مقالات سئو

تاثیر ایندکس شدن صفحات آرشیو نویسنده بر سئو سایت

صفحات آرشیو نویسنده چیست و چه کاربردی برای سایت ما دارد؟ ما در این مقاله به طور کامل به توضیح این مبحث مبهم در بهینه سازی صفحاتمان می پردازیم و تمامی ابهامات ذهن شما را برطرف خواهیم کرد. اول از همه باید یک تعریف کلی از این صفحات به شما ارائه دهیم.

صفحات آرشیو نویسنده چیست؟

این صفحات تمام محتوای نوشته شده توسط یک کاربر خاص در سایت شما را فهرست می کنند.

امکان فعال یا غیرفعال کردن آرشیو نویسنده هم در Yoast SEO و هم در Yoast SEO Premium وجود دارد. اگر آرشیو نویسندگان را فعال کرده باشید، سایت شما به ازای هر کاربر یک بایگانی خواهد داشت که تمام پست هایی را که ایجاد کرده اند نشان می دهد.

اگر می‌ خواهید افراد بایگانی نویسندگان را در سایت شما پیدا کنند، اما نمی ‌خواهید بایگانی‌ های نویسنده در نتایج جستجو نشان داده شوند، می‌ توانید بایگانی‌ های نویسنده خود را فهرست نکنید. انجام این کار برای همه بایگانی‌ های نویسنده‌ تان امکان‌ پذیر است، اما می‌ توانید بایگانی‌ های نویسندگان خاصی را نیز فهرست کنید.

ایندکس شدن صفحات آرشیو نویسنده

صفحات بایگانی شده نویسنده بعضی اوقات میتوانند تبدیل به یک عامل مضر برای سایت ما شوند و در بهینه سازی سایت ما مشکل ایجاد کنند. همانطور که توضیح دادیم این صفحات، صفحاتی هستند که لیست مقالات نویسنده آنها بصورت فهرست وار در کنار هم در صفحه گوگل نمایش داده می شود این صفحات به خودی خود در رتبه بندی گوگل تاثیر چندانی ندارند اما چرا ایندکس می شوند سوالی است که برای خیلی ها به وجود آمده؟

این صفحات برای افزایش اعتبار سایت و مقالات بسیار مهم هستند و باعث اعتماد سازی بیشتر کاربر به سایت ما خواهد شد.

آیا صفحات آرشیو نویسندگان سایت شما اهمیتی دارند؟

باید بگویم بله اهمیت دارند. این صفحات باعث اعتبار بیشتر سایت ما خواهد شد و از طرفی اگر نویسنده سایت ما شخصی معروف باشد این نه تنها از طریق جلب اعتماد کاربر مفید خواهد بود بلکه باعث افزایش بازدید سایت ما نیز خواهد شد. اگر سایت خبری دارید ایندکس شدن این صفحات برای شما مفید خواهد بود، زیرا گاهی مردم اخبار منتشر شده از یک فرد خاص را مثلا یک خبرنگار خاص را دنبال می کنند و با سرچ اسم آن شخص مقالات سایت شما برای آن ها نمایش داده می شود و بازدید مقالات شما بالا میرود و از طرفی در سایت های خبری با ایندکس شدن این صفحات شما می توانید تاریخ انتشار آن خبر را مشاهده کنید.

توصیه من به شما این است بجز سایت های خبری در سایت هایی که محتوای آموزشی دارند نیز این صفحات را ایندکس کنید چرا که مثل قسمت قبل افراد با سرچ نام این نویسنده ها که معمولا در سایت های آموزشی نویسندگان تا حدودی شناخته شده هستند میتوانند وارد سایت شما شوند و نرخ CTR سایت شما بالا میرود.

Author archive page کمک الگوریتم EAT گوگل باعث بهبود عملکرد سایت ما می شوند و در بعضی موارد بسیار مفید خواهند بود.

پس توصیه من به شما این است در صورت مطرح بودن نویسنده به هیچ عنوان صفحات آرشیو نویسندگان سایت خود را نو ایندکس نکنید.

چه زمانی صفحات آرشیو نویسندگان را NO INDEX کنیم؟

اگر نویسندگان شما دائما در حال تغییر هستند و شما از نویسندگان ثابتی برای تولید محتوا سایتتان استفاده نمی کنید بهتر است این صفحات را NO INDEX کنید.

نوشتن بیوگرافی نویسندگان سایت

اگر در سایت خود بایگانی صفحات نویسندگان خود را ایندکس کرده اید بهتر است یک بیوگرافی نه چندان بلند و پر گزاف گویی بلکه یک بیوگرافی مختصر و کاربردی برای نویسندگان خود در نظر بگیرید. در نوشتن بیوگرافی 3 نکته را حتما رعایت کنید:

  • در بیوگرافی نویسندگان خود از ضمیر سوم شخص مفرد به جای اول شخص مفرد استفاده کنید. یعنی بجای من دانشجوی رشته ادبیات از دانشگاه تهران هستم بنویسید او دانشجوی رشته ادبیات از دانشگاه تهران است چرا که مردم برای نوشته ای درباره نویسندگان تان که از زبان خودشان است ارزش کمتری قائل می شوند و برای نوشته ای که از زبان یک شخص دیگر درباره فردی نوشته شده بهای بیشتری می دهند.
  • از نوشتن بیوگرافی بلند و حوصله سر بر اکیدا خودداری کنید.
  • از اغراق و غلو کردن بپرهیزید.
  • درباره حوزه تخصص و مهارت نویسندگان سایت خود صحبت کنید این باعث اعتبار بخشیدن به مطالب منتشر شده توسط او و همچنین اعتماد مخاطب به سایت شما می شود.

آیا ایندکس شدن صفحات آرشیو نویسنده در سئو تاثیر دارد؟

طبق گفته های من از ابتدا تا به اینجا باید بگویم ایندکس شدن یا نشدن صفحات آرشیو نویسنده تاثیر مهمی در سئو سایت شما ندارد حتی در سایت های خبری و آموزشی تاثیری ندارد، اما زمانی می تواند موثر واقع شود که شما نویسنده ای در سایتتان باشد که آن نویسنده خودش برند باشد، بطور مثال محمدرضا شعبانعلی در سایت متمم، خیلی از افراد در گوگل محمدرضا شعبانعلی را سرچ می کنند چون فردی سرشناس می باشد، در این موارد بر سئو سایت تاثیر دارد در غیر این صورت تاثیری نخواهد داشت.

اما بعضی اوقات ایندکس شدن این صفحات به سئو سایت شما می تواند آسیب برساند که صفحه نویسنده اینقدر قوی شده باشد که بجای نمایش محتوا سایت شما صفحه نویسنده نمایش داده شود. برای رفع این مشکل می توانید صفحات آرشیو نویسندگان خودتان را نگه دارید و ایندکس کنید ولی از siteMap  آنها را حذف کنید.

روش حذف Author archive pages از سایت مپ؟

می توانید در سایتهای وردپرسی از افزونه یواست استفاده کنید سپس وارد بخش پیکر بندی شوید در این قسمت به شما می گوید که آیا سایت نویسندگان مختلفی دارد شما گزینه بله را انتخاب می کنید در این صورت صفحات آرشیو نویسنده در سایت مپ نشان داده نخواهد شد.

ممنونم که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. اگه سوالی درمورد این صفحات و هر آنچه در اینجا گفته شد دارید برای ما کامنت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا