مقالات سئو

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست ؟ hummingbird

الگوریتم مرغ مگس خوار تحولی بزرگ در گوگل است که جهت تکامل الگوریتم های پاندا و پنگوئن عرضه شده است .

چرا گوگل به الگوریتم جدیدی نیاز پیدا کرد ؟ 

همونطور که در مقالات قبلی بررسی کردیم ، سعی بر این شد که از اولین الگوریتم گوگل توضیحات کاملی را در مورد هر الگوریتم و دلیل معرفی آنها ارائه دهیم .

گوگل با توجه به بحران هایی که برای تولید محتوای اسپم شده و لینک های اسپم شده براش به وجود آمد به ترتیب الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن را معرفی کرد .

با این وجود باز هم سایت های اسپمی زیادی در نتایج بودند به این صورت که اگر شما در گوگل سرچ میکردین آموزش سئو به صفحات اسپمی می رسیدم که هیچ محتوای جذاب و مفیدی نداشتند و وقتی که وارد این صفحات میشدیم تبلیغات پاپ آپ زیادی برای ما باز میشد.

این نوع تبلیغات به این صورت است که کافی بود دست ما به یک بخش از صفحه بخورد و به سرعت تعداد زیادی تبلیغات باز می شد .

رضایت مخاطب از بین رفته بود ، چون این صفحات با کلی ترفند کلاه سیاه خودشون رو به خط اول گوگل میرسوندن و صفحاتشون شباهتی به اصل کلمه جستجو شده نداشتند . یعنی ما کلمه ای سرچ می کردیم و یک صفحه نامرتبط برای ما نمایش داده می شد .

گوگل بار دیگر برآن شد تا رضایت کاربر را جلب کند ، گوگل همواره در تلاش است تا کاربرپسند باشد به همین خاطر در این سیر تکامل سایت هایی که بیشتر به مخاطب احترام می گذارند ، در نتایج گوگل محبوب تر هستند .

مرغ مگس خوار چیست ؟

یکی دیگه از انواع الگوریتم های گوگل است منتهی این الگوریتم آینده سئو را به نوعی مشخص کرد . در آگوست 2013 گوگل این الگوریتم را معرفی کرد تا به کلی نتایج گوگل دستخوش تغییر بزرگی شود .

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چگونه کار می کند؟

اساس کار پرنده مرغ مگس خوار بر دقت و سرعت است.از این رو بزرگترین موتور جستجو هم تصمیم گرفته از اصل صفات این حیوان استفاده کند.

کمترین خواسته کاربر این است که وقتی یک کلید واژه را جستجو می کند در کمترین زمان بهترین و مرتبط ترین نتیجه ها در اختیارش قرار گیرد. علاوه بر نتایج مرتبط ، نمایش نتایج مترادف نیز از ویژگی های منحصر به فرد مرغ مگس خوار است.

در گذشته مدیران سایت ها برای اینکه در نتایج جستجو حضور داشته باشند ، کلمه کلیدی اصلی خود را بارها در متن تکرار می کردند ، این کار هم از کیفیت متن کم می کرد و هم خواننده را اذیت می کرد . اما این تنها راهی بود که بتوان در نتایج جستجو ظاهر شد .

اما مرغ مگس خوار با دقت و سرعت بالایی که داشت آمد تا مقاله ها را از نظر مفهوم و معنا درک کند به جای اینکه بر اساس تکرار رتبه بندی انجام شود به همین خاطر اصل محتوا به سمت مفهوم کلیدی کشیده شد تا کلمه کلیدی .

مزیت های این کار باعث شد تا گوگل منظور شما را بهتر درک کند ، به عنوان مثال کلمه سیر رو در گوگل جستجو می کنیم.

نتایج معنایی جستجوی گوگل

 

خب حالا وقتی کلمه سیر شدن را در گوگل جستجو می کنیم ، گوگل تشخیص می دهد که منظور ما از سیر شدن ، رفع گرسنگی هست و نتایجی را برای ما به نمایش می گذارد که برای ما مفید باشد .

جستجوی مفهومی گوگل

 

حالا کلمه مزه سیر را جستجو می کنیم و در این جا هم گوگل تشخیص می دهد که منظور ما گیاه سیر است . به همین خاطر نتایج جستجو را  به سرعت برای ما تغییر می دهد تا ما به هدفمون برسیم .

نتایج جستجو بر اساس ارتباط معنایی گوگل

 

این همه دقت و سرعت در تغییر دادن نتایج و درک مفهوم جستجو شده ما توسط الگوریتم مرغ مگس خوار انجام می شود .

به این نتیجه می رسیم که وقتی ما دنبال یک کلمه هستیم و حتی خودمون هم دقیق نمیدونیم که چی برای ما خوبه گوگل به کمک ما میاد ، شاید این روز ها خیلی شنیده باشید که دنبال هر چیزی که باشید اگر از کسی بپرسید به شما خواهند گفت که گوگل کن.

مثالی از گوگل کن

به عنوان مثال شما دنبال یک کارواش خوب در شهر مشهد هستید ، بعد این رو از یک دوستتون می پرسید و اون به شما میگه که همین عبارت رو گوگل کن ، بعد از جستجو گوگل آدرس چند کارواش مشهد را به شما معرفی می کند .

جستجوی معنایی توسط الگوریتم مرغ مگس خوار

 

این همه پیشرفت گوگل در این حوزه همه توسط مرغ مگس خوار انجام می شود .

با توجه به این گوگل مفهوم مقاله شما را متوجه می شود دیگر نیاز نیست که کلمه کلیدی را بارها تکرار کنید .

تمرکز روی کاربر به جای ربات های گوگل

یکی از مواردی که الگوریتم Hummingbird انجام می دهد این است که کاری می کند که ما تمرکز خودمون رو از ربات های گوگل برداریم و تماما روی رفتار کاربر قرار دهیم ، میخوام با یک مثال این موضوع را برای شما باز کنم .

تکنیک CTR (نکته سئویی نهفته در این مثال)

تصور کنید که شما یک سایت با موضوع خرید یا فروش گوشی موبایل دارید ، حال سایت شما در جایگاه 5 ام صفحه اول قرار دارد ، اما عنوانی که برای سئو انتخاب کرده اید یک عنوان بسیار جذاب است و تمام نکات سئو عنوان را در آن رعایت کرده اید .

همان مواردی که در آموزش سئو به صورت کامل توضیح داده ایم . حال اتفاقی که می افتد این است که مخاطبان روی سایت شما بیشتر از سایت های دیگه کلیک می کند .

اینجا الگوریتم Hummingbird وارد عمل می شود و به رفتار کاربران احترام می گذارد ، اتفاقی که می افتد شما از رتبه 5 تا رتبه اول ارتقا پیدا می کنید و رتبه سایت های برتر رو میگیرید .

حال نکته سئویی که وجود دارد این است که اگر سایت شما در یک جایی قفل شده است و تکون نمیخورد ، یعنی ارتقا رتبه ای به دست نمی آورید . می توانید از تکنیک CTR استفاده کنید که به گوگل نشان دهید که سایت من مورد توجه کاربران است .

ارتقا سئو سایت با استفاده از الگوریتم Hummingbird

خب حالا سوال پیش میاد که ما چطوری میتونیم از این الگوریتم به نفع خودمون استفاده کنیم . تا سئو سایت ما بهبود پیدا کند .

نیاز هست تا مواردی را در سایت خودمون رعایت کنیم .

1 . تمرکز بر مفهوم و استفاده از کلمات متنوع

حال که به طور کامل درک درستی از الگوریتم مرغ مگس خوار به دست آوردید به خوبی میدونید که تمرکز این الگوریتم بیشتر رو معناست پس می توانید از این کار الگوریتم به نفع خود استفاده کنید .

برای این کار کافی است که از کلمات مترادف و هم معنا و همچنین کلمات کلیدی طولانی تر استفاده کنید .

2 . زمان حضور کاربر در سایت را افزایش دهید

وقتی محتوای شما مناسب کاربر باشد نرخ پرش از سایت شما کاهش پیدا می کند و همچنین زمان ماندگاری کاربر در سایت افزایش پیدا می کند .

خب چه چیزهایی باعث ماندگاری بالاتر کاربر می شود :

  • ویدئو
  • تصاویر جذاب
  • اینفوگرافی
  • آمار و نمودار
  • کامنت های کاربران

رعایت کردن این موارد باعث می شود که کاربر ماندگاری بالاتری داشته باشه . شما اگر یک ویدئو جذابی را تولید کنید ، می توانید کاربر را میخ کوب کنید در صفحه خود تا با لذت ویدئو شما را تماشا کند . البته نباید زمان ویدئو خیلی طولانی باشد که حوصله سربر شود .

تصاویر و نمودار ها هم به همین صورت باعث افزایش زمان حضور کاربر در سایت می شود . مورد جذاب بعدی کامنت های کابران است .

اگر به سایت های بزرگی مثل دیجی کالا سر زده باشید متوجه می شوید خیلی از افراد برای خواندن کامنت های دیگر افراد وارد این سایت می شوند تا بتوانند خرید خوبی را تجربه کنند .

این افراد ممکن است گاها ساعت ها در این سایت حضور داشته باشند تا نظرات همه کاربران را مطالعه کنند . به همین خاطر اگر مقاله شما طوری باشد که باعث شود کاربر برای شما نظر خود را ثبت کند ، این نظرات برای دیگران هم جذاب خواهد بود و ماندگاری آنها را افزایش خواهد داد .

3. استفاده از Schema

کدهای اسکیما سایت ما را برای گوگل قابل درک تر می کنند ، انگار ما به زبان گوگل با خودش صحبت کرده ایم . استفاده از این کدها به صورت استاندارد باعث می شود که ما از الگوریتم مرغ مگس خوار به سود خود استفاده کنیم .

گراف دانش گوگل

گوگل برای اینکه بتواند رفتار شبیه کاربران داشته باشد تا بهتر منظور کاربر را متوجه شود سایت های مرجع مثل ویکی پدیا را به صورت کامل مطالعه می کند تا هر روز پایگاه دانش خود را قوی تر کند . این کار باعث می شود که درک درستی از رفتار کاربران داشته باشد و بهترین نتایج را به آن ها نمایش دهد .

جمع بندی

ما در بخش جمع بندی همیشه یک حرف تکراری را می زنیم ، همیشه به دنبال رضایت کاربر خود باشید . با استفاده از المان های داخل صفحه می تواند میزان رضایت کاربران را افزایش دهید .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا