مقالات سئو

نحوه انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت خود در 4 مرحله طلایی

آیا با نحوه انتخاب نام دامنه مشکل دارید؟

در این مقاله ما به شما می آموزیم که چگونه نام دامنه خود را پیدا کنید. نکته مهم این است که بسیار واضح است که ما نمیتوانیم بصورت مستقیم به شما نام مشخصی را ارائه دهیم. اما چیزی که مهم است این است که ما نکاتی را به شما خواهیم گفت که کارشما را در انتخاب نام دامنه آسان تر خواهد کرد.

چرا فکر کردن به نام دامنه خود مهم است

نام دامنه شما آدرس خانه وب سایت شما در اینترنت است. برای مثال دفترچه تلفن همراه خود را تصور کنید . شما برای تماس گرفتن با مخاطب مورد نظرتان بجای سرچ یا گرفتن شماره همراه ۱۲ رقمی یا حتی بخاطر سپردن شماره ۱۲ رقمی بهتر است نام او را به یاد داشته باشید و نام آن را در مخاطبین خود سرچ کنید. دامنه هم دقیقا به این شکل هست.شما بجای نوشتن یک آدرس طولانی فقط یک نام کوتاه را برای سایت خود انتخاب می‌کنید و با سرچ آن کلمه به نتیجه خواهید رسید. درست است که این تنها چیزی نیست که بر موفقیت سایت شما تأثیر می گذارد اما بسیار با اهمیت است.

نام دامنه را با دقت انتخاب کنید:

  • یک نام منحصر به فرد و به یاد ماندنی بیشتر در بین بازدیدکنندگان می ماند و آنها را تشویق به بازدید مجدد از سایت شما می کند.
  • نام دامنه شما می‌تواند بلافاصله به بازدیدکنندگان جدید (یا کاربران موتورهای جستجو) نشان دهد که سایت شما در مورد چیست.
  • نام دامنه بر بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) تاثیر دارد .
  • تغییر نام دامنه خود پس از ایجاد سایت می تواند منجر به عوارض زمان بر شود.
  • نام ها قدرت دارند. این برای یک وب سایت بیشتر از هر چیز دیگری صدق میکند. بنابراین، انتخاب نام دامنه مناسب باید پروسه مهمی باشد. شما باید قبل از تصمیم گیری درمورد نام انتخابی خود، همه گزینه های خود را در نظر بگیرید.

نحوه انتخاب نام دامنه برای سایت خود در4 مرحله

این‌ها قوانین مطلق نیستند .انتخاب نام‌ برای سایت خود یک علم نیست. این چهار مرحله کامل ترین روش ممکن برای رسیدن به نام مناسب نیست. (شما هرگز با پیروی از این قوانین به «Google.com» نمی‌رسیدید!) اما  اینها بهترین روش‌ها برای اکثر وب‌سایت‌ها هستند.

مرحله 1: یک یا چند کلمه کلیدی را انتخاب کنید که نشان دهنده سایت شما باشد

روش های زیادی برای شروع به ایجاد یک نام دامنه وجود دارد. شما میتوانید با توجه به نام خودتان یا برند محصولتان نام دامنه را انتخاب کنید.با این حال، یک نکته مهم، استفاده از کلمه کلیدی قوی است.

استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه بسیار کاربردی است. همانطور که استفاده از کلمات کلیدی در محتوای سایت شما بسیار در رتبه بندی سایت شما و بهینه سازی آن برای موتورجستجو تاثیر دارد.

به علاوه، کلمات کلیدی می توانند به کاربران کمک کنند تا تمرکز و موضوع سایت شما را بهتر درک کنند.

خوشبختانه، فرآیند تحقیق کلمات کلیدی برای نام دامنه شما مانند یافتن کلمات کلیدی موثر برای سایر کاربردها است. می توانید از ابزارهایی مانند Google Keyword Planner و KWFinder برای جستجوی عباراتی استفاده کنید که هم حجم جستجوی بالایی دارند و هم (در حالت ایده آل) رقابت کمی دارند. فقط به یاد داشته باشید که در این مورد، شما به دنبال کلمه کلیدی هستید که نمایانگر وب سایت و محتوای سایت شما به صوررت کلی باشد. مثلا اگر وب سایتی با موضوع عکاسی دارید میتوانید از عنوان هایی مرتبط با دوربین استفاده کنید. مثلا زوم، لنز، ایزو، شات

همه این ها نام های مناسبی برای دامنه سایت شماست .

وقتشه که بخونی : خرید بهترین هاست

مرحله 2: از یک مولد نام دامنه کمک بگیرید

وقتی چند کلید واژه را انتخاب کردید در مرحله بعد شما باید کلیدواژه ها را چک کنید .می‌توانید این کار را بدون هیچ ابزار خاصی انجام دهید. ولی  اغلب  اینکار بسیار سخت است، زیرا مدام با نام‌هایی روبرو می‌شوید که قبلاً استفاده شده اند.

استفاده از یک مولد نام دامنه مانند Domain Wheel به ساده‌تر شدن فرآیند برای شما کمک میکند . شما میتوانید اطمینان داشته باشید که همه پیشنهاداتی که به شما میدهد قبلا استفاده نشده و در دسترس هست.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به وب سایت مراجعه کرده و یک کلمه کلیدی را در کادر جستجو وارد کنید. برای نشان دادن این موضوع، بیایید تصور کنیم که در حال راه اندازی یک سایت مشاوره در مورد نحوه تربیت کودکان هستید. برای کلمه کلیدی خود، شما از کلمه (آموزش کودکان) استفاده میکنید. با وارد کردن آن عبارت در نوار جستجو، نتایج بسیاری برای شما نمایش داده میشود.

تنوع زیادی برای انتخاب وجود دارد. اگر هیچ یک از آنها را دوست ندارید، می توانید یک کلمه کلیدی کمی متفاوت را امتحان کنید یا برای ایده های تصادفی و پیشنهادات کلیدواژه به قسمت پایین سایت مراجعه کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکار وقت بگذارید. وقت گذاشتن شما صرفا هدر دادن زمان نیست وقت گذاشتن شما سرمایه گذاری شما روی برند کسب و کارتان است. چند گزینه خوب را انتخاب کنید، می‌توانید در مرحله بعدی آنها را محدود کنید.

مرحله 3: بهترین نام دامنه را بر اساس معیارهای ساده انتخاب کنید

در این مرحله، شما آماده هستید که فهرست کوتاه خود را از آن مقدار هم محدود تر کنید و روند نحوه انتخاب نام دامنه را به اتمام برسانید. بخشی از این فرآیند ذهنی است از این گذشته، انتخاب نام دامنه ای که دوست دارید مهم است. با این حال، معیارهای ساده ای نیز وجود دارد که می توانید برای تصمیم گیری آسان تر از آنها استفاده کنید.

برای بهترین نتایج، باید نام دامنه ای را انتخاب کنید که:

اول از همه به یاد داشته باشید دامنه لباس نیست که هر وقت بخواهید آن را عوض کنید.

نام دامنه باید مرتبط  با کسب و کارتان باشد.

نام دامنه باید آسان تایپ شود.

دامنه باید مختصر و واضح باشد: به خاطر سپردن نام های طولانی و گیج کننده سخت تر و امکان اشتباه تایپ کردن آنها زیاد است.

خلاقانه و خاطره انگیز باشد.

تا جایی که میتوانید نام دامنه خود را منحصر به فرد بسازید (البته آن را واضح و مختصر نگه دارید از استفاده از نام سایت ها یا برند های دیگر با تغییر پسوند اکیدا خودداری کنید).

سعی کنید از نامی استفاده کنید که به یاد ماندنی باشد: از کلمات سخت یا طولانی استفاده نکنید. باید نام سایت شما در اولین بار شنیدن دیدن یا تایپ کردن در ذهن مخاطبتان بماند.

برای خواندن و تلفظ آسان هستند.

از خط تیره در دامنه خود استفاده نکنید: اینکار باعث میشود که اشتباه تایپی موقع نوشتن دامنه زیاد شود. از طرفی بخاطر سپردن آن سخت تر میشود.

از اعداد و کاراکترهای خاص خودداری کنید زیرا هنگام تلفظ با صدای بلند دلنشین نیستند. همچنین ارزش دارد از دوستان خود بخواهید که آن را نیز تلفظ کنند.

طول دامنه باید بین 3 تا 63 کارکتر باشد.

در نهایت، همچنین مهم است که  (TLD) نام دامنه خود را به دقت در نظر بگیرید .

انتخاب TLD  دامنه

به زبان ساده، این قسمت در پایان کار انتخاب نام دامنه است و بصورت پسوند بکار میرود مثل com ، .org ، .net و غیره. برای بسیاری از سایت‌ها، .com بهترین انتخاب است، زیرا همان چیزی است که بیشتر بازدیدکنندگان آن را به یاد دارند و به راحتی می‌توان آن را به خاطر آورد. با این حال، یافتن نام‌های دامنه با کیفیت .com سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود و کاربران بیشتر به برنامه‌های افزودنی دیگر عادت می‌کنند. بنابراین، اگر شما یک نام غیر .com را کاملا دوست دارید ، آن را بخرید.

تنها چیزی که باید مراقب آن بود TLD هایی است که برای یک منطقه خاص (مانند .co.uk یا .ca) اعمال می شوند. Google از اینها برای کمک به وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند. این TLD ها مختصص هر کشور هستند. مثلا برای ایران .ir است.مخفف Iran در کانادا ca.  است.البته پسوند های خاصی نیز هستند. مثل agency و shop و websitکه اگر قصد استفاده از آن را دارید تصمیم خود را بگیرید و به آینده سایتتان هم فکر کنید.

مرحله 4: نام دامنه جدید خود را ثبت کنید

پس از تصمیم گیری در مورد ترکیب مناسب نام مبتنی بر کلمه کلیدی و TLD، تنها کاری که باید انجام دهید خرید نام دامنه است. نحوه انجام این کار اغلب به سایتی که میخواهید راه اندازی کنید و قصد استفاده از آن دارید بستگی دارد.

معمولاً می توانید یک نام دامنه را در طول فرآیند ثبت نام خریداری کنید. علاوه بر این، می توانید یک دامنه را به طور جداگانه از طریق یک ثبت کننده یا شرکت میزبان اختصاصی خریداری کنید. اگر نامی را با استفاده از Domain Wheel انتخاب کرده اید، حتی می توانید از دکمه View Details برای رفتن مستقیم به صفحه پرداخت استفاده کنید.

شما میتوانید از سایت ماندگار وب برای خرید نام دامنه استفاده کنید طبق تجربه شخصی بنده این سایت دامنه هایی را که ارائه میدهد ارزان تر از دیگر سایت ها است.

البته لازم نیست هاست و نام دامنه خود را از یک مکان خریداری کنید. اگر نام دامنه را از جای دیگری انتخاب کنید، همچنان می توانید پس از این آن را به سایت جدید یا موجود خود متصل کنید. باید اسناد ارائه دهنده خود را بررسی کنید یا از تیم پشتیبانی آنها در هنگام انتقال کمک بخواهید.

نظرات نهایی در مورد نحوه انتخاب نام دامنه

یادگیری نحوه انتخاب نام دامنه برای سایت شما در ابتدا می تواند ترسناک به نظر برسد. به هر حال، این یک تصمیم بسیار مهم است. با این حال، متوجه خواهید شد که با کمی تحقیق و ابزار مناسب، این روند به طرز قابل توجهی آسان خواهد شد. نکته مهم و اساسی در این امر این است که زود خسته نشوید . زمان زیادی برای انتخاب نام دامنه خود صرف کنید . نام دامنه شما بسیار بسیار در دیده شدن و برند شدن سایت شما اهمیت دارد. از مشورت با دوستانتان قافل نشوید. چند اسم را انتخاب کنید و بگویید برای آنها کدام یک راحت تر در ذهنشان ثبت می‌شود. یا با گفتن آن اسم می‌توانند محتوای سایت شما را حدس بزنند. همه این ها باعث میشود شما در نهایت به نامی ایده آل برای سایت خودتان برسید . باورکنید ارزشش را دارد.

برای انتخاب نام دامنه برای وب سایت خود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که این چهار مرحله را دنبال کنید:

  1. یک یا چند کلمه کلیدی را انتخاب کنید که نشان دهنده سایت شما باشد.
  2. از یک تولید کننده نام دامنه برای مرور گزینه های خود استفاده کنید.
  3. بهترین نام دامنه را بر اساس معیارهای ساده انتخاب کنید.
  4. نام دامنه جدید خود را ثبت کنید.

سوالات متداول

از اسم خودم برای دامنه استفاده کنم یا یک اسم واسه برندم انتخاب کنم؟

پاسخ کارکوکیا: اگر برندسازی روی خودتان است میتوانید از نام خود استفاده کنید.

اگر برندسازی روی برند شرکتتان است بهتر است نام دامنه همین باشد که در ذهن مخاطب حک شود.

آیا برند شدن نام دامنه در رشد سایت تاثیر دارد؟

پاسخ کارکوکیا: بله نام دامنه و برند شدن آن ارتباط مستقیم با رشد سریع در گوگل دارد.

برخی پسوندهای  مهم را معرفی کنید؟

پاسخ کارکوکیا:

co:  مناسب برای ارگان ها و شرکت ها.

info: سایت های خبری و اطلاع رسانی

net: سایت های فنی و زیر ساخت های اینترنت

org: سازمان های غیر تجاری و غیر انتفاعی

me: سایت های شخصی

 

آیا در مورد نحوه انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت خود سؤالی دارید؟ آیا نکته کاربردی تری دارید که براساس تجربیات خود برای انتخاب نام دامنه مناسب بسیار کاربردی باشد ؟ تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید و سوال های خود را در قسمت نظرات برای ما بنویسید کارکوکیا حتما پاسخگو شما خواهند بود.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا