دیجیتال مارکتینگ

7 نکته طلایی برای ایجاد یک تیم بازاریابی محتوا قوی

داشتن یک تیم بازاریابی محتوا قوی چیزی است که آرزو و هدف خیلی از شرکت ها است. اما آیا همه آنها به این هدف میرسند ؟

در زمانی که تبلیغات سنتی ناخوشایند و مزاحم تلقی می شوند ممکن است شما بخواهید به استراتژی های مبتی بر بازاریابی محتوا روی بیاورید استراتژی که هدف آن ایجاد تعامل با مخاطب با روش هایی بهتر و معنا دار تر است.

و همانطور که ممکن است قبلاً کشف کرده باشید، اجرای یک استراتژی بازاریابی محتوای مناسب به یک تیم نیاز دارد.

بنابراین، اگر برنامه بعدی شما ایجاد یک تیم محتوا است که به شما امکان می‌دهد تولید محتوای خود و شرکتتان را افزایش دهید، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

در این مقاله توضیح خواهم داد که چرا باید یک تیم بازاریابی قوی محتوا ایجاد کنید، مزایا و معایب استخدام تیم خود یا رفتن به یک آژانس تولید محتوا، و همچنین نحوه ایجاد تیم خود را از ابتدا تا انتها خواهم گفت.

ما قرار است نکاتی را مورد بررسی قرار دهیم که با آن شما میتوانید یک تیم بازاریابی قوی تشکیل بدهید . قبل از شروع باید بگویم ایجاد هر گروه و تیمی با یک هدف و حرکت کردن همه اعضا گروه در جهت پیشرفت خودشان و هدف های گروه، کار سختی است .اگر در این مسیر درست پیش برویم درنهایت ما یک تیم حرفه ای ، صمیمی و کارآمد و قابل اعتماد داریم که خیلی سریع هم به هدف های خودشان هم به هدف های کلی گروه خواهند رسید.

چگونگی تشکیل تیم بازاریابی محتوا

تشکیل تیم یعنی دورهم جمع کردن افراد با مهارت های مختلف در کنار هم برای منافع گروه.

خب حالا اون افراد باید یکسری مهارت عمومی داشته باشند و  همچنین باید مهارت های تخصصی داشته باشند.

مثلا در یک اجتماع از زنبور های عسل که با هم در یک کندو فعالیت دارند اگر قرار باشد هر زنبور بی هدف برای خود پرواز کند و عسل تولید کند هیچ کس برای منافع گروه حرکت نکند در نهایت چیزی به اسم همکاری و گروه معنی نخواهد داشت .

کار گروهی زنبور های عسل وقتی معنی دارد که هر کدام بصورت تخصصی کاری را انجام دهند. یک زنبور به عنوان ملکه وجود دارد و عده ای از زنبور ها زنبور کارگر و عده ای نگهبان کندو هستند. هر کدام از این ها وظایفی دارند کما اینکه یک ویژگی های عمومی هم بین همه آنها مشترک است مثلا همه آنها توانایی پرواز کردن را دارند.

برای تشکیل یک تیم بازاریابی محتوا ما نیاز به یک سری مهارت عمومی داریم و هم یکسری مهارت اختصاصی که به توضیح آن میپردازیم.

چرا یک تیم تولید محتوا ایجاد کنیم؟

ایجاد یک تیم بازاریابی قوی دارای چند مزیت مهم است.

برای شروع، خود رویکرد بازاریابی محتوا چیزهای زیادی برای ارائه دارد. این به شما کمک می کند با ایجاد ارزش و افزایش تعامل با مخاطبان ارتباط برقرار کنید. تبلیغات اینترنتی در حال حاضر محبوب‌ تر از همیشه هستند. ( بر اساس گزارش‌ ها، 30 درصد از کاربران اینترنت از آن استفاده می‌کنند.)، بنابراین یک تیم بازاریابی محتوا می‌تواند به شما کمک کند در زمانی که تبلیغات بنری سنتی ارائه نمی‌شوند،شما بامهارت تولید محتوا حرفی برای گفتن داشته باشید.

داشتن یک تیم محتوا می تواند به شما کمک کند تا این رویکرد را ثابت کنید و در عین حال اهداف بلند مدت شرکت را در نظر داشته باشید. داشتن افرادی که با طرز فکر جدید، به تولید و توزیع محتوای با ارزش میپردازند، به شما کمک می کنند چیزی را از برندتان ارائه دهید که تأثیر بیشتری بر مخاطبان بگذارد.

در حالی که ساختن یک تیم ممکن است هزینه هنگفتی به نظر برسد، احتمالاً برای نتیجه آن، این هزینه منطقی است. تلاش‌های بازاریابی محتوا می‌تواند تا 60 درصد کمتر از کمپین‌های بازاریابی سنتی هزینه داشته باشد و در عین حال تا سه برابر بیشتر نتیجه بدهد.

استخدام تیم خود در مقابل شخص ثالث

یک سوالی که ممکن است با آن دست و پنجه نرم کرده باشید این است که آیا باید تیم خود را استخدام کنید یا به جای آن از یک آژانس بازاریابی محتوای شخص ثالث استفاده کنید؟ البته هر کدام مزایا و معایبی دارند، بنابراین در مورد آنها بحث خواهم کرد. در نهایت توصیه شخصی خود را ارائه خواهم داد.

آژانس بازاریابی محتوا

ویژگی های مثبت این روش

 • ممکن است ارزان تر از استخدام کارمندان فردی برای تیم باشد.
 • آژانس‌ها در حال حاضر تیم‌هایی از افراد حرفه‌ای در زمینه خود دارند تا اکثر مسئولیت‌های بازاریابی محتوا را انجام دهند.
 • در زمان شما برای جذب نیرو صرفه‌جویی می‌کنند.

ویژگی های منفی این روش

 • از آنجایی که آنها کارمندان شما نیستند، ممکن است در ارتباط با آن ها برای مقالات فورس ماژور مشکل داشته باشید، زیرا آژانس‌ها معمولاً چندین مشتری و پروژه غیر از شما دارند.
 • آژانس ها هیچ تخصص و تعهدی در زمینه ای که برای شما تولید محتوا میکنند ندارند. در واقع خیلی خوب با کار شما آشنایی ندارند.
 • برخی از آژانس‌ها هیچ تجربه‌ای در حوزه کاری شما ندارند و ممکن است نتوانند محتوای عمیقی را که می‌خواهید ارائه کنند.

تیم بازاریابی محتوا داخلی

ویژگی های مثبت این روش

 • درک عمیقی از اهداف، محصولات، فرهنگ و رقابت شرکت خود دارند.
 • تمام ساعات کاری آنها به پروژه های شرکت شما اختصاص دارد.
 • میتوانید در طولانی مدت یک گروه متخصص بی رقیب تشکیل بدهید.

ویژگی های منفی این روش

 • زمان و منابع برای استخدام و حضور طول می کشد.
 • هزینه بیشتری باید برای تشکیل آن صرف شود.
 • کارمندان نیازمند آموزش در آن حوزه خاص که شما میخواهید هستند.

 

با توجه به این مزایا و معایب، شرکت شما باید کدام یک را انتخاب کند؟

توصیه من: منبع مشترک.

معنی این موضوع این است که می‌توانید بازیکنان کلیدی را به‌عنوان کارمند تمام‌ وقت داخلی استخدام کنید. برخی از نقش‌ها و موارد قابل تحویل را به آژانس‌ها یا فریلنسرها برون سپاری کنید.

این راهی برای به دست آوردن بهترین ها از هر دو جهت است شما به حفظ بهترین استعدادها به عنوان کارمندان تمام وقت و در عین حال جذب استعدادهای آژانس برای پر کردن شکاف ها میپردازید.

مهارت های اشخاص در یک تیم بازار یابی محتوا

خب قبل از پرداختن به مهارت های افراد باید بگم که با توجه به تیم بازاریابی محتوا شما که متشکل از چند نیرو هست؟ کمی وضعیت تقسیم وظایف فرق می‌کند، مثلا اگر تیم شما متشکل از ۳ یا ۴ نفر  هست خیلی از مهارت های تخصصی بین شما تقسیم می‌شود جوری که شاید یک نفر هم ویراستار مقاله باشد هم ویدئو را ادیت کند.

ولی در یک تیم ۵۰ نفری شاید دو نفر حتی رو یک موضوع کار کنند.

مراحل ساخت یک تیم بازاریابی

برای شروع ساخت تیم بازاریابی محتوای خود آماده اید؟ در اینجا هفت مرحله برای ساخت آن آورده شده است.

1. بین دور کاری و کار حضوری انتخاب کنید

از آنجایی که پیشرفت‌های فناوری به تیم‌های محتوا امکان کار از راه دور را می‌دهد ممکن است بین کار حضوری اعضا یا از راه دور بحث کنید.

یکی از مزیت‌های کار حضوری این است که کارمندان می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن اخبار بروز شرکت را دریافت کنند و در شرکت روابط  صمیمانه و بهتری ایجاد میشود. وقتی افراد بتوانند همدیگر را در محل کار ببینند، ارتباط فکری بسیار راحت‌تر شکل میگیرد.

از طرف دیگر، کار از راه دور می تواند هزینه های نگهداری دفتر را کاهش دهد. از آنجایی که بسیاری از کسب و کارها در بازار کار امروز برای فرصت کار از هر جایی ارزش قائل هستند، ممکن است به استعدادهای بهتر درسراسر کشور دسترسی داشته باشید.

در اینجا چند سؤال وجود دارد که شما را راهنمایی می کند تا تصمیم بگیرید که تیم خود را درمحیط کاری داشته باشید یا آنها را از راه دور ساپورت کنید:

آیا می توانید هزینه اجاره دفتر را برای کل تیم بازاریابی محتوای خود بپردازید؟
آیا اعضای تیم شما در یک شهر زندگی می کنند؟
آیا باید به طور منظم (حداقل هفته ای یک بار) با تیم بازاریابی محتوای خود ملاقات کنید؟
اگر پاسخ شما به اکثر این سؤالات مثبت است، ممکن است از تاسیس یک دفتر سود ببرید.

برخی از عواملی که نیاز به یک تیم از راه دور دارند عبارتند از:

آیا آنها در سراسر جهان مستقر هستند یا در شهرهای مختلف؟
آیا تیم راه دور شما از فریلنسرها تشکیل شده است؟
اعضای تیم چقدر می توانند به جای جلسات حضوری به صورت دیجیتالی همکاری کنند؟ برای مثال، اگر تیم شما متشکل از افرادی باشد که هرکدام در چند شهر متفاوت زندگی میکنند، به احتمال زیاد انجام جلسات ویدئو کنفرانس،اعلام به‌ روزرسانی‌های پروژه از طریق متن در واتس آپ یا تلگرام و استفاده از نرم افزار اسکایپ برای کنفرانس های آنلاین میتواند کارآمد باشد.

2.ایجاد ساختار تیمی

برای بهبود فرآیند استخدام و عضویت خود، یک ساختار تیمی ایجاد کنید که اهداف مختلفی را برای اعضای تیم بازاریابی محتوای شما تعیین می کند. یک ساختار تیمی مستحکم می تواند به انجام خوب نقش ها و مسئولیت های مختلف کمک کند.

ساختار را شفاف و منظم نگه دارید،به طوری که خطر همپوشانی مسئولیت ها و ایجاد سردرگمی داخلی را نداشته باشید.

هنگامی که برای اولین بار تیم بازاریابی محتوای خود را می سازید، موسسه بازاریابی محتوا یک مدل را پیشنهاد میکنند این مدل استخدام افرادی را پیشنهاد می کند که افراد دانش پایه متوسطی دارند اما دانش جامعی در یک زمینه دارند.

بنابراین وقتی افرادی را برای پر کردن نقش‌ها در تیم خود استخدام می‌کنید وقت آن است که از استعداد های آن در راستای اهداف تیم استفاده کنید. به عنوان مثال، یک نویسنده محتوا دانش اولیه در مورد ارتقاء رسانه های اجتماعی، برندسازی بصری، سئو و موارد مشابه دارد، اما به فضایی برای اعمال تخصص خود نیاز دارد . نوشتن مقالات عمیق که ارزشی برای خوانندگان و مخاطبان ایجاد می کند بستر مناسبی برای ارائه مهارت آن است.

نکته دیگری که هنگام ترسیم ساختار خود می توانید در نظر بگیرید:

اگر به تازگی تیم خود را راه اندازی کرده اید یا بودجه لازم برای استخدام یکباره را ندارید، ویرایشگر، مدیریت، نویسندگان محتوا، طراحان گرافیک، متخصصان سئو، کارشناسان تجزیه و تحلیل و وب خود را در اولویت قرار دهید.

3.فهرستی از افرادی که نیاز دارید تهیه کنید

پس از تعیین ساختار تیم بازاریابی محتوایی خود، می‌خواهید افراد خاصی را فهرست کنید که زیر گروه قرار بگیرند. سپس به این افراد نقش خاصی اختصاص داده می شود که به آنها کمک می کند تا در اهداف بازاریابی محتوای شما مشارکت کنند.

مهم است که نقش ها  متمرکز روی یک یا دو کار باشند، وقتی به افراد فضایی می‌دهید تا یک عملکرد را به خوبی انجام دهند می‌توانید انتظار نتایج بهتری نسبت به زمانی داشته باشید که همه اعضا چندین کار را به طور همزمان انجام می دهند.

در زیر، فهرستی از افرادی که ممکن است بخواهید برای تیم بازاریابی محتوای خود استخدام کنید، آماده کرده ام.

اما ابتدا یک نکته مهم: بسته به بودجه و اهداف خود، ممکن است نتوانید یک فرد خاص را برای انجام هر یک از این وظایف استخدام کنید. این فهرست یک سناریوی ایده آل را در نظر می گیرد که در آن یک نفر یک نقش را مدیریت می کند گاهی اوقات، با ذهن‌های درخشانی روبرو می‌شوید که می‌توانند دو یا حتی شاید سه نقش را ایفا کنند. به‌خصوص زمانی که تازه شروع کرده‌اید و توانایی پرداخت و استخدام برای هر یک از این‌ها را ندارید.

با این اوصاف در اینجا اعضای مختلف تیم بازاریابی محتوا وجود دارند:

رهبر ارشد بازاریابی

شما ممکن است در حال حاضر به عنوان یک مدیر ارشد بازاریابی یا به عنوان موسس شرکت در این نقش باشید.

چه این یک نقش باز است که می خواهید آن را پر کنید یا نه، رهبر ارشد بازاریابی شخصی است که واحدهای بازاریابی و واحدهای فروش یا توسعه کسب و کار شما را هماهنگ می کند.
این شخص باید اهداف کلی و اهداف تیم فروش شرکت را بشناسد تا بتواند مطمئن شود که تیم بازاریابی (که هدف اصلی آنها حمایت از فروش است) استراتژی ها و محتوایی را ایجاد می کند که از این هدف پشتیبانی می کند.

رهبر ارشد بازاریابی همچنین به طور مداوم با سایر رهبران شرکت در ارتباط است. آنها اساساً مطمئن می شوند که کل تیم بازاریابی محتوا می تواند با استفاده از کمپین ها و استراتژی های بازاریابی آنلاین به حرکت شرکت در مسیری که می خواهد برود کمک کند.

سردبیر

نقش سردبیر این است که بر تمام محتوای تولید شده توسط تیم بازاریابی نظارت کند، از پست‌های طولانی گرفته تا ویدیوها و سایر کارهای منتشر شده توسط شرکت. آنها مطمئن می شوند که حجم محتوای منتشر شده به طور کلی ثابت می ماند.

سردبیر مستقیماً ویراستاران و مشارکت کنندگان تیم را مدیریت می کند. آنها اساسا رابط بین استراتژی محتوا و ایجاد محتوا هستند و اطمینان حاصل می کنند که محتوای اصلی و مدیریت شده در خدمت اهداف کلی بازاریابی شرکت هستند.

ممنونم که تا اینجای مقاله همراه ما بودید ادامه نقش هارا در آپدیت این مقاله برایتان خواهیم گذاشت. لطفا نظراتتون رو با من به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا