مقالات سئو

نحوه کار موتور های جستجو به چه صورت است ؟

همانطور که در مقاله قبلی با آموزش سئو آشنا شدین .در این مقاله برای درک بهتر موضوع سئو میخوام شما رو با نحوه کار کردن موتور های جستجو آشنا کنم .

درک این نوشته کمک خیلی زیادی برای یادگیری سئو خواهد داشت .و به راحتی می توانید جلو خیلی از اشتباهاتی که دیگران انجام می دهند را شما در سایت خودتون بگیرید.

قبلا هم به این مضوع اشاره کردم که محبوب ترین موتور جستجو را گوگل دارد که بیشترین استفاده در بین مردم را هم داراست .برای همین ما باید سئو سایتمون رو طبق استاندارد های این سایت پیش ببریم.

فرایند اصلی یک موتور جستجو به چه صورت است ؟

موتور های جستجو کار خود را در سه فرایندی زیر انجام می دهند :

 1. خزیدن
 2. فهرست بندی
 3. رتبه بندی

در فرایند اول یعنی خزیدن یک موتور جستجو تمامی یک نشانه اینترنتی را پیدا می کند و به صورت یک خزنده وارد سایت می شود و محتوا را بررسی می کند و دوباره در آن صفحه هم شروع به خزیدن در لینک های موجود می کند .در واقع اسم این مرحله (crawl) کردن است ، که ربات ها به هر لینک و کدی برسند آن را بررسی می کنند.

در فرایند مرحله دوم ، محتوایی که در مرحله خزیدن را جمع آوری کرده را سازماندهی می کند ، در این قسمت محتوای فهرست بندی شده را نگه داری می کند تا در هنگام درخواست کاربر این موارد را به نمایش بگذارد.اسم این مرحله در واقع همان (index) کردن است و هدف ارائه محتوایی به مخاطب است که برای کاربر مفید باشد.

در فرایند رتبه بندی ، محتوای سازماندهی شده رتبه بندی می شود تا وقتی کاربر کلمه یا عبارتی را جستجو می کند بهترین نتیجه را به کاربر نشان دهد .در اصطلاح هم است این فرانید (rank) هست که رنکینگ سایت ها را مشخص می کند برای قرار گرفتن در جایگاه مناسب .

خزیدن در موتور جستجو چگونه است ؟

خریدن فرایندی هست که در آن موتور های جستجو ربات های خود را جهت خزیدن در وب سایت ها و برای کشف اطلاعات و محتوا و غیره باشد ارسال می کنند.

این محتوا می تواند هر چیزی باشد ، کد ، نوشته ، فیلم ، عکس و صوت . این ربات ها معروف به خزنده یا عنکبوت می باشند.

ربات

این اتفاق به این صورت است که با واکشی چند صفحه وب شروع می کند و سپس به لینک هایی که در آن صفحه قرار دارد وارد می شود و در هر لینکی که وارد می شود اطلاعات را ایندکس می کند .

ایندکس کردن موتور های جستجو چگونه است ؟

موتور های جستجو دارای یک پایگاه داده بزرگ هستند که اطلاعاتی را که ایندکس می کنند در این پایگاه داده ذخیره می کنند . تا در موقع درخواست کاربر بخوبی بتوانند بهترین موارد را نمایش دهند.

اگر ما این پایگاه داده را مانند یک کمد پر از فایل در نظر بگیریم ، و اطلاعاتی که از سایت ها جمع آوری می شوند مانند پوشه هایی است که حاوی اطلاعاتی مانند عکس و کد و نوشته و غیره است .

حالا کاربر درخواست یک نتیجه ای را از موتور جستجو دارد ، موتور جستجو در این کمد دنبال پوشه مورد نظر و فایل مورد نظر کاربر می گردد تا بهترین گزینه را بنا به جستجوش بهش نمایش بده .

الگوریتم ایندکس

نحوه رتبه بندی موتورهای جستجو به چه صورت است ؟

این قسمت یکی از مهم ترین قسمت های که باید هر سئو کار بداند ، موتور جستجو از موارد ایندکس شده در مراحل قبل را به کاربر نمایش می دهد و هر چه رنکینگ سایت بالاتر باشد ، ورودی زیاد تری از موتور های جستجو دریافت می کند .هر چه سایتی در رتبه بالاتر باشد موتور جستجو به این نتیجه می رسد که این سایت با نتیجه جستجو کاربر مرتبط تر بوده است .

ممکن است شما دلتون بخواد که بعضی از صفحات سایت شما به کاربران نمایش داده نشود ، در واقع آن ها را (noindex) می کنید .

ولی اگر تصمیم دارید که در رنکیگ بالاتر قرار بگیرید بهتر است سایت خود را برای ربات های موتور جستجو بهینه کنید و مطمعن باشید که ورود ربات ها در سایت شما دچار مشکل نمی شود .تا به راحتی بتوانند تمامی صفحات سایت شما را ایندکس و سایت شما را در رنکینگ بهتری قرار دهند.

لازم است بار دیگر این نکته را یادآور شوم نحوه کار همه موتور های جستجو در سئو به صورت یکسان نیست . همونطور که مشخص است گوگل بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است ، به دلیل سرویس های متنوع و زیادی که گوگل دارد از جمله : یوتیوب و گوگل مپ و ….

اما در بین موتور های جستجو بخش اندکی از جستجو هم توسط موتور جستجوی بینگ و یاهو انجام می شود.

پس بهتر است شما قوانین مربوط به گوگل را در صدر کارها برای سئو قرار دهید.

آیا همه صفحات شما ایندکس شده است ؟

برای اطمینان از این موضوع که آیا گوگل دسترسی به سایت شما را دارد یا خیر می توانید در گوگل این مورد را جستجو کنید :

site:yourdomin.com

به نام دامنه خود را وارد کنید و نتایج گوگل را بررسی کنید که چه صفحاتی از سایت شما رو گوگل ایندکس کرده ، ممکن است بعضی نتایج مورد نیاز شما باشد و به درستی ایندکس شده است . اما در این بین هم ممکن است که بعضی از صفحاتی که شما نمی خواهید آنها ایندکس شود .این موارد رو شاید بخواهید از نتایج گوگل حذف کنید .

برای این کار باید این صفحات را (noindex) کنید تا در مراجعات بعدی ربات ها متوجه این موضوع شوند و کم کم آن صفحات از نتیجه موتور های جستجو حذف شوند .

چرا سایت من در نتایج گوگل نیست ؟

ممکن است چند علت مهم داشته باشد که سایت شما در نتایج موتور های جستجو پیدا نمی شود:

 • سایت شما کاملا جدید است و هنوز توسط موتور های جستجو خزیده نشده است .
 • شما به هیچ سایت خارجی لینکی نداده اید .
 • سایت شما به گونه ای است که ربات ها نمی توانند به سایت شما دسترسی داشته باشند.
 • ممکن است سایت شما (noindex) شده باشد و خودتون از این موضوع بی خبر باشید.
 • ممکن است توسط گوگل شما جریمه شده باشید.

چگونه سایت خود را بهتر به گوگل معرفی کنیم ؟

برای اینکه بهترین نتایج را در گوگل داشته باشیم باید مواردی رو در سایتتون رعایت کنید .

 • بهینه بودن صفحات مقالات و کد های سایت
 • ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل ( Google Search Console )
 • استفاده از فایل robots.txt در سایت
 • استفاده صحیح از آدرس ها (Url) ها در صفحات سایت
 • استفاده از نقشه سایت (sitemap)
 • بررسی و رفع خطاها در سایت
 • استفاده از هاستینگ مناسب برای سایت
 • محتوای سئو شده و مفید برای کاربر و موتور جستجو
 • استفاده از لینک های داخلی و خارجی
 • استفاده از شبکه های اجتماعی برای ایندکس بهتر صفحات سایت
 • قرار دادن صفحات تماس با ما ، درباره ما و آدرس کامل
 • ثبت آدرس شرکت در گوگل برای بهینه کردن جستجوی محلی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا