مقالات سئو

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست و چکار کنیم که جریمه نشویم ؟

الگوریتم پنگوئن گوگل یکی دیگر از انواع الگوریتم هایی است که به گوگل کمک می کند تا فضای جستجو را کاربر پسندتر کند ، الگوریتمی که در سال 2016 به هسته اصلی گوگل اضافه شد ، در این مقاله از سایت کارکوک همراه ما باشید تا به صورت کامل با آن آشنا شوید .

اگر فرصت ندارید که این مقاله را بخوانید ویدئو زیر به شما کمک می کند

معرفی الگوریتم پنگوئن 

رسیدن به نتایج اول گوگل همیشه انقدر جذاب بوده که خیلی از وبمستران برای رسیدن به نتایج برتر گوگل دست به هر کاری می زنند . از همین رو شروع به خرید بک لینک در حجم گسترده می کردند .

همه این کارها باعث می شد که صفحه نتایج گوگل پر شد از سایت های اسپم و این باز هم یک بحران برای گوگل محسوب می شد . از همین رو در سال 2012 الگوریتم پنگوئن معرفی شد .

آقای کاتز اعلام کرد : ما برای مبارزه با محتوای بی کیفیت الگوریتم پاندا را معرفی کردیم اما هنوز هم سایت های اسپم زیادی در نتایج وجود داشت بر آن شدیم تا الگوریتم پنگوئن را معرفی کنیم .

علت نام گذاری پنگوئن به صورت رسمی و دقیق مشخص نیست اما میشه اینطوری استنباط کرد که علاقه بتمن دی سی به پنگوئن و احترام به پنگوئن ها بود .

وظیفه الگوریتم پنگوئن چیست ؟

 • کاهش اثر بخشی تکنیک های کلاه سیاه
 • پاداش دادن به سایت هایی که لینک سازی طبیعی و با اعتبار و مرتبط دارند .
 • جریمه کردن لینک سازی های اسپم و دست کاری شده

وظیفه جانبی

 • مبارزه با تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در مقاله

چون خیلی ها تصور می کنند که اگر کلمه کلیدی را در مقاله بارها و بارها تکرار کنند کمک می کند به آنها که جایگاه بالایی در نتایج به دست بیاورند . تکرار بیش از حد کلمه کلیدی به اصل متن لطمه می زند و کاربر را اذیت می کند .

پنگوئن فقط با لینک های ورودی به سایت ها کار دارد و آن ها را دنبال می کند و کاری به لینک های خروجی سایت ها ندارد.

راه اندازی و تاثیرات اولیه

در سال 2012 برای اولین بار که الگوریتم پنگوئن راه اندازی شد 3% از نتایج جستجو را تحت تاثیر خود قرار داد . و در بروز رسانی های بعدی در سال 2013 ، 2.3% دیگر سایت تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفتند .

از سال 2012 تا سال 2016 پنگوئن بارها بروز رسانی شده است و در این بروز رسانی ها سایت هایی که شروع کردن به اقدام کردن و لینک های اسپم خود را حذف کردند مورد بخشش قرار گرفتند .

از سال 2016 به بعد هم به صورت رسمی خبری از بروز رسانی پنگوئن نبود و این الگوریتم به هسته اصلی گوگل اضافه شد.

چکار کنیم که جایگاه قبلیمون رو بدست بیاریم ؟

برای خیلی ها سوال پیش می آید که من به خاطر لینک سازی های اشتباهی که روی سایتم داشتم ، احساس می کنم که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شدم . چطوری میتونم جایگاه قبلی خودمون رو به دست بیارم  ؟

طبق مشاهدات انجام شده و گزارشات رسیده برخی از وبمستران با وجود حذف لینک های اسپم بازم توسط گوگل بخشیده نشده اند و جایگاه قبلی خود را به دست نیاورده اند .

می تواند علت های زیادی داشته باشد که در زیر به آنها اشاره می کنیم :

 • در حین پاکسازی لینک های اسپم ، لینک های طبیعی که باعث جایگاه قبلی بوده هم پاک شده است
 • ممکن است که همه لینک های اسپم به صورت کامل حذف نشده باشد
 • ممکن است جایگاه قبلی کاملا نامعتبر و فیک بوده باشد و به واسطه لینک های اسپم به دست آمده باشد .
 • بعد از حذف لینک های اسپم تلاش برای لینک سازی طبیعی صورت نگرفته است
 • ممکن است مشکل از جای دیگر باشد

البته بعد از این که الگوریتم پنگوئن به هسته اصلی گوگل اضافه شد ، گوگل نگرش خود را در مورد سایت های اسپم تغییر داد و تا جای ممکن سعی می کند این سایت ها را جریمه نکند .و فقط لینک های بی اعتبار را بی اثر کند .

نکاتی که در مورد این الگوریتم نیاز هست بدانید 

 • پنگوئن یک جریمه به حساب نمی آید و در واقع جزوه هسته اصلی گوگل است .
 • خیلی از افراد تصور می کنند و یا این را در جاهای مختلف بیان می کنند که اگر توسط پنگوئن افت رتبه داشته باشید گوگل به شما اطلاع رسانی می کند اما اینطوری نیست . در واقع در سرچ کنسول گوگل جایی برای اینکه شما جریمه شده اید مشخص نشده است .
 • disavow کردن لینک ها موثر است اما به معنی این است که گوگل شما را ببخشد . اگر جریمه شده باشید باید مسیری طولانی را طی کنید .
 • همچنین این را بدانید که رفع جریمه غیر ممکن نیست .

اگر کسی برای ما لینک سازی اسپم کرده باشد چیکار کنیم ؟

اول از همه با استفاده از سایت های ahref و moz  بک لینک های سایت خود را چک کنید و اگر متوجه شدید که لینک های اسپمی به سمت سایت شما آمده است که خودتان اقدام به ایجاد آنها نکرده اید ، نسبت به حذف آنها اقدام کنید .

این نکته را یادتان باشد که درصد لینک سازی اصولی و طبیعی به لینک سازی اسپم مهم است . اگر شما درصد لینک های طبیعی بالایی داشته باشید جا نگرانی وجود ندارد .

جمع بندی و حرف دل

از هر چیزی که بگذریم می رسیم به رضایت کاربر ، شما همیشه سعی در جلب رضایت کاربران خود داشته باشید . زیرا گوگل هم با استفاده از الگوریتم های متنوع خود سعی در کاربر پسند کردن فضای وب دارد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا