصاویر را به شما نشان می دهد به این معنی است که بهینه سازی تصاویر برای موتور جستجو یک امر مهم به حساب می آید.

وقتش رسیده که بخونی : آموزش سئو رایگان

تاثیر عکس در درک بهتر مخاطب

عکس ها جدای از درک بهتر گوگل و تاثیر روی سئو ، برای درک بهتر مخاطب هم کمک زیادی می کند ، عکس حاوی پیام هایی برای مخاطبان است که به درک بهتر از نوشته ها کمک می کند .

به عنوان مثال شما اگر در حال دادن آموزش در یک زمینه خاصی هستید ، و فقط از متن استفاده کنید ، ممکن است برای مخاطب کمی خسته کننده به نظر برسد . و اینکه تصمیم بگیرد تا آخر نوشته را همراه شما باشد خیلی کم است ، اما با استفاده از تصاویر می توانیم شانس این را داشته باشیم که مخاطب ما تا آخر همراه ما باشد و همیشه نکته ای برای سرگرمی و درک بهتر داشته باشد .

با توجه به عصری که در آن زندگی می کنیم ، ما درگیر اقتصاد توجه هستیم ، همه شبکه های اجتماعی و سایت ها می خواهند لحظه هم که شده توجه ما را از آن خود کنند تا بتوانند محصول و یا خدمات خود را به ما معرفی کنند . سایت ها و شبکه های سرگرمی هم از این قائله مستثنی نیستند .

پس بهترین کار استفاده از تصاویر و یا ویدئو برای جذب توجه بیشتر ،درک بهتر متن ، درک بهتر موضوع دنبال کننده ما است ، حال برای اینکه از تصاویر خود هم ورودی از گوگل داشته باشیم در این نوشته به سراغ سئو عکس می رویم .

نکات مهم در انتخاب عکس برای مقالات

همیشه باید در انتخاب عکس ما وسواسیت خاصی به خرج دهیم ، همینطوری قرار دادن عکس های نامرتبط فقط به این دید که من در مقاله خودم از تصاویر هم استفاده کردم کمکی به ما و به مخاطب سایت ما نمی کند . و گوگل هم با استفاده از تکنولوژی های خود که هر روز جدید تر می شود به خوبی متوجه این موضوع می شود .

     پیام مناسب برای کاربر داشته باشد

یکی از مهمترین فاکتور های عکس این است که پیام مناسبی را به کاربر انتقال دهد . اگر موضوع آموزشی است ، مخاطب درک بهتری از مفاهیم آموزش داشته باشد ، اگر موضوع نشان دادن مکانی هست ، مخاصب دقیقا بتواند آن شرایط را تصور و درک کند .

زمانی که عکس های سایت ما پیام های درستی را به مخاطب القا کند ، این کار در تجربه کاری مخاطب تاثیری زیادی دارد و هر چه یک سایت تاثیر گذار تر ظاهر شود ، احتمال ماندگاری کاربر در سایت و در صفحه مورد نظر بیشتر می شود و این کار تاثیر خوبی روی سئو سایت دارد .

      منحصر به فرد باشد

یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با سئو عکس استفاده از عکس های  منحصر به فرد (unique) می باشد . خیلی از وب سایت ها سعی در این دارند که فقط محتوای تصویری خود را به یک شکلی تامین کنند به همین خاطر وارد گوگل می شوند و از عکس های سایت های دیگر یا عکس ها stock استفاده می کنند .

این کار در وب فارسی خیلی به چشم می خورد ،زمانی تصاویر به کمک سئو سایت ما می آیند که ما آنها را تولید کنیم و یا تغییرات اساسی در ساختار تصاویر موجود اعمال کنیم .

     از کیفیت بالایی برخودار باشد

عکس های بی کیفیت نه تنها برای مخاطب جذابیت بالایی ندارد که برای موتور های جستجو هم زیاد به چشم نمی آید ، سعی کنید همیشه از عکس هایی با کیفیت بالا در مقاله ها و سایت خودتون استفاده کنید .

    حجم پایین

یکی دیگه از مواردی که در سئو عکس از اهمیت بالایی برخوردار است ، حجم پایین عکس هاست ، چون هر چه که حجم تصاویر شما پایین تر باشد سرعت لود سایت شما افزایش می یابد و سایت در کمترین زمان ممکن باز می شود .

از دیدگاه گوگل و بررسی های انجام شده از سمت مخاطبان ، کاربران سایت هایی که بالای 3 ثانیه طول می کشد تا لود شوند را ترک می کنند . به همین خاطر دست برد را سایت هایی می زنند که در کمتر از 3 ثانیه باز شوند .

صرفه جویی در پهنای باند

کم بودن حجم تصاویر وب سایت باعث صرفه جویی در مصرف پهنای باند هاست می شود . به همین خاطر کم کردن حجم عکس ها از نظر اقتصادی هم برای ما مفید است .

نرخ خروج را کاهش می دهد

همونطور که گفتم سایتی که سرعت لود بالایی داشته باشد باعث می شود که محبوب مخاطب شود و مخاطب از آن سایت خارج نشود و بلافاصله صفحه وب سایت را ببندد و تمام . و هر چه نرخ خروج یک سایت کاهش پیدا کند تاثیر خوبی را سئو سایت خواهد داشت .

حال در کنار کیفیت بالا تصاویر ما باید حجم کمی داشته باشند .

چطوری عکس هایی را تولید کنیم که کیفیت بالا و حجم کمی داشته باشند ؟

اگر این سوال شما هم هست خوب با دقت این پاراگراف را مطالعه کنید و تکنیک های گفته شده را انجام دهید تا به خواسته خودتون برسید .

تصاویر در فرمت های مختلفی هستند که هر کدام با توجه به کارایی فرق هایی با هم از نظر عمق رنگ و تعداد رنگ و کیفیت و حجم دارند . معمول ترین فرمت عکسی که در وب استفاده می شود ، فرمت JPG می باشد که هم حجم کمتری رو داراست و هم کیفیت قابل قبولی برای عکس های تحت وب ارائه می کند.

حال با این اوصاف برای تهیه عکسی که کیفیت بالا داشته باشد و حجم کم شما می توانید عکس های خودتون رو با استفاده از فتوشاپ و خروجی گرفتن به صورت Save for web  ذخیره کنید تا خود نرم افزار فتوشاپ حجم فایل ها را کاهش دهد .

البته یک روش دیگه هم برای کم کردن حجم عکس وجود دارد و آن هم استفاد از سایت هایی برای کم کردن حجم بدون افت کیفیت شدید هست که در این جا به یکی دو مورد اشاره می کنیم :

  • imagecompressor.com
  • compressjpeg.com
  • tinypng.com

با استفاده از این سایت ها می توانید تا حدی زیادی از حجم عکس های خود کاهش دهید ، البته دقت کنید که کیفیت عکستان افت شدیدی نداشته باشد .

استفاده از فرمت جدید پیشنهادی گوگل

یکی دیگه از روش ها برای کاهش حجم تصاویر در عین حفظ کیفیت آنها استفاده از فرمت webp هست که جدیدا گوگل آن را برای تمامی تصاویر وب سایت پیشنهاد داده است .

طبق گفته کارشناسان گوگل ذخیره تصاویر با این فرمت باعث می شود تا 45% کاهش حجم بدون افت کیفیت داشته باشیم .

چطوری خروجی webp بگیریم ؟

با توجه به تازه بودن ارائه این فرمت ، هنوز شرکت های گرافیکی به صورت پیش فرض ذخیره این فرمت را در نرم افزار های خود قرار نداده اند ، به همین دلیل اگر قصد ذخیره این فرمت را در فتوشاپ دارید باید افزونه آن را برای فتوشاپ دانلود و نصب کنید .

انتخاب سایز مناسب برای تصاویر

مورد بعدی که در کم کردن حجم عکس ها در عین حالی که کیفیت حفظ شود و به سئو عکس سایت کمک کند استفاده از اندازه درست برای تصاویر است .

این مورد در cms های آماده مانند وردپرس به صورت خودکار انجام می شود اما اگر سایت شما کد نویسی شده است باید به این موارد دقت کنید . گاها پیش میاد که در یک باکسی مثلا به اندازه 300 * 300 پیکسل عکس شاخص فراخوانی می شود که مثلا این عکس در یک قسمت دیگه از سایت که باکس بزرگ تری دارد مورد استفاده قرار گرفته است .

به عنوان مثال اندازه این عکس 900 * 900 هست ولی بدون توجه به انتخاب سایز برای این باکس کوچک از همان اندازه بزرگ در این قسمت هم استفاده می شود ، این بار باعث افزایش لود سایت و به هدر رفتن منابع سایت می شود در صورتی که می توانستید با کم کردن اندازه عکس حجم آن را تا حد ممکن کاهش دهید .

در کنار این موضوع موردی بعدی هم باید به آن توجه کنیم ، عکس های ما باید برای حالت موبایل هم بهینه سازی شده باشد . چون سرعت لود سایت در گوشی موبایل از اهمیت بیشتری برخوردار است .

استفاده از lazyload برای سرعت بالای سایت

یکی دیگه از روش هایی که این روزها در سایت ها مرسوم شده و باعث افزایش سرعت سایت می شود استفاده از lazyload است . کار به این صورت انجام می شود که هر بخش از سایت که در دید مخاطب باشد عکس های آن بخش لود می شود و عکس هایی که هنوز اسکرول به آنها نرسیده اصلا لود نمی شود .

به عنوان مثال شما در یک مقاله 10 عکس دارید و مخاطب شروع می کند به خواندن متن از بالا و همینطوری به سمت پایین اسکرول می کند . به هر عکسی که برسد همان لحظه با یکم تاخیر لود می شود . این کار باعث می شود عکس های دیگر سایت لود نشود و زمان لود سایت کاهش پیدا کند . و مخاطب تجربه کاربری خوبی را تجربه کند.

متن جایگزین برای تصاویر

از موارد دیگه ای که در سئو عکس خیلی کمک کننده است استفاده از متن جایگیزین و عنوان برای عکس های وب سایتمون هست .

متن جایگزین یا همان alt تصاویر اول برای ربات هایی ایجاد شد که به صورت سخن گو بودن و صفحات وب را برای افراد نابینا باز می کردند اما همه چیز به همین مورد ختم نشد . با بررسی های انجام شده متوجه شدیم که ربات های گوگل با استفاده از متن جایگزین عکس ها ، رتبه بهتری به تصاویر وب سایت ها می دهند و درک بهتری از تصاویر دارند .

در متن جایگزین عکس چی بنویسیم ؟

یکی از سوالات پرتکرار و مهم در سئو تصاویر این است که در alt تصاویر چی بنویسیم ، برای این کار شما می توانید یک توضیحی مناسب با عکس بنویسید یا هم سه تا از کلمات کلیدی خود را در متن جایگزین بذارید و با , جدا کنید .

مثال : آموزش سئو تصویر, سئو تصاویر , عکس های سئو شده

توضیحات کپشن برای تصاویر

مورد بعدی که در سئو عکس کاربرد دارد استفاده از توضیحات برای تصاویر است که این کار هم بیشتر از یک پیام برای مخاطب است و در واقع هم مخاطب و هم ربات های گوگل مفهوم بهتری را درک می کنند .

استفاده از متن نوشته روی عکس

تصور همه بر این بود که گوگل نمی تواند مفهوم داخل عکس را متوجه شود ، تا اینکه ابزار های گوگل پیشرفت های چشم گیری را داشته اند تا این حد که توانایی خواندن متن روی عکس که با نرم افزار های گرافیکی ایجاد میشود را دارند . یعنی اگر شما عکسی مانند زیر در مقاله خود استفاده کنید ، گوگل توانایی خواندن این متن حتی به زبان فارسی را هم دارد.

متن روی عکس در سئو عکس

گوگل توانایی خواندن کلمه بهینه سازی تصاویر را روی این عکس با استفاده از ابزار های خود دارد .

سئو عکس برتری شما از رقبا

اگر در حوزه کاری شما رقیبان بیشترین تمرکز خود را بر روی ایجاد متن کرده اند . با توجه به فقر محتوای رسانه ای که در وب ایران وجود دارد . اگر شما در مقاله خود از محتوای رسانه ای با کیفیت استفاده کنید می توانید از رقیبان خود پیشی بگیرید .

جمع بندی

تا اینجا سعی شد تمامی نکات مربوط به سئو تصاویر را به صورت کامل توضیح دهیم . حال شما می دانید که اهیمت تصاویر در سئو و در جایگاه شما در گوگل چیست و چه کارهایی را نیاز هست که انجام دهید تا رتبه های بهتری در بخش image گوگل دریافت کنید و همچنین استفاده از تصاویر باعث افزایش رتبه سایت شما و داشتن تجربه کاربری خوبی برای سایت شما شود .

به صورت کلی موضوع تصاویر و ابعاد و کیفیت را متوجه شدیم و درک کردیم که چطوری می توان عکس های با کیفیت و حجم کم تولید کرد . چنانچه سوالی در رابطه با سئو تصاویر داشتید در بخش نظرات مطرح کنید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا